Anne Sütü Bırakma


Nil'le 16 aylık maceramızda bir dönemin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 24 ay, çoğu pedagoga göre en fazla 12 ay sürmesi gereken, bazı annelere göre vardığı yere kadar - süre hiç fark etmez, bazı annelere göre ise hiç gereği olmayan ANNE SÜTÜnden bahsediyorum. Annelik ile ilgili pek çok konuda olduğu gibi bunun da kesin bir doğrusu yok. Bana göre anne ile bebeği arasında kalmış bir mevzu. 


Ben pek çok konuda olduğu gibi en iyi senaryoyu düşünen ve uygulamak için gereksiz de olsa çaba sarf eden biri olarak bu konuda da başından beri aynı şeyi düşündüm: En az 12 ay emzirecektim. Nitekim Nil ilk doğduğunda emzirme konusunda problem yaşamadım. Hemen ilk anda emmeye başlamıştı. O günden sonra da bu hep böyle devam etti. Beş buçuk ay çalışmadım ve Nil sadece anne sütü aldı.


Beş buçuk ayın sonunda çalışmaya başladım ve benim olmadığım saatlerde yine anne sütüne devam etmesi için pompa ile tanıştım. Belki de annelik sürecimin en yaralayıcı, en korkunç zamanlarıydı. Mama vermemekte kararlıydım. Nil hiç mama almayacaktı, ek gıdaya geçene kadar sadece anne sütü, sonrasında da ek gıdayla devam edecekti. Bu kararlılıkla her gün okulda olduğum saatler için süt sağmaya başladım ve bazen 20cc gibi yetersiz miktarları gördüğümde moralim yerlerdeydi. Kendimi o dönem o kadar yıprattım ki şimdi dönüp geriye baktığımda tek kelime ile SAÇMALADIĞIMI görüyorum. Sanki hiç anne sütü almamış ya da mama ile de büyümüş çocuklar çok sağlıksızlar! Eşim hiç anne sütü almamış, mamayla büyümüş mesela. Bu gereksiz çabayı şu an çok boş ve anlamsız buluyorum. Anne sütü yeterli ise zaten mamaya gerek yok, bu görüşü hala savunuyorum. Fakat yeterli değil ise daha çok yıpranmak yerine anne sütü ile mama birlikte verilebilir diye düşünüyorum artık.


Bizde süreç pompa deneyimime rağmen bahsettiğim gibi 16 ay sürdü. Nil bizimle düzenli yemek yemeye başladığında günde iki ya da üç kere emiyordu. Zamanla azaltıp sadece geceleri ya da bazen sabahları emmeye başladı. En son sadece geceleri emiyordu ve yavaş yavaş iki gecede bir, üç gecede bir şeklinde azaltarak bu macerayı sonlandırdık. Sonlandırdık diyorum çünkü bu ikimizin de kararı oldu. Nil hiç bir zaman meme, aç gibi kelimeler kullanmadı. Emmeye hiç düşkün olmadı. Böyle olunca da birlikte bıraktık.

Şimdi merak edilen birkaç noktaya değineyim:

* Bırakınca mastit olmadım ya da bırakmak için herhangi bir işlem uygulamadım. Sadece yavaş yavaş azaltmak yeterli oluyor. Bir anda keserseniz göğüsleriniz dolup mastit olma ihtimaliniz var.

* Yavaş yavaş azalttığım için pompa ile boşaltma gereksinimi de duymadım.

* Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 24 ay emzirilmeli fakat ben 12 ayın ideal süreç olduğuna ve ondan sonrasının annenin inisiyatifine bağlı olduğuna inanıyorum çünkü işin sağlık ile ilgili olduğu gibi bir de psikolojik boyutu var.

* Emzirmeyi kesince kendimi kötü hissettim mi? (Böyle hissedenlerin olduğunu duyuyorum ve okuyorum) Hayır, yeterince emdiğini, anne sütünü aldığını ve bunun ikimiz için de yeterli olduğuna inanıyorum.

Anne sütünün pek çok faydası olduğunu biliyorum ve Nil'e 16 ay anne sütü verebildiğim için kendimi şanslı ve mutlu hissediyorum. Fakat geriye dönüp baktığımda kendim de dahil olmak üzere bu konuyu pek çok annenin abarttığını görüyorum. Evet bu önemli bir konu ama hayati bir mesele değil. Mesela ikinci çocuğum olsa mamaya bu kadar düşmanca yaklaşmam. Tabii ki sütüm yetiyorsa anne sütünü tercih ederim ama yetmiyorsa da kendimi paralamam. 

Önce anne mutlu olmalı ki çocuğu da mutlu olsun...

