Nil ve Dondurma


Nil ilk dondurması ile bu yıl Nisan ayında 19 aylıkken tanıştı. Ben de şu an tarihi yazınca niye bu kadar geç kaldım diye düşündüm ama hatırladım:) Geçen yıl yaz aylarında Nil henüz 1 yaşına bile basmamıştı ve yese de zaten hiç bir şey anlamayacaktı. Ben yine ne kadar geç o kadar iyi diyerek geçen yazı atladım:) O gün bugündür hiç ara vermeden son sürat dondurma yiyoruz. Arayı fazlasıyla kapatmışızdır:) 

Peki hangi dondurmaları tercih ettiğimize gelirsek;


1. Lera Fresca

Aslında en çok evimize ve parka yakın olduğu için tercih ediyoruz ama tabii ki saf sütten ve şekerden yapıldığını bildiğim için içim rahat. Nil burada en çok sade dondurma yiyor. Bazen değişiklik olsun diye ise antep fıstıklı.


2. Yaşar Usta - Bostancı

Eşim ve benim açık ara en çok sevdiğimiz dondurmadır. Hal böyle olunca bu lezzetten Nil'i eksik bırakmak olur mu? Mümkün değil. Favorilerimiz tahin, tarçın, çilek ve kavun. 


3. Kesme Maraş Dondurması

Hazır paketli dondurmalara gelirsek; onları ben bile yerken zararlı bir şey yemenin mutsuzluğunu yaşıyorum. Nil zaten paketli gıda ile henüz tanışmadığı için bu dondurmalarla da doğal olarak tanışmadı. Hiç tanışmasa daha iyi olur çünkü bunlar DONDURMA DEĞİLLER. Arkalarını açıp içeriklerine bakacak olursanız 'bitkisel yağlı sütlü buz' yazdıklarını görürsünüz. Bildiğiniz şekerli nebati yağdır aslında. Hollanda'da büyük bir yağlı buz sanayisi vardır ve oradan alınıp üretilirler. Son zamanlarda çok araştırmadım ama eminim Çin nasıl 'glikoz şurubunu' pazarlıyorsa 'yağlı buz' sektörüne de çoktan girmiştir. Naçizane tavsiyem çocuklarınıza çikolata, cips, şeker yedirecekseniz bile bu dondurma adıyla satılan ürünlerden uzak tutun. Dışarıda satılan açık herhangi bir dondurma bunlardan çok daha iyidir. 


Yaz bitince dondurmanın yerini ne alacak bilmiyorum ama eksikliğini yaşayacağımız kesinYoksa nasıl zevkle külahın dibini ısırıp,


"Sağlığınıza Gençler" deriz? :)

10 yorum:

 1. Süper, Yaşar Usta! yumm..Buluşunca bence Caddebostan Lera Fresca' da dondurma alalım kızlara salıncak sonrası .)

  YanıtlaSil
 2. Maşallah Yeşim nasıl bilinçli bir annesin,çocuğum olursa seni çok noktada örnek alacağım.Nilin dondurma yiyişine de öldüm bittim maşallah nasıl tatlı bi kız çocuğu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, ben elimden geldiğince dikkat etmeye çaışıyorum işte. İnşallah ileride Nil de öyle düşünür, "Anne 19 aya gelene kadar niye bana dondurma yedirmedin" demez:))

   Sil
 3. Ben kışında yediriyorum... Nasıl alışırsa öyle gider ve kızım su an altı yaşında 1 yaşını doldurmadan dondurmayla tanışıp yaz kış yiyen biri:) Hatta bir kere kışın verdiğimde "anne dondurmayı ısıtır mısın?" bile demişti :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haha:) Dondurmayı ısıtmak güzelmiş:) Evet kışın da yedirilebilir gerçekten

   Sil
 4. Oyyy prenses ya, afiyet olsun :)

  Bizimki hiç sevmiyor dondurmayı. Bi iki defa yedirmeyi denedim ama yemiyor. İyi mi kötü mü bilemedim şimdi :/

  YanıtlaSil
 5. Yaşar Usta eşimle benim de favorim,bize geldiklerinde annemlerle kardeslerimi de götürmüstüm onlari da Yaşar Ustaci yaptim.Dondurma değil de meyvenin kendisini yiyormus gibi oluyor insan,cok dogal.Malum dondurmaciya Gezi olaylarindan sonra ben de gitmiyorum,takindiklari tavir cok rahatsiz ediciydi.

  YanıtlaSil