Selpak Tuvalet Eğitimi


Daha önce blogger anneler olarak birbirimizi tanıyıp hoş sohbetler yaptığımız toplantılarımız artık yerini yavaş yavaş sosyal sorumluluk projeleri ve faydalı eğitimlerle birlikte yapılan sohbetlere bırakır oldu. Mayıs ayı toplantımızda da konumuz Selpak sponsorluğunda tuvalet eğitimi oldu. Ben her ne kadar konuya 8,5 aylık olan kızım için henüz uzak olsam da o günlerin ne kadar çabuk geleceğinin farkında olarak aldım defterimi, tuttum notlarımı. Hem kendi adıma hem de blogumu okuyan herkes faydalansın diye tüm detayları dinledim. 

Toplantı için Bengi Semerci Enstitüsünden çok değerli psikologlar geldi. Sorulan her soruya çok net ve açık bir dille cevap verdiler. Ben konuya çok vakıf olmadığımdan sorular soramasam da hem kendim hem de sizler için can kulağıyla dinledim.


* Öncelikle eğitime başlamadan önce tuvalete gitmenin doğal bir süreç olduğunu kabul etmeli, olayları akışına bırakmalıyız. Akışın dışına çıkıp kurallar koymaya başladığımız zaman eğitimi başlamadan sonlandırmış olabiliriz.

* Eğitime başlandıysa gece ve gündüz tuvalete gidilmeye aynı anda başlanmalı. Gündüz tuvalete giden çocuğun gece altına bez bağlıyorsak, o eğitimin çok da başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Gece de tuvalete kaldırmayı bir süre alışkanlık haline getirmeli, çiş kaçırıyorsa da bunu sorun etmemeliyiz. Çiş kaçırmanın önüne geçmek için ise her zaman aynı saatlerde çişlerinin geldiğini bilip, çocuğumuzu o saat dilimlerinde kaldırıp çişe götürerek kaçırmanın önüne geçebiliriz. Ayrıca sıvı tüketimini de yatmadan önce azaltmakta fayda olduğunu da ekleyeyim. 

* Tuvalet eğitimine en erken 1,5 yaşında yani 18 aylıkken, en geç de 2,5 yaşında yani 30 aylıkken başlayabiliriz. Bunlar ideal yaş oranlarıdır. 

* Çocuğumuz tuvaletini yaptıktan sonra 'yaptım' şeklinde söylüyorsa her defasında 'yapmadan önce söylersen (klozeti göstererek) buraya yapabiliriz' demek de oldukça önemli. 

* Tuvalet eğitimi konusunda başarısız olduysak olaya asla travma olarak bakmamız gerekir çünkü biz onu travma olarak görmeye başladıysak çocuk da aynı duyguyu hissedecektir. Bunu nasıl hissedecek derseniz çocukların annelerinin seslerinden değil yüz ifadelerinden tedirginliklerini anladıklarını unutmamalıyız.

* Bazı çocuklarda tuvaletini tutma eğilimi oluşabiliyor. Bunun nedeninin ise tuvalet eğitimini veren kişinin kaygısından kaynaklandığını bilmeliyiz. 

* Evde yapılan hatalardan biri de tuvaletin kapısını her daim kapalı tutmaktır. Düşündüğümüz zaman çocuğumuz tabi ki de karanlık ve kapısı sürekli kapalı bir yere girmeyi pek de istemeyecektir. Bu nedenle banyolarımızın kapısını açık tutmalı, hatta onlar için biraz daha sevimli hale getirmeliyiz. Bunun için bir müddetliğine alışma süreci içinde banyomuzu sevdiği oyuncaklar ya da stickerlarla süsleyebiliriz.

* Eğitimi belirli bir rutinde devam ettirmek de oldukça önemli. Düzenli olarak 'yapmak zorunda değilsin, gelip gelmediğine bir bakalım' demek bir süre sonra rahatlıkla kendisinin yapmasının yolunu açacaktır. 

* Benim için yukarıdaki tüm bilgiler oldukça faydalı olmasına rağmen en değerli bilgiyi en sona sakladım ki bu kesinlikle unutulmaması gereken bir nokta: Bezine yapmasını engellemek ve tuvalete yapmasını alışkanlık haline getirmesi adına her yemekten sonra tuvalete oturtup gelip gelmediğine mutlaka bakmalıyız. Gelmediğini düşünse bile basınçla mutlaka gelecektir ve bu da yavaş yavaş bir alışkanlığa dönüşecektir. 

* Çocuğumuz yalnızca 'çiş' ya da 'kaka' diyor diye onun tuvalet eğitimine hazır olduğunu düşünmemeliyiz. Hazır olduğunu öğrenmek için daha pek çok sinyali bir arada vermesi gerekir. Peki bu sinyalleri ve hazır olup olmadığını nereden anlayacağız?
Selpak bunu düşünmüş ve Facebook'ta çok güzel bir sayfa hazırlamış. Bu sayfada bir test bulunuyor ve testi çözerek hazır olup olmadığınızı rahatça öğrenebiliyorsunuz. 


Eğitime başlayacak herkese şimdiden kolaylıklar diliyorum. Bir müddet sonra bu posta dönüp tekrar bakacağımı düşünürsem kendime de not yazıyorum: Umarım başarıyla atlatabiliriz:)

5 yorum:

 1. bızım vaktımız yaklasıyorrr:)))) tesekurler bılgılendırme ıcın canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah işe yaramıştır canım. Sana da kolaylıklar diliyorum. Kolayca tamamlarsınız umarım bu süreci

   Sil
 2. Kızım henuz 14 aylık olmasına rağmen aynen dediğiniz gibi çiş kaka demeye başladı ve lazımlığı tuvalete alıp biz yaparken bizi seyredip kendi de lazımlığa oturmaya çalışıyor diye hazır olduğunu düşümeye başlamıştım, ama bir kaç ay daha beklemeli belki de, yazdıklarınıza bakarak. Çok faydalı buldum yazdıklarınızı, çok teşekkürler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, beğendiyseniz ne mutlu bana. Umarım bu süreci en güzel ve kısa şekilde halledersiniz.

   Sil
 3. Çok faydalı bir eğitim olmuş ileridede sizde bu bilgilerin faydasını görürsünüz mutlaka kızınız büyüdükçe

  YanıtlaSil