10 yorum:

 1. hayırlı olsun ,bende 12 ayın yueterlı oldugunu dusunenlerdenım kı oyle de yaptım.Aktif şekilde 12 ay emzirdim ve 13.ayda ıyıce azalarak kendı kendıne bırakmış oldu.Bana bıraz garıp gelıyor 2 yaşına gelmış çocugun emmesi.Hayta azar azar konusmaya balayınca olur olmaz yerde meme dıye annesıne tutturan cocukları gorunce ıyıkı bıraktı dıyorum.12 ay yeterlı ,allah bereket versin.
  Sizede hayırlı olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı fikirdeyim, emme eylemini hatırlayacak yaşta olmalarının sakıncalarının olduğuna inanıyorum. Sizin için de çok sevindim. Ne güzel 13 ay emzirmişsiniz.Ne mutlu bebeğinize

   Sil
 2. Bu kadar olur.bende dün aynene böyle düşündüm.hatta yüksek sesle ev ahaline dile getirdim yazdıklarını..şu 20ccli günlerimi bende unutamıyorum ve hala 3.tenefüste inip süt sağıyorum..arkadaşımın kızı sırf mama ile büyüdü ve Nilin yanında baya bi dolgunca...kardeşimde mama ile büyümüş bağışıklığı benden farklı değil..kısacası be nde çok paraladım kendimi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mama ile büyüyen çocuklar daha dolgun oluyorlar. Benim sütüm de çok yağlı olmadığı için Nil hep ince bir kız oldu. İnşallah büyüyünce de öyle olur:)

   Sil
 3. Harika yazmışsın. Ben de böyle düşünüyorum, yani benim doğrum da bu.
  Efe 5.5 ay sadece anne sütü aldı, 6.5. ayda tamamen bıraktı emmeyi. Başını çeviriyordu memeye.
  Pompa ile az sağmaya çalışmadım. 20 CC gelse bile sevinir haldeydim bırak az geldi diye üzülmeyi.
  Bir akşam sağdığım azıcık sütü yanlışlıkla koltuğa döktüm, annelik sürecinde ennn sinirlendiğim bir iki andan biridir. O kadar üzülmüştüm ki 2 saattir sağmaya çalıştığım 30 cc sütün ziyan olmasına.
  Ertesi gün aklım başıma geldi. Eeeeeh yeter, emmezse emmesin diyip, ek gıdalara tamamiyle geçiş yaptım.
  Belki kaçırdığımız şeyler vardır, 3-5 ay daha emseydi içim daha da rahat olabilrdi.
  Yine de kafaya takacak, kendine dert edilecek şeyler değil diye düşünüyorum. Özellikle hiç emziremeyen anneler var, bir tanesi yakın arkadaşım, hiç sütü gelmedi; onların üzerinde olumsuz anlamda çok baskısı oluyor bu süt işinin. Hayat-memat meselesiymiş gibi pek çok kimsenin doktor kesildiği konulardan...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel, kendini çok üzmeden doğru kararı vermişsin. Ben o kararı veremedim ve çok yıprandım, şimdi kızıyorum kendime. Sütün dökülmesi ne kadar acıdır tahmin ederim çünkü pompadan süt kaplarına aktarırken ellerimin titrediğini bilirim.

   Sil
 4. cok guzel anlatmissin, kardesim bebek bekliyor. Blogunun adresini ona gonderiyorum ki senin tecrubelerinden faydalansin :)

  SEvgiler

  http://www.stylishtimes.net

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalanırsa ne mutlu bana, ben de senin blogunu severek takip ediyorum zaten, sevgiler:)

   Sil
 5. yeşimcimm sana teşekkür etmek istiyorum şu yazın bana o kadar moral oldu ki. bizimde 2. günümüz bugün emzirmeyi bırakalı. yusufta hiç emmeye düşkün bi bebek olmadı en fazla 5 dk emip bırakırdı birazda üşengeçlikten 7 ay sadece anne sütü verdim, ek gıdaya geçince de uyku öncesi 2 3 dk emip bırakıyodu ekimden beri hastalıkllar üst üste gelince emerek uyumayı seçti ve dakikalarca süren serüven başladı. uzun süredir tek taraflı emdiği ve sütüm çok azaldığı için emzirme bana çok sıkıntı vermeye başladı 1 aydır da gece neredeyse 5 defa uyanıp yarım saat bir saat emip meme ağzında uyumak istiyordu, çok düşündüm 1 ay uykusuzluğun ardından 2 gün önce gece vermemeye karar verdim baktım istemiyo hiç vermedim, belki de çok okuduğumuzdan bi vicdan azabı bi duygusallık başladı 2 gün hep ağladım, kendimi suçlu hissettim. bu yazın bana çok moral verdi şu an kendimi daha mutlu hissediyorum:) çünkü yusuf içinde benim içinde en doğrusu buydu. sadece bu süreçte 8 9 aydır hiç sallamadığım halde ayakta sallayarak uyutmaya başladım bu kötü oldu.
  nilede sanada çookkk öpücükler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Moral olabildiysem ne güzel, çok abartıyoruz bu konuyu. Hayatta ne dertler var, elimizden geleni yapmaya bakmak lazım, öperim Yusuf'u ve seni

   Sil