1 Yaş Oyuncak Seçimi

Nil bir yaşına kadar oyuncaklarla oynamayı seven bir çocuk olmadı. Onun oyuncakları genelde mutfaktaki kepçe, yumurta fırçası, çırpıcı, maşa oldu:) O yüzden şimdiye kadar Nil şu oyuncaklarla oynamayı çok seviyor diyemedim. Fakat bir yaşından sonra oyuncaklarıyla daha çok ilgilenmeye başladı. Peki biz oyuncak seçiminde nelere dikkat ettik, hangi oyuncakları aldık işte burada:


PLAYGRO MY FIRST ÖĞRETİCİ HALKALAR (6 AY +)

Bu halkaları ilk ne zaman aldığımızı hatırlamıyorum ama Nil'i bir şeyin başında oturtmak çok zor olduğu için bu halkaları da öyle uslu uslu üstü üste geçirmişliği nadirdir. İlk zamanlar benimle birlikte yaptı. Sonra ise eli alıştı ve hızlı bir şekilde halkaları geçirmeyi öğrendi. Şimdi ise halkalar bilezik görevi görüyor:) Tek tek koluna geçirip geziyor. Kız çocuğu işte...PLAYSKOOL RENKLİ KÜPLER VE RENKLİ VARİLLER (9 AY +)

Motor becerileri gelişimi için kesinlikle önereceğim iki eğitici oyuncak. Nil ikisiyle de çok oynadı. Küpleri hem kule yapabilir, hem iç içe geçirebilir, tek tek içinden çıkarmasını öğretebilirsiniz. Variller ise yine iç içe geçen yapısıyla neden sonuç ilişkisini kavrama konusunda çok yardımcı. 


PLAYSKOOL ŞEKİLLİ KÜP (18 AY +)

18 ay ve üzeri çocuklara önerilse de Nil henüz 16 aylık ama rahatlıkla şekilleri kutunun içine yerleştiriyor. İlk başlarda yapmaktan çok sıkılsa da son zamanlarda zevkle oynuyor. Tabii bir kere hepsi içine yerleşiyor. İkinci kez asla oynamıyor. Günde bir öğün diyebilirim.


100 PARÇALIK RENKLİ BÜYÜK BLOKLAR

E-bebek'ten aldığımız bu büyük bloklar küçük parçalı bloklara geçmeden önce iyi bir seçenek. Kilitli kutu içinde de satılması toplanması açısından rahatlık sağlıyor.

IKEA BONCUKLU HELEZON OYUNCAK

Nil bu cüssesine göre ağır oyuncağı taşıyıp yanımıza hatta kucağımıza koymaya bayılır. Sonra biz o boncuklarla oynarız. Nil de bir iki defa oynar ve kaçar. Ritüelimiz bu:) Yine de motor becerileri için önerebileceğim oyuncaklardan biri. 


FISHER PRICE EĞİTİCİ AKTİVİTE KİTABI (0 AY +)

Bu kitapla Nil'in arası pek de iyi olmadı. Çok çabuk sıkıldı ama yanındaki müzik tuşu ile bol bol dans etti. Kitaptan çok bizim evde müzik çalar olarak kullanılıyor :)


FISHER PRICE EĞİTİCİ ANAHTARLIK (0 AY +)

Nil'in ilk doğduğu zamanlardan tutun, bu ayına kadar hala zevkle şarkılarını dinlediği bir oyuncak. Hiç bu kadar performans beklemiyordum ama biz çok sevdik.MÜZİKLİ AKTİVİTE KÜPÜ (0 AY +)

Tam resmini bulamasam da Nil buna benzer müzikli bir aktivite küpüyle uzun zamandır oynuyor. Altı tarafında da bir kısmı müzikli bir kısmı müziksiz farklı aktiviteler var. Kendi başına oynadığı nadir oyuncaklardan biri.


PLAYSKOOL İLK ARABAM

Belki de en çok faydalandığımız oyuncaktır. İlk başlarda Nil'i üzerine oturtup hareket ettirirdik, çok eğlenirdi. Yürüme aşamasında ise resimdeki gibi arkasına geçip itmeye başladı ve yürümesine çok yardımcı oldu. Şimdi Nil yürümüyor koşuyor tabii ama hala arabasıyla arada bir iki tur atıyor. Jet gibi artık:)


TAHTA MARAKASLAR

Nil bu marakasları çok severek kullanır. Gerek TV konsolumuza PAT PAT vurup ses çıkartmak olsun, gerek sallayarak koşmak olsun o kadar severek oynar ki bir tanesi bir gün ikiye ayrıldı ve içinden çıkan minik boncukları temizleme işi bize kaldı:)

KSİLOFON

Notaları tek tek duymak ve bir melodi yaratmak adına çok faydalı bir oyuncak. Nil bir süre oynayıp sıkıldı ama ara ara oyuncakları ortadan kaldırma yöntemiyle nadiren de olsa bir göz atıyor.


