Laçin Tenel - Lacheen ile Röportaj

Biliyorsunuz artık Cuma günü en beğendiğim blogların sahipleriyle mini röportaj günü.

Bugünse benim blog dünyasına okuyucu olarak ilk adım attığım günlerden bugüne yazılarını severek okuduğum, çok doğal ve samimi bulduğum bir blogger olan Laçin'le röportaj yaptık. Laçin'in blogunu bilmeyen yoktur sanırım ama varsa da moda, dikiş, DIY projeleri ve annelik üzerine yazılar yazıyor. Kızımla adaş dünya tatlısı da bir kızı var. 

1. Uzun zamandır bloggersın. Yazma fikri ilk nasıl ortaya çıktı?
2007 yılında bloglar yavaş yavaş tanınırken okuduğum bloglardan sonra yazmak istedim. İlk yazılarımda da diy/kendin yap projelerim, çok amatör dikişlerim ve kozmetik-makyaj yazıları vardı. O dönem wordpress' e geçerken bütün yazılarımı silmiştim, o yüzden 2008 sonrası yazılarım duruyor. Eski yazılar olmayınca da 2008 doğumlu oluyor benim blogum :)


2.Türkiye’de bloggerlığı düşündüğün zaman ilk zamanlar ile şimdiki zamanı kıyaslayabilir misin?
İlk zamanlar blogger adı altında gerçekten az kişi vardı; birçoğunu ismen tanıyorum, bazılarıyla da yüz yüze tanışma fırsatım olmuştu. O dönem moda, kişisel ve hobi blogu vardı sanki; şimdi bunlar çok çeşitlendi. Sayı olarak inanılmaz boyutlara geldi, zaten kendimi iyi bir blog okuyucusu olarak görmüyorum, yetişmek mümkün değil. Şu an gruplaşmalar var, bloggerlardan beklenti çok. Bazı durumlarda samimiyetin azaldığını görüyorum ama genel kanının aksine blogların artmasının iyi blogların aradan sıyrılmasını sağladığını düşünüyorum.

3. Kombin fotoğrafların çok beğeniliyor. Fotoğraflarını sürekli çeken biri var mı?
Keşke olsa :)) Ancak hafta sonları eşimi yakaladığımda fotoğraf çektirebiyorum, geri kalan tüm fotoğrafları otomatik zamanlayıcıyla kendim çekiyorum.

4. Annelik  ile birlikte hayatında neler değişti?
Geriye dönüp bakınca hayatımda her şey değişti diyebilirim. İki kişiyken üç kişi olmak ve fedakarlıkları gözünü kırpmadan yapabilmek bu. Alışmak zaman alıyor ama kendi hayatına adapte edince çocuksuz hayatın nasıl olduğunu unutuyorsun.

5. Bir gününü genelde nasıl geçiriyorsun?
Genellikle dışarı işlerimi sabah halledip gelmeyi tercih ediyorum. Sabah erken saatlerde blogun yazısını veya maillerin cevaplanması işlerini halledip çıkıyoruz. Nil çoğunlukla gündüz uyuduğu için onun uyku saatini yakalamak için eve dönmeye çalışıyorum. Tüm günü evde geçirdiğimiz günler çok az, mutlaka dışarı çıkıyoruz. Bebekliğinden itibaren devamlı çıktığımız için Nil' le gezmek problem değil, oyalanacak bir şeyler buluyor.Eve döndüğümüzde rutin yemek-ev işleri oluyor, dikişlerin zamanı ise pek belli olmuyor. Bazen Nil uyurken yapıyorum, kendi kendine oyun kurduğu zamanlarda da diktiğim oluyor. Akşam ailecek yemek, Nil' in uyuması, bize kalan biraz televizyon zamanı derken gün bitiyor.


6.Dikiş konusundan bahsedersek, bir kursa giden herkes bu işi becerebilir mi? Sence özel yetenek gerektiren bir beceri mi?
Dikiş teknik olarak herkesin öğrenebileceği bir şey. Biraz matematik gibi ama iş tasarıma girdiğinde o yetenek gerektiriyor kesinlikle. Benim şansım çocukluğumdan beri dikiş ile iç içe ve meraklı olmamdı. O yüzden kendi kendime öğrendim ve hala daha öğreniyorum. Bu konuda bana çok soru geliyor; eline hiç iğne iplik almamış olanların kursa gitmesini öneriyorum. Ama temel varsa, araştırarak ilerleyebilirler.

7. En beğendiğin bloglar hangileridir?
Beğendiğim blogların sayısı o kadar fazla ki, tek tek yazamayacağım sanırım. Hem yurtdışı hem de yurtiçinden blogları takip etmeye çalışıyorum. Anasayfamda hala takip ettiklerim durur, twitter-instagram' dan da izlemeye çalışıyorum. Genel olarak fotoğrafları iyi olan ve yazım dili sade olan ve yormayan blogları seviyorum.


Laçin'e verdiği içten cevaplar için teşekkür ediyorum, size de iyi hafta sonları diliyorum

5 yorum:

 1. Sevdiğim bir blogda çok sevdiğim bir blogger ile röportaj okumak büyük keyif verdi.Laçin belli çizgisi+on parmağında on marifet olan biri bence.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. benim blog yazmama vesile olan bloggerdır kendisi. Birgün sabahtan akşama kadar bütün yazılarını okumuştum. Ve sayesinde bir bloğum artık 2 yıldır. röportaj için sana çok teşekkür edeirm : )

  YanıtlaSil
 3. Laçin 1 tane :) kendisini hiç tanımadan hep mutlu olmasını istediğim ve sevdiğim ilk insan.

  YanıtlaSil
 4. lacını ızlemeyen yok sanırım cok begenıyorum bende..ve senın bu roportajını da cok sevdım tebrık edıyorum canım

  YanıtlaSil

 5. Ben de bloglarda dolaşmaya yeni başladım bu yüzden bahsettiğiniz blogu henüz bilmiyorum. Biraz sonra bakacagım:) http://nur-ela-m.blogspot.com/ bu da benim blogum, beklerim.Sevgiler

  YanıtlaSil