Akıl Oyunları


Geçen ay Türk Beyin Takımı öncülüğünde 'Çocuk Zeka Oyunları Atölyeleri' tanıtımına davetliydim. Fakat tam da o hafta İstanbul dışında olduğumuz için çok istememe rağmen katılamadım. Yine de ortak bir tarih belirledik ve geçen hafta bizzat Balmumcu'daki merkezlerinde 'Akıl Oyunları'nı ziyaret ettim. 


Akıl oyunlarının bahçeli çok şirin bir merkezi var. Yüksek binaların arasında böyle yerler görmek artık neredeyse imkansız.


İçeride Türk Beyin Takımı tarafından hazırlanmış pek çok kitap ve dergi ile karşılaşıyorsunuz. Kitaplar çocuklara ve yetişkinlere olmak üzere ayrı kategorilere ayrılmış durumda. 5 yaşından sonra yavaş yavaş bu kitaplardaki aktivitelere başlayabiliriz.Bu bölüm ise benim en çok ilgimi çeken yerdi. Gördüğünüz gibi yine pek çok yaş grubuna hitap eden türlü oyun ve oyuncaklar mevcut. 


Sudoku'yu sevmeyen var mı? Mesela annem tam bir sudoku delisi.


Bu şirin kutuların içinde ise magnet puzzlelar var. Nil arada mutfağa gidip buzdolabında boyuna uygun olarak yapıştırdığımız bu puzzlelarla oynamayı çok seviyor. 
Akıl Oyunları bu materyallerin yanında 'Çocuk Zeka Atölyeleri' düzenliyor. Zeka atölyesi deyince aklınıza çok yoğun eğitimler gelmemeli. Ben kendilerinden bizzat dinledim ve çok da beğendim. Bu atölyelerde 5-15 yaş aralığındaki çocukları zeka OYUNLARı  ile tanıştırıyorlar. Oyun aracılığıyla yapılan aktiviteler hem eğlenmelerini hem de öğrenmelerini sağlıyor. 

Peki atölyelerde neler öğretiliyor?
Zeka oyunlarının Sudoku, Akıl Oyunları, Strateji Oyunları, İşlem Oyunları, Üç boyutlu oyunlar gibi farklı başlıkları, bireysel ve takım halinde çalışmalarla öğretiliyor

İlk etapta Türk Beyin Takımı merkez ofisinde düzenlenecek atölyeler, yakın gelecekte AVM’ler gibi başka merkezlerde de yapılabilecek.

Türk Beyin Takımı olarak zeka oyunlarının çocuklara ne gibi faydaları olacağından ise şöyle bahsediyorlar:

Zekâ ve akıl bireylerin yaşamları boyunca en çok faydalandıkları yeteneklerin başında yer alıyorlar. Bu yüzden bu yeteneklerin gelişimine yönelik araçların çocukların erken yaşlardan itibaren eğitimlerinin bir parçası olması gerekiyor. Zekâ gelişimini sağlayan bu araçların başında, adından da anlaşılacağı gibi zekâ oyunları geliyor.
Zekâ oyunları çok geniş bir alanı kapsıyor. Satranç gibi strateji oyunları, sudoku gibi mantık oyunları, soma kübü, tangram gibi mekanik oyunlar, sözcük oyunları, görsel oyunlar vb. birçok farklı başlıktan sadece birkaçı.
Çocukların ilgi duydukları alanlardaki oyunlara daha kolay uyum sağlayıp başarılı olacaklarından çocuklara uygun oyunları belirlemek tabii ki onları iyi tanıyan öğretmen ve ebeveynlere düşüyor, tabii çocuklara bu oyunları öğretmek ve onları oyun oynamaya teşvik etmek de…

Zeka oyunları 

-       Çocuklara matematiğin eğlenceli yönlerini gösterir.
-       Harfler, sayılar, renkler gibi kavramları daha kolay öğrenmelerini sağlar.
-       Planlı hareket etmeyi öğretir, planlı hareket etmenin önemini kavratır.
-       Doğru ve çabuk düşünebilmeyi ve karar verebilmeyi geliştirir.
-       Kendini ve yeteneklerini daha iyi tanımasını sağlar.
-       Belirli bir konuya odaklanma alışkanlığı kazandırır.
-       Merak duygusunu geliştirerek araştırmalar yapmaya yönlendirir.
-       Olaylara şüpheci yaklaşımı öğreterek ezberci zihniyetten uzaklaşmayı sağlar.
-       Düşünen, sorgulayan ve çözümleyen bireylerin yetişmesini sağlayarak yaratıcılı düşüncelerin daha özgürce sunulabildiği bir ortam hazırlar.
-       Başarısızlıklar karşısında yılmamayı, başarı için sistemli ve disiplinli bir çalışmanın gerektiğini gösterir.
-       Kuralları anlamayı, kurallara uymayı öğretir.
-       Sosyalleşmeye yardımcı olur.
-       Kazanmayı, kaybetmeyi, kazananı kutlamayı öğretir.


Daha detaylı bilgi için www.akiloyunlari.com u ziyaret etmenizi tavsiye ederim. 

2 yorum:

  1. Post içi eline sağlık Yeşimcim, birşey daha öğrenmiş olduk sayend. Bernardo çekilişime beklerim, nihanni.blogspot.com , sevgiler:)

    YanıtlaSil
  2. Yeşimcim çok güzelmiş ya Kuzey'i götürebilirim diye düşündüm. İyi ki yazdın canım

    YanıtlaSil