UPS Kargo Şikayeti


Şimdiye kadar hemen her kargo şirketiyle bir alışverişim olmuştur. Aralarında favorim Yurtiçi Kargo'dur. Haber formu bırakmadan gitmezler (2. hatta 3. seferde bile). Diğerleri derseniz ufak tefek gecikme ya da başka sıkıntılarım olmadı değil ama UPS Kargo kadar kötüsüyle karşılaşmamıştım. 

Sinirlerimi yıprattıkları gibi gamsızlıklarıyla da beni hayrete düşürdüler. 


Her şey Biletix'den ne zamandır izlemek istediğimiz 'Kaygan Zemin' adlı tiyatro biletini almak istememle başladı. Biletix'le ilgili de ayrıca bir şikayet postu yazacağım ama öncelik UPS'in. Bilet alma aşamasında bütün işlemleri tamamladım, biletimi aldım. Fakat normalde Biletix'den aldığım her bileti satış noktalarından kimliğimle alabilmeme rağmen bu sefer satış noktaları şıkkını bile koymadan 'ZORUNLU' olarak kargo ile eve teslim şıkkını işaretledim çünkü oyunu izlemek istiyorsanız başka seçeneğiniz yok. 

Bu seferlik böyle olsun deyip teslim gününü seçtim. Normalde kargo firmaları sabah 10.00 ile 17.00 saatleri arasında dağıtımlarını yaparlar diye düşünerek o gün tüm günümü evde UPS kargoyu beklemekle geçirdim. Baktım saat 17.00'ı gösteriyor, herhalde gelmeyecekler deyip dışarı çıktım. Akşam döndüğümde ise 18.30'da geldiklerine dair not bırakmışlardı.

Ertesi gün sabah 09.00'da telefon açtım, işe gideceğimi, saat 14.00'a kadar evde bekleyeceğimi söyledim. Bana verilen cevap: "Hemen yönlendiriyorum hanımefendi, 14.00'dan önce elinizde olur" oldu. Yine bekledim...bekledim...bekledim... Ne gelen var ne giden. İşe gideceğim için saat 14.15'te evden çıktım. Akşam eve geldiğimde yine saat 18.30'da geldiklerine dair bir not vardı. 

UPS'in telefonu artık sık arananlar dosyasında olduğu için hemen bir telefonla ne kadar sorumsuz olduklarını, bana verilen sözün tutulmamasını ve daha pek çok şikayetimi ilettikten sonra aldığım cevap "Hanımefendi kiminle görüştünüz? Biz böyle bir saat uygulaması uygulamıyoruz" oldu. Yalancı oldum!

LANET OLSUN deyip bana gün vermelerini istedim, yine bir başka gün verildi. Bilin bakalım ne oldu? Yine bütün gün bekledim ve gelmedi!

Ertesi gün telefonda tüm agresifliğimle şikayetimi dile getirdim. Ayrıca Biletix yetkililerini arayıp bu uygulamanın ne kadar anlamsız olduğunu ve beni düşürdükleri durumu anlattıktan sonra çıldırma noktasındayken eşim ilk seferde yapılacak işi son anda yaparak bir telefonla işi çözdü. Arayıp aynen şöyle demiş "Avukatlarım maddi ve manevi zararımızdan ötürü tespit ve işlemlere en yakın zamanda başlayacaklar. Sizi dava ediyoruz" 

Ve bilin bakalım ne oldu? 1 saat sonra UPS Kargo görevlisi kapımdaydı. Şikayetimi bir kez de ona iletip haklarında her türlü işlemi başlatacağımı söyledikten sonra kargo görevlisi 19-20 yaşlarındaki çocuk "Benim ismim M. Ö. lütfen şikayet ederken benim adımı da verir misiniz? Tazminatımı verirler hiç olmazsa" dedi. Düşünün artık ne çalışan memnun ne de müşteri.

Bir de  UPS için uluslar arası bir firmadır, iyidir diye düşünürdüm. Şimdiye kadar gördüğüm en kötü firma!

Bu arada şikayet için etkili önerileriniz varsa (site ya da tüketici hakları v.b.) paylaşırsanız sevinirim. 

5 yorum:

 1. Ben de çok çektim onlardan..Şikayetvar.comu tek geçerim..

  YanıtlaSil
 2. şikayetim var sitesine yazın.. şirketin en tepesine kadar arayın, bıkmadan usanmadan.. çok bişey değişmicek belki ama siz yinede yapın..
  Denizbank konusunda ben farklı bir duruma düşüp hakarete bile uğradım banka müdürünü şikayet ettim..genel müdürlük özür diledi..
  şikayetim var sitesine kadar yazdım..hiç durmayın tepeye kadar gidin ki bilsinler alt şubelerinin rezilliklerini..geçmiş olsun..
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 3. Ben de tam tersi UPS'den çok memnunken Yurtiçi ile problemsiz bir alımım olmadı şimdiye dek. Kurye hataları şirketlere mal oluyor aslında ve bunu önemsemezlerse isimleri bu şekilde karalanacak. Bizim Yurtiçi Kargo kuryesi pek ehlikeyif, verilen adrese değil, yakın bulduğu yerlere bırakıyor, ya da arabada gezdiriyor 3 gün. 3 günden önce geldiği görülmedi:(

  YanıtlaSil
 4. Reyhane: Hemen şikayetvar.com'a şikayetimi ekliyorum, teşekkürler

  Franbuaz: Çok haklısınız, size de çok geçmiş olsun. Bu ülke maalesef tüketici hakları konusunda çok zayıf.

  Sesiber: Dediğin doğru. Çalışanlardan kaynaklanıyor genelde ama benim sorunum okuduğun gibi sadece dağıtıcılar değil, müşteri ilişkilerinde çalışanlardan, çağrı merkezinde çalışanlara, şube yetkilisinden kargo dağıtan elemana kadar. Hepsi sorumsuz maalesef. Umarım kendilerine bir çeki düzen verirler

  YanıtlaSil
 5. Ne söylerseniz söyleyin, bu kişilerin karşılaştığı durumlara bağlı olarak değişiyor. Mesela daha geçenlerde bir kargo gönderdim,sağolsun Yurtiçi Kargo o kadar güzel göndermiş ki kargomu!!! Hem hizmetten bahsediyorlar, hem sigorta yapmıyorlar, hem de beni zorunda bırakarak imzalattıkları Taahhütname yüzünden kendileri suçlu iken beni haklı iken haksız duruma düşürmeye çalışıyorlar; üstelik bir kargo şirketi olmasına rağmen kırılacak amblemi olan bir şeyi öyle sallapati taşıyorlar ki şu an bir öğrenciyi mağdur ediyorlar; üstelik kargoda hassas kargoya ilişkin hiçbir malzeme yok. Bu nasıl bir anlayıştır. Söyleyin bu hangi hizmet anlayışına sığar? Söyleyin emanete hıyanet olur mu? Söyleyin ben ne yapmalıyım? Üstelik daha kullanmaya başlayalı 1 ay bile olmamış diz üstü bilgisayarımı çatlatmışlarken...Şimdiye kadar asıl UPS tam anlamıyla kargoculuk görevini yerine getirmektedir bence. Siz UPS'i, ben de bir daha Yurtiçi Kargo'yu tercih etmem doğrusu.Bu hizmet anlayışı değişmeli!

  YanıtlaSil