Viyana Gezi Notları - 2

Viyana'da 2. günümüzün programı bir hayli yoğun. O yüzden öncelik sırasına göre gideceğimiz yerlerin planını bir gün önceden yapıyoruz. İlk gideceğimiz yer 'Time Travel'. Burası benim gitmek için en heyecan duyduğum, merakla içeri girip, tam da tahmin ettiğim gibi büyülenip çıktığımız bir yer.

'Time Travel' da ne derseniz bu kısa videoyu izlemenizi öneririm ama kısaca anlatmak gerekirse 5 boyutlu bir sinema ardından rehber eşliğinde 600 yıllık Avusturya tarihi ve figürleri ile ilgili 1 saatlik bir tur diyebilirim. Fakat inanılmaz etkileyici. Önce sinema salonuna alınıp adeta tarih içinde bir tura çıkıyorsunuz ve 5 boyutlu olması nedeniyle her şeyin bizzat içinde gibi hissediyorsunuz kendinizi. 

Sonrasında  Avusturya tarihine damgasını vurmuş bal mumundan yapılmış karakterlerden hikayelerini ve dönemin Avusturya'sını dinliyorsunuz. Bizzat kendileri anlatıyorlar, canlı gibi:)

Kraliyet ailesi ve tarihi ile ilgili bölümde bu heykellerle birlikte poz veriyoruz. Ben hemen kraliçe havasına bürünmek adına  yüzüme 'ukala' bir ifade takınıyorum ama omzumu saklayıp doğru düzgün poz veremiyorum:)

O yine iyi, bu poza ne demeli:) Sonradan kral ya da kraliçe olunmuyor işte:)))

'Time Travel'ın en etkileyici bölümlerinden biri de Johann Strauss ve Mozart'tan seçmeler eşliğinde etrafımızda vals eden gölgelerdi. Anlatamayacağım kadar müthişti. Sonrasında yine pek çok görsel eşliğinde Avusturya tarihiyle ilgili pek çok bilgi edinerek turu tamamladık. Viyana'ya gidiyorsanız burası uğramadan dönmeyeceğiniz bir gezi noktası olsun. 

Avusturya tarihini hatmettikten sonra daha bir bilgi sahibi olarak kendimizi Viyana sokaklarına atıyoruz. İlk durağımız görülmesi gereken önemli kiliselerden Peterskirche. Yapımı 1700'lü yıllara dayanan St. Peter kilisesi St. Stephan katedralinden sonra en merkezi 2. kilise. 


'1 güne bu kadar gezilecek yeri sığdırabilecek miyiz acaba?' isimli dalgın Yeşim çalışmaları 
by my hubby:)

Yolumuzun üzerinde Hoher Markt saatini de görüyoruz. Prag'daki astronomik saati gördüyseniz bu saat size çok vasat görünebilir. Görmediyseniz saat başını bekleyip dönen figürleri izleyebilirsiniz. Biz fotoğrafını çekip transit geçmeyi tercih ediyoruz..

1 litrelik su, tasarımına bayıldım. Bizim kocaman 1 litrelikleri düşününce taşıması çok rahat.

Bir sonraki durağımız St. Rupert kilisesi. Aslında biz kilise gezmeyi seven bir çift değiliz ama Viyana kiliseleri diğerlerinden çok farklı. 


Burası 1200'lü yıllardan kalma Viyana'nın en eski kilisesi. Mimarisinden ve kullanılan malzemelerden de ne kadar eski olduğunu fark ediyorsunuz. Bunca yüzyıl orada kalması inanılmaz.

Bir önceki yazımda yazdığım gibi Viyana'daki 3 büyük saraydan ilki olan Hofburg sarayını gezdikten sonra geriye kalan iki saraydan Schönbrunn sarayını görmek üzere yine düşüyoruz yollara (Her yere yürümüyoruz tabii ki de. Ulaşım ağını kullanma konusunda uzman bir kocam var:) ). 

Schönbrunn Sarayı kraliyet sarayı olarak biliniyor ve bana göre en etkileyici olanı. Devasa bir alana kurulmuş ve neredeyse 1000 tane odası var (abartmış olabilirim evet - çok fazlaydı sayamadım). İçine biletle giriş yapabiliyorsunuz. Şaşaa, görkem, altın yaldız, zenginlik kelimeleri bu saray için çok uyumlu. Gözlerim kamaşmış ama aynı zamanda yorulmuş olarak saraydan çıkıyorum. Bu kadar gösteriş insanın gözünü yoruyor. 

Sarayın cansız mankenleri. O sıcakta o kıyafetlerle durmak büyük iş!


Ve sarayın görkemli bahçesi... Bu güzel bahçeyi de poz vermeden geçmek olmaz diyerek Schönbrunn sarayı gezimizi bitiriyoruz.

Gün bitmedi ama post burada bitti.10 yorum:

 1. Yeşim sen öyle sevmişsin öyle etkilenmişsin ki yazılarına bile geçmiş.

  Nice güzel gezmeleriniz olsun..

  YanıtlaSil
 2. Evet yazarken tekrar gitmiş gibi oldum, gezme aşkı ruhumda var:))

  YanıtlaSil
 3. fotograflar harika yesim! cok guzel anlatmissin viyanayi,yakin zamanda prag'a gittigim icin simdilik viyana gerilere atildi ama gidicek olursam notlarimi aldim senden:) bu arada sende fotograflarda cok hos cikmissin;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Esra. Prag da Viyana da çok güzel iki şehir. Mutlaka görülmeli

   Sil
 4. Vallahi kral ve kraliçe olmak çok yakışmış arkadaşım bence önceki hayatınızda asil kandınız :)) Şaka bir yana keşke beraber de gidebilsek değil mi? Belki de kızlar büyüyünce anneli kızlı gezi yaparız ha?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızlarla Disneyland gezisi bizim için de onlar için de harika olur. Neden olmasın?:)

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim kuzucum, İskoçya yazıları nerede? Merakla bekliyorum

   Sil
 6. bebeğim fotoğraflar harıka hanı su farkında olmadan cekılen foto ve prenses fotosuna ayrıca bıttım ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serapçım çok teşekkürler. Ben de senin fotoğraflarını çok beğeniyorum. Sen hep gez biz de hem güzel fotoğraflarına bakalım hem de akıcı yazılarını okuyalım. Öpüyorum

   Sil