Bebeklerde Uyku Düzeni


Uyku her yeni annenin rüyasıdır. Herkes uykusunda rüya görürken bir anne geceleri uykunun rüyasını görür çünkü her iki saatte bir emzirmesi gereken ona muhtaç bir can vardır. Göz altları çökmüş, uykusuzluktan sersem gibi dolaştığı günler başlamıştır. Fakat bu sersemlik ilk günler kadar sürmez çünkü vücudu uykusuzluğa alışır. Artık iki üç saatlik uykuyla yaşamayı öğrenmiştir. Asıl mevzu bu alışma evresinden sonra başlar. Bebeği ya daha uzun uykulara başlamıştır (gece 30 kere kalkıyorsa 10'a indiyse - evet biraz abartmış olabilirim) ya da eskisi gibi devam ediyorsa ki bu insanda artık güç ve enerji bırakmaz. Ağlama noktasına gelebilirsiniz. Gelelim bizdeki uyku mevzusuna... Nil gazlı ve uykusuz bir bebek olmadı. Tabii ki ilk iki ay her gece iki saatte bir kalktım ve emzirdim ama sonrasında aralar uzamaya başladı. Şu anda dört aylık ve ben gece yine kalkıyorum ama eskisi gibi iki saatte bir değil. Onun da saatleri belli. Gelelim bu süreçte neler yaptığıma...


İlk üç ay uyanma pahasına bile olsa hep karnının üstüne yatırdım. Karnının üstüne yatırmak kolay bir hamle değil. Uyandırma riskiniz yüksek ama zamanla alışıyorlar. Bunu neden yaptım? Çünkü karınlarının üstüne yatırılan bebekler karınları ısınıp kendi kendilerine gazlarını daha rahat çıkarıyorlar; dolayısıyla da daha rahat uyuyorlar. 


Mekan konusu bana göre uykuda en önemli detay. Acemi bir anne olarak oturma odasında otururken göğsümde uyuyan bebeğimi oradan yatak odasına taşıyıp uyumasını beklemek gibi hatalar yaptığımı itiraf edebilirim. Hem aydınlık hem de sesli bir odada (TV açık, biz sohbet ediyoruz) uyutup karanlık odaya taşımak doğru bir hareket değildi.Yaptığım saçmalığı anlamam neyse ki çok uzun sürmedi ve Nil'i saat sekiz olduğunda sadece gece lambasıyla loş bir şekilde aydınlatılmış odamıza götürüp uyuyana kadar başında beklemeye başladım. Bu uğurda dört saat başında beklediğim günler oldu. Annelik tamamen sabır işi. Önceleri bir buçuk - iki saat emzirerek uyumasını bekleyip, uyumayınca tekrar emzirmeye devam ederek yine yanlış bir yol denedim. Tabii bunlar artık karanlık odamızda oluyor. Baktım ki kan ter içinde emzirmekten bitap düşerek uyutmaya çalışıyorum ve göğsümde uyumaya alışıyor; bende çanlar çalmaya başladı. Bu bir alışkanlık halini alıp memesiz uyuyamaz hale gelecekti. Sirada diğer yöntem vardı: Emzik.


Yakın zamanda bir tam gün mesai yaparak Nil'i emziğe alıştırdım. Evet, dışarıda gezerken pusetinde emziği alıyordu ama evde direkt diliyle itip kafasını çeviriyordu. O tam günlük mesai sonunda emziğe ev sınırları içinde de alıştı ve gün içinde karnı doyduktan sonra verdiğimde emmeye başladı. Emziğe alışınca da "Saat sekiz - Karanlık oda rutini" devam etti ama bir farkla: Emzirip karnını doyurduktan sonra yatağına koydum. 15 dakika uyudu; sonra bir anda gözünü açtı. Böyle zamanlarda emzirmeye devam etmek yerine bu sefer yatağından kaldırmadan emziği verip pış pış sesleri ve yatağını hafifçe sallama eşliğinde kısa sürede uyuttum. Bir 20 dakika sonra yine uyandı ve ben yine aynı yolu uyguladım. Burada en zor iş başında beklemek. Uyudu deyip odadan çıksam kıyamet kopacaktı. Bu şekilde alıştırdım ve şu an gece uykularımızda Nil emzikle kendini rahatlatabilir hale geldi.