MİKADO EĞİTİCİ KARTLAR

Nil'e bu ve bunun gibi pek çok eğitici kart aldıım ama kartları henüz çok sıkıcı buluyor. Ne kadar ilgi çekici yöntemlerle göstersem de hiç oralı olmadı. İlgileneceği zaman elbet gelecek ama yapı itibari ile Nil yerinde durmayan bir çocuk. Hiperaktivitenin diğer özelliklerini bilmesem çok hareketli olduğu için hiperaktif teşhisi koyulabilirdi ama hareketli demek daha doğru. Nil'e koşmak olsun, bir şeyi getirip götürmek olsun, park olsun, sokak olsun ama yerinde oturup kartlara bakmak onun için çok sıkıcı. İlerleyen zamanlarda ilgileneceğini umuyorum. 


IKEA PARMAK KUKLALAR

Hayvan figürlü bu kuklaları daha çok Nil ile yapacağımız İngilizce aktiviteler için aldım. Şimdiye kadar çok kullanmadım ama yine ilgisini çekeceğini düşünüyorum. 


MÜZİKLİ IŞIKLI DAVUL

Müzik sever Nil için sevdiği bir oyuncak oldu ama bu davulu da ara ara yok edip tekrar çıkarıyorum ki tekrar severek oynasın. 


BİRLİK OYUNCAK TWEETY LAPTOP

İçinde pek çok aktivitenin olduğu, İngilizce Türkçe konuşan bu laptop Nil'in ilgisini bizim laptoplardan çekmesine yardımcı olur niyetiyle alındı ama hiçbir işe yaramadı. Yine de içindeki müziklerle dans ediyoruz:) İlerleyen zamanlarda daha çok ilgileneceği bir oyuncak.


MİNİ ÇAY SETİ

Her küçük kız çocuğunun bir çay seti olmalı. Biz de yeni aldık ve çayımızı pişirip birbirimize ikram etmeye başladık. Hüüüp sesi çıkarıp içtiğimizde yüzündeki ifadeden zannedersiniz ki Nil kendi elleriyle pişirip, hazırlamış, bundan büyük mutluluk duymuş:)FISHER PRICE BANYOCU CİVCİV

Bu civcivi çok seviyoruz ama evde oyuncaklar arasında durmuyor. İsmi gibi biz sadece banyoda oynuyoruz. O civciviyle oynarken ben de banyosunu daha rahat yaptırıyorum.


IŞIKLI TOPLAR

Bu kadar oyuncağın içinde işte Nil'in en sevdiği oyuncak! Tam 4 TL'lik mahalle oyuncakçılarında bulabileceğiniz, yere atınca ışıkları yanıp sönen şeffaf top. Bununla sürekli oynuyoruz. Hiç sıkılmıyor. Ne varsa mahalle oyuncakçılarında var. 


Biz bu oyuncakların hepsini ortada tutmuyoruz. Bunu bilinçli olarak tercih ediyoruz. Yeterli oyuncağı olsun, azla kanaat etmeyi öğrensin istiyoruz. Bu oyuncaklar dışında yazmadıklarım da var ama dönüşümlü olarak bir ay bir kısmını, bir ay diğer kısmını çıkarıyorum ki sıkıldığı oyuncaklar yeni alınmış etkisi yapıyor. Yani hepsi bir arada durmuyor çünkü öyle olunca bazılarının yüzüne bile bakmıyor. Bence siz de sıkıldığını düşünüyorsanız iki üç hafta oyuncaklarının bir kısmını kaldırabilirsiniz. Tekrar bulduklarında verdikleri tepki yeni alınan bir oyuncağa verdikleri tepki ile birebir aynı.

8 yorum:

 1. Canim ne kadar bilgilendirici ve guzel bir post olmus ellerine ve yuregine saglik..bayildim ve onerilerini dikkate alacagim 8aylik kizim ela icin.. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizden de Ela'ya sevgiler, faydalı olduğuna sevindim

   Sil
 2. :)) nil'in çoğu oyuncak ile olan ilişkisi asel ile aynı :)) o ışıklı topu aselde çok seviyor ve dediğin gibi mahalle oyuncakçılarına kesinlikle bakılmalı ilgilerini çekicek şeyler mutlaka çıkıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asel'le ortak çok noktaları var benim de dikkatimi çekiyor. Bir de oyuncakçılarda renkli iç içe geçmiş halkalar var onları da çok seviyor Nil, Asel de sever eminim

   Sil
 3. harika olmuş bu bilgiler ya.

  YanıtlaSil
 4. Çok faydalı bilgiler, blogunuzu çok seviyorum, Çanakkale den sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler benden de o güzel şehre ve size sevgiler:)

   Sil