Selpak'tan Size Küçük Bir Hediye Var

Geçtiğimiz haftalarda Selpak'la tuvalet eğitimi etkinliğindeydim. Konuşmacı da Prof. Dr. Bengi Semerci olunca çok faydalı bilgiler edindim. Ben ve blogger arkadaşlarım gittik ama gidemeyenler için anlattığı değerli bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Aslında geçen yıl da Selpak'ın 'Blogger Anne Baba' buluşmalarımıza dahil olduğu bir eğitime daha katılmış, tuvalet eğitimi ile ilgili pek çok bilgiyi BU YAZIMDA anlatmıştım. Bu sefer o bilgilere ek olarak Bengi Semerci'den sorularımıza cevaplar aldık ve bildiklerimize yenilerini eklemiş olduk.

Geçen yılki eğitim benim için bilmediklerimi öğrenmek adına faydalı olmuştu ama Nil henüz çok küçük olduğu için soracak sorularım yoktu. Nil şu an 20 aylık ve tuvalet eğitimine yavaş yavaş yaklaştığımızı hatta bu yaz eğitim verebileceğimizi düşününce Bengi hanımı daha dikkatli dinledim, sormak istediklerimi sordum. 

Bütün anlattıklarını tek tek yazmayacağım çünkü pek çoğunu bahsettiğim YAZIMDA detaylı olarak okuyabilirsiniz ama Bengi hanımın diğer eğitimden farklı olarak belirttiği noktalar şunlardı:

*Tuvalet eğitimine başladıysak gece de gündüz de bezi hayatımızdan çıkarmalıyız. 'Bezlemek' çocuğun tuvalet alışkanlığını engelleyen bir durumdur. Gece kaçırmaları için bez yerine alıştırma külotlarını tercih etmeliyiz. 

* Tuvalet eğitimi için çocuğumuzun hazır olup olmadığı konusunda ara ara denemeler yapmalıyız ama asla ısrarcı olmamalıyız. 

* Eğer ısrarcı olursak 'tuvalet' konusu çocukta bir tehdit unsuruna dönüşüp, onların 'Ailem bu işi çok önemsiyor, istediğim şeyi yaptırmak için bu durumu rahatlıkla kullanabilirim' şeklinde düşünmesine sebep olabiliriz. 

* Adaptör mü lazımlık mı? İkisi de mümkün ama tercih yapacak olursak adaptörü tercih etmeliyiz. 

* İnatlaşmadan istekli hale getirerek eğitim sürecine başlamalıyız. 

* Bazı anneler ne kadar erken o kadar iyi diye düşünürler ama Bengi hanımın dediğine göre çok erken tuvalet eğitimi verilmiş çocuklarda bazı problemler görülebiliyor.

* Tuvalet eğitimi genel hatlarıyla 10 günde hallolacak bir süreçtir. 

* Tuvalet eğitimi sadece çocuğunuzun tuvalete gitmesi ve tuvaletini klozete yapması değildir. Tuvalet eğitimi verirken hijyen ve mahremiyet ile ilgili bilgiler de verilmelidir. Tuvalet sonrası temizliğin haricinde onun da dahil herkesin mahremiyetinin olduğunu, kapının kapanması gerektiği öğretilmelidir. 

Biz hem güzel bir gün geçirdik, hem de pek çok faydalı bilgi edindik. Sizlerle de öğrendiklerimi elimden geldiğince paylaşmaya gayret ediyorum. 

Bilgilerin yanında Selpak'tan bir de hediye var. Hediyenin sahibi olmak için sadece bu yazının altına mail adresiniz ile birlikte yorum bırakıp yandaki 'İzleyiciler' bölümünden 'Bu siteye katılın' butonuna tıklayıp izleyicim olmanız yeterli. 

Katılım için son gün 14 Mayıs 2013.

Bol Şans!!

KAZANAN: WITHSHOPPERMOM TEBRİKLER!