Kitaplara gelirsek; elbette ki pek çok gelişim kitabi okudum ama bunların hiçbiri tam olarak bana hitap etmedi. Hepsinden yararlı bilgiler alıp mantık süzgeçinden geçirdikten sonra uyguladım ki annelik de zaten böyle bir şey degil mi? Bir bebeği annesinden iyi kimse çözemez.


Bizde uyku konusunu özellikle yazdım çünkü yeni annelere ve anne adaylarına biraz fikir verip belki benim yaptığım yanlışları yapmazlar diye düşündüm. Fakat yukarıda yazdığım uyutma şekli tamamen bana özgüdürAsla doğrusu budur diyemem. Kimine göre yanlış bile görülebilir ama bizde ise yaradı. Hani olur da bir kişi daha faydalanır niyetiyle yazdım. Umarım işinize yaramıştır. 

14 yorum:

 1. bence doğrusu budur :)
  ben de neredeyse tamamen aynı yöntemleri uyguladım çocuklarımı büyütürken ve kesinlikle işe yaradı canım. eminim ki bu yazıdan faydalanacak bir sürü anne adayı olacaktır, ben hemen siu'ya linkini atıyorum mesela.. ;)

  YanıtlaSil
 2. Tebrik ederim.. Ben de aynen bu şekilde yapmıştım ve bence çok doğru bir yol izlemişsin.. Bunun ödülü şu: çok yakında kendi kendine uyuyabilecek bir bebek.. :) Hem de şarkılar söyleyerek.. Emziği düşse bile kızmayacak, arada uyansa bile iki mık mık yapıp tekrar uykuya dalabilecek..
  Sabır konusuna katılıyorum.. Bir bebeği birşeylere alıştırabilmek için sabretmek ve tutarlı olmak şart.. Ben de Cemik'i doğduğu günden itibaren saat 8 den sonra odadan çıkarmamıştım.. Bebek tebriğine gelenler için bile salona gelmedi.. Gece ve gündüzü çok hızlı öğrendi..
  Saat 10 lara kadar çocuğunu oturtan annelerden olmayacağın için seni tebrik ediyorum.. (kimse alınmasın)

  YanıtlaSil
 3. sabır... sabır... sabır...
  evet annelikle birlikte öğrenilen tek şey sabır:) uyku konusundaki sabrını daha sonra diş döneminde ek gıdaya geçiş döneminde ve hayatının geri kalan her bölümünde çocuguna gösteriyor insan. şimdi anneme bakınca hala bizler için sabrettiğini görebiliyorum...
  sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. diloşta ilk zamanlar uyku problemi hiç yaşamadım desem yanlış olmaz herhalde.. 40.gün sonunda gece uyanmalarını tamamen kesip akşam 12de uyuyup sabah 7 de kalkıyordu.. 4.ayından itibaren kendi odasında uyumaya başladı.. taki bakıcı devreye girene kadar.. o ayağında sallayarak uyutmaya başladı..onda işe yarıyordu ama benim sadece göğsüme yatarak uyuyabiliyordu.. ayağa kalkmaya başladıktan sonra yavaş yavaş inatlaşmalarda başladı.. şu an sabrımı ölçmekle meşgul..bakalım hangimiz galip geleceğiz..
  senin minik kuzun inşallah bu rutinde devam eder.. emzik bence de çok işe yarayan bişiy..

