Hamilelikte 21 Hafta


Nasıl geçiyor anlamıyorum... 6 aylık olduk; sadece 3 ay kaldı kavuşmamıza. Bu süre zarfında yeni hamilelere ya da anne adaylarına bazı önerilerim olacak...

* Genetik olduğu doğru ama çatlak kremlerinizi siz yine de asla ihmal etmeyin. Ben öyle her gün düzenli kullanmadım, genelde banyo sonrası 2 günde 1 kullandım ama faydası oldu gibi geliyor. Daha bir çizik yok bakalım, önümüzdeki günlerde daha belli olur.

* Doktor seçimi çok önemli. Biz tanıdık diye ameliyatımı yapan doktora gittik 4 ay boyunca ama şunu unutmayın ki doğum yapacağınız ve sizi takip eden doktor SADECE kadın doğum uzmanı olmalı. Benim eski doktorum aynı zamanda doçent ve tüp bebek doktoruydu. Bu nedenle çoğu zaman ameliyatta ya da laboratuvarda oluyordu. Unutmayın ki doğum anınızda ameliyata girmek durumunda kalsalar işleri gereği ameliyatı tercih edeceklerdir. Siz de tanımadığınız doktorlarla doğuma girmek durumunda kalacaksınız. Biz çok şükür doktorumuzu bulduk ve içimiz rahat.

* Doğum yapacağınız hastaneyi de mutlaka araştırın. Unutmayın ki her hastanede yeni doğan ünitesi yok ve Allah korusun, kimsenin başına gelmesin ama kötü durumlara karşı hazırlıklı olmak durumundayız.

* Normal doğum ve sezaryen arasındaki farkı detaylı olarak araştırın. Kulaktan dolma fikirlerle kendinizi üzmeyin. Son kararı verecek kişi sizsiniz. Ben normal doğum taraftarıyım, bir aksilik olmadıkça tabii. 

* Hamileyim diye yemeği abartmayın çünkü normalde 'göbeğim çıktı, kilo alıyorum, biraz frenleyim kendimi' diyebilirken hamileyken o göbeği göremediğiniz için 'amaaan nasıl olsa hamileyim, kamufle oluyor bebekle' gibi düşünebilirsiniz. Ama bir de bunun sonrası var maalesef.

* Her hastanenin doğuma hazırlık kursları mevcut. Onlara mutlaka eşinizle katılın. O da neler oluyor, neler bitiyor, farkına varacaktır. 

* Okunması gereken belli başlı kitapları mutlaka edinin. Benim tavsiye edebileceğim iki kitap var: 


Ayşe Öner'in Hamilelik Doğum ve Bebek Bakım Kitabı

ve 


Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

Bu iki kitaptan temel bütün bilgileri edinebilirsiniz. 


* Mutlaka Penti'nin hamile külotlu çoraplarından edinin. Pantolon giyemediğiniz için sadece elbise ve etek giymek durumunda kalacaksınız (çalışıyorsanız tabii) ve diğer bütün külotlu çoraplarınız 4. aydan sonra sizi sıkmaya başlayacak. Neredeyse göğsünüzün altına kadar bile çekebildiğiniz bu kocaman külotlu çoraplar süper kurtarıcılardan biri olacak. 

* Son olarak kendinize bakmayı ihmal etmeyin. Hem hamile hem de güzel göründüğünüzü söyleyenler oldukça çok mutlu olacaksınız çünkü böyle sözleri duymaya her zamankinden fazla ihtiyacınız olacak. Özellikle de yeni sezon kıyafetlerin hiç birinin size olmadığını ve sadece bakmakla yetindiğinizi gördükçe:) 

1 yorum:

  1. Her anne adayi gibi Ayse Oner'i ben de okudum ve hala kutuphanemde; simdi de bebegimin ilk yilinda sizi neler bekler 'e gectim...ee 6 aylik olunca:)tam bir bebek kullanim kilavuzu bence:)))

    http://burcualver.blogspot.com/search/label/efe

    sevgiler...

    YanıtlaSil