22 yorum:

 1. Etkinliği twitterdan atılan tweetlerden takip ettim:)Açıkçası bu yazıyı günlerdir bekliyorum:))
  Paylaşım için çok teşekkürler:)) Hayat paylaşınca annelerle birlikte olunca güzel:)sevgiyle:)
  not: tenyorulmaz@gmail.com

  YanıtlaSil
 2. Bende tam tuvalet eğitimi vermek üzereyim oğluma. Efe 2 yaş 3 aylık, ufaktan başlamanın zamanı geldi sanırım. Yazılarını heyecanla okudum, ellerine sağlık. Hediyemi heyecanla bekliyorum. Bloguma beklerim: www.efebuyurken.blogspot.com E-mail: erenselen@hotmail.com
  İsmim: SELEN SUSAM, sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. 16 aylık oğlum var. Yavaş yavaş ben de tuvalet eğitimine başlamayı düşünüyorum. Lazımlığı ortaya çıkarttım. Fırsat buldukça oyunla felan oturtuyorum. şimdilik iyi gidiyor. ezeyneparslan@gmail.com zeynaldinyo.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. Benim de niyetim bu Eylül ayında tuvalet eğitimini vermek. Allah hepimize kolaylık versin :)

  nyuuthekitty@gmail.com

  YanıtlaSil
 5. Merhaba,
  Tuvalet eğitimi bizim için henüz erken bi konu ama detaylar ilgimi çekti gerçekten. Bu önemli paylaşım için teşekkürler mumandbabyanddady@gmail.com

  YanıtlaSil
 6. Verilen bilgiler çok işime yaradı. Kızım şuan 15 aylık .. Çevrem bu yaz bezi bıraktırma telaşında Bense 2 yaşına yaklaşmasını düşünüyorum.

  hayatvekurabiyesi@gmail.com

  YanıtlaSil
 7. bsgumus@gmail.com

  Verdiğniz bilgiler için teşekkür
  ederiz.

  YanıtlaSil
 8. Merhaba, GFC ve Bloglovin de ozlemm kullanıcı adıyla izleyicinizim.
  esrakrgzl@hotmail.com
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 9. siteniz harika. bende edirneliyim bu arada lozan anıtı olan yerde çalışıyorum. umarım beğenmişsinizdir yine bekleriz. izleyiciniz oldum. burcu_karatepe@hotmail.com

  tukenmezdefter.blogspot.com

  YanıtlaSil
 10. çok güzel bir yazı olmuş. Takipteyim, sevgiler...

  YanıtlaSil
 11. Çok güzel bir yazı olmuş. Takipteyim, sevgiler...

  YanıtlaSil
 12. 24 aylık kızım için çok faydalı bilgiler.teşekkürler..

  oyku11@yahoo.com

  YanıtlaSil
 13. Nisan'la şansımızı denemek istedik .)bu yaz olaya girsek iyi olur, hiç bir sinyal vermese de bizim küçük hanım.
  mimarnihan@gmail.com
  with shopper mom
  nihanni.blogspot.com

  YanıtlaSil
 14. sitenizi yeni buldum ve bayıldım sevgilerrrr

  YanıtlaSil
 15. sitenizi yeni buldum ve bayıldım sevgilerr

  YanıtlaSil
 16. bize daha tuvalet eğitimi çook uzak ama olsun araştırmacı anne iş başında :),aycanozdemir@yahoo.com

  YanıtlaSil
 17. Ben tuvalet eğitimini seneye attım ama şansımı deneyeyim

  YanıtlaSil
 18. Ben aslının tuvalet eğitimini seneye bırakıcam gibi ama yine de şansımı denemek istedim.
  aleveczanesi@hotmail.com

  YanıtlaSil
 19. zaten izleyicinizim (: s.turuncu7@gmail.com (:

  YanıtlaSil
 20. Bem tuvalet iletişimine başladım eğitim için ise biraz vakit var henüz 15 aylığız.

  guzinizgi@gmail.com

  YanıtlaSil
 21. Çok teşekkürler tekrar :) Yakın zamanda nickimi NihanlaNisan olarak değiştirmiştim, withshoppermom eski nickim oldu.)

  YanıtlaSil
 22. Merhaba ben esimin adresinden katiliyorum.oglum25 aylik artik tuvalet egitimimuz geldi hem soluyo bazende unutuyoruz.siteniz bu konuda yardimci olcak eminim.simdiden tskler:-)

  YanıtlaSil