Saç Bakımı Tercihlerim


Cilt bakımı konusunda üşengeç olsam da yazarken fark ettim ki saç bakımı konusunda fena sayılmam:) En azından düzenli maske, krem, bir takım ürünler uyguluyorum ve o zaman paylaşma zamanı diyorum:)

1. Şampuan


Bu iki şampuanı da çok severek kullandım. John Frieda Volume serisi benimki gibi yağlı, ince telli saçlar için uygun. Daha hacimli, ahenkli saçlarınız olsun istiyorsanız mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Saçlarım uzunken hacimli görünmesi hoşuma gidiyordu ve JF'yi düzenli kullanıyordum fakat şu anda saçlarım uzun değil ve hacim daha çok 'kabarık' bir görüntü veriyor o yüzden artık kullanmıyorum. Gelelim benim favorime: Toni&Guy Detox Şampuanı. Bunca zamandır yağlı saçlardan ne denli çektiğimi anlatsam roman olur. İlk gün yıkarım parıl parıl, ikinci gün yağlanmış ve sönük saçlar. Her gün de yıkamak hem saçlar için yıpratıcı hem de yorucu. Toni&Guy ise nispeten bu soruna çare oluyor. Şöyle ki ikinci gün de saçlarınız şekle giriyor ve eskisi kadar yağlanmıyor ama tabii ikinci günün akşamına kalmıyor. Olsun bir buçuk gün bile şahane bir şey benim için. Yağlı saçı olanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır:)

2. Saç Kremi

Yağlı saçları olanlar bilirler ki her saç kremini kullanamayız çünkü krem zaten sönmeye müsait olan saçları söndürmez direk yapıştırır. Krem kullanmayınca da saç uçları yıpranır, çatallaşır. Ben bu sorunlara John Frieda Volume saç kremi ile çare buldum. Hem yapıştırmıyor, hem de saç uçlarını nemlendiriyor. 

3. Maske

Yine John Frieda:) Zannetmeyin ki başka ürünler kullanmadım, neler neler kullandım ama JF gerçekten iyi bir marka. Arkadaşlığımız daha uzun zaman devam edecek gibi görünüyor:) Bu maske ise saçlara güzel bir ışıltı veriyor. Haftada bir banyo esnasında saçta beş dakika bekletmek yeterli. Bu kadar kolay kullanımı olmasa zaten kullanacağımı da çok sanmıyorum. 

4. Haricen Kullanım


Mevsim geçişlerinde ya da bazı dönemlerde ara ara saçlar kaşınmaya - kepeklenmeye meyilli oluyorlar. Bu tip durumlar için eczanelerde çok çeşitli ilaç - şampuanlar var. Ayda ya da iki ayda bir böyle bir kaşınma hissettiğimde şampuan yerine Ketoral kullanıyorum, kaşınma hissi yok oluyor. Şampuan değiştirmeye ya da türlü formüller denemeye hiç gerek yok. Tavsiye edilir.

5. Ekstra Bakım


Saçlarımı uzun zamandır hiç boyatmıyorum. Ne büyük bir lüksmüş, ne kadar güzel bir şeymiş şimdi anlıyorum. Dip boyası geldi, yıprandı dertleriyle uğraşmıyorum. Sun-in böyle dertleri olmayan yani saçı boyalı olmayanların kullanabileceği - eskilerin papatya suyu ile yaptığı - bir saç açıcı. Nasıl kullanılıyor derseniz tatilde deniz-duş sonrası güneşlenirken, normal hayatta da banyo sonrası saç ıslakken saçınıza sıkıyorsunuz (sprey şeklinde bir ürün) sonrasında dışarıdaysanız güneşte ya da evde kurutma makinası ile kururken saçlarınızda yavaş yavaş ara ara açılmalar oluyor. Ben bir aydır kullanıyorum çok hafif açılmalar var. 

Benim saç bakımı ritüelim böyle, daha iyi ürünlerle karşılaşırsam sizlerle paylaşmaya devam ederim.

Ahenkle dans eden saçlarınız olması dileğiyle:)

2 yorum:

  1. Bende bu konuda bilgilere http://www.sacbeyaz.com dan ulaştım ama detaylarını bilmiyorum. bilen vars mail adresini bırakabilir mi?

    YanıtlaSil
  2. yves rocher'in yağlı saçlar için olan şampuanını da öneririm.
    tuğba

    YanıtlaSil