  YanıtlaSil
 5. uyandıgında kucagına almamak cok dogru ,kaldırmadan pişpişleyerk devam ederse bunu ogrenır ama alıp emzırırsen vay halıne.oğlum onbır aylık ve uyandıgında kesınlıkle emmek ıstıyor.aclık degıl.senı hıssetmek ve emme reflesını surdurmek ıstıyor.dolayısıyla nil umarım emzik tutmaya devam eder,sen de rahat edersın.onlarla uyumak cok keyıflı ama sonra sen yatagında yatmasını ıstedıgınde artık o istemıyor oluyor,hatta yatagını bırakıp senınkını ısgale baslıyor.sabır.sabırla devam.dogru yol izliyorsun.bır de tavsıye;siz nasıl yapıyorsunuz bılmıyorum ama kaka yapmadıgı surece gece altını almayın,buna alıstırın.

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel bir siteniz var, hazırlayanların ellerine sağlık. Benim internette dolaşırken bulduğum http://www.tabloal.com diye bir site var, sizlerle paylaşmak istedim :)

  YanıtlaSil
 7. ben de ilk günler 1 saat emince ohh diyordum ne güzl hemencecik kilo alacak.meğer ilk 15 dakikada alması gerekenin çoğunu alıyormuş :) boşuna heder olmuşum.
  uyku konusunu şimdilik birşey yapamıyorum şartlar yüzünden.
  öyle ite kaka gidiyoruz :)
  Sanırım Alis de Nil gibi olacak, pek sorun çıkarmayacak innşallahhhh :)

  YanıtlaSil
 8. Aklımda olsun dediklerin kuzum huzurlu uykular olsun sağlıkla mucx

  YanıtlaSil
 9. wearasmile: ahsencim işe yarıyor oldugunu duymak daha bir içimi rahatlattı teşekkürler

  elfony:hadi inşallah, ne güzel düşünceler bunlar. Umarım ileride dediğin gibi bir bebek olur. Bu arada sana kesinlikle katılıyorum. Onlar bebek ve uyuyarak büyüyecekler

  mrscoskun:sabır anahtar kelime adeta. Annelerimizin kıymetini daha iyi anlıyoruz şimdi değil mi?

  sevgi: sana da kolaylıklar dilerim sevgi.

  çiler: nil çok şükür gece hiç altını kirletmiyor o sorunu yaşamadık, inşallah bundan sonra da yaşamayız.

  pembe ajandanın sahibesi: baktım ve cevap yazdım

  sky8:teşekkürler

  banyosuyu: inşallah, yaşasın uslu kız bebekler:)

  YanıtlaSil
 10. tebrık ederımmmm bende tracy hoggdan cok sey ogrendım ve en onemlısı gece uykusu oldu evet mutlaka gece uyanıyor beslenmek ıcın ancak gece uykusuna devam edıyor,sessızlık ve los ortam cok onemlı:)) elleıne emegıne saglık...ben de zombı gıbı yasamaya alıştım :))

  YanıtlaSil
 11. Annelik öyle bir şey ki insan anne olmadan anlayamaz diye boşuna söylemiyor annem! Verilen onca emek ve bebeği için her daim en iyiyi isteyen annelerin her şeylerinden feragat ederek yaptıklarını okurken hem ben de çok merak ediyorum hem de açıkçası biraz ürküyorum. Gecede 10 kere kalkma düşüncesi meselai bizim ofiste de böyle bir anne var ve sabah da işe geliyor çok zor ama yapıyor ve insana evladı olunca zor gelmiyor diyor. Annelik gerçekten sabır işi, yazdıklarını ilgi ve keyifle okuyorum canım. Bebişe de maşallah 41 kere, dünya tatlısı kendisi... :)

  YanıtlaSil
 12. BeTwinUs: Çok teşekkürler canım. Gerçekten dediğin doğru, Anne olmadan anlaşılmıyor hiç bir şey. Bambaşka bir duygu. İnşallah isteyen herkes bu güzel duyguyu yaşasın

  YanıtlaSil
 13. ben bu uykusuz geceleri bile özlüyorum bazen.3 çocuğa rağmen hemde...

  YanıtlaSil