Yeni Başlayanlar İçin Hacettepe Üniversitesi


Şu yazımda kardeşimin mezuniyetini yazmıştım. Hazır üniversite tercihleri yapılmış, Hacettepe Üniversitesi'ne gidecekler belli olmuşken onlara bir rehber olsun niyetiyle kardeşim ve arkadaşları üniversitelerinin artıları ve eksilerini yazdılar. Buyurun:

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ'NDE ÖĞRENCİ OLMANIN OLUMLU YANLARI1. Kampüs Hayatı: Bir çok üniversitenin aksine şehir hayatından uzakta olması ve kampüsün (Beytepe kampüsü) gerçek bir kampüs olması sebebiyle Türkiye'deki  sayılı üniversiteler arasındadır. Kampüsün belirli bir alanda toplanması ve mesafelerin yürüme mesafesi olması avantajlarındandır. ODTÜ kadar olmasa da ciddi bir ormanlık alana sahiptir.

2. Okul Hizmetleri: Diploma, Öğrenci Belgesi, Transkript gibi okuldan alınan belgelerin ücretsiz olması, bunun yanında okula ulaşımda alternatif olan servislerin ücretsiz olması, yemekhanede yemeğin 1 TL olması, kütüphanede akşamları ücretsiz çorba ve çay dağıtılması öğrencinin hayatını kolaylaştıran türden hizmetler:)


3. Sosyal Alanlar: Bir öğrenciyi sosyal açıdan tatmin edebilecek sosyal alanları içinde barındıran alanlara sahiptir. BAM(Beytepe Alışveriş Merkezi), City AVM yükü çeken lokomotiflerdir:)

4. Erasmusa en çok öğrenci yollayan üniversitelerdendir.


5. Şenlikler: Kampüsteki şenlik yapılan alanın genişliği, katılımın yoğunluğu ve genellikle iyi organizasyonlar sayesinde oldukça eğlenceli geçmesi yine olumlu özelliklerinden biridir.

6. Dersler sabah saat 09.00'da başlar.


7. Tıp fakültesinden ve sağlık hizmetlerinden kolaylıkla faydalanılır. 


8. Yeşil Vadi: İnsanı doğayla yakınlaştıran yerlerden biridir. 

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ'NDE ÖĞRENCİ OLMANIN OLUMSUZ YANLARI

1. Ulaşım Sıkıntısı: En büyük problemlerinden biridir. Ankara'nın da en büyük problemlerinden biri olduğu için Hacettepe öğrencileri  bu sorundan en çok etkilenen kesimdir. Bitmeyen metro inşaatları öğrencilerin umududur. Umutta fakirin ekmeği tabi:)
                                                            

2. Barınma Problemi: Öğrenci evleri ve yurtlara girmek oldukça zordur ve kampüs içinde yaşamak için oldukça ciddi bir çaba göstermeniz gerekmektedir. Öğrenci evleri fiyat  olarak yüksektir. Yurtlar ise yatak sayısı açısından yetersizdir. Ankara dışından gelenlerin karşılaşacağı en büyük problemlerden biri kesinlikle barınmadır.3. Zorlu kış şartları: Öğrenciler için genellikle tatili bekleme sebebidir:) Beytepe kampüsünün yüksek bir mevkide olması sebebiyle kışın oldukça sert geçer. Karlı günlerde ilk tatil edilen okullardan biridir. Tatil edilmediği dönemlerde de soğuğu en içten hissedersiniz.

4. Saat 18.00'dan sonra kampüsten ayrılmak zordur. Otobüs sayısı azalır ve kampüsten dışarı çıkmak isteyen öğrenci sayısı arttığı için bitmek tükenmek bilmeyen 230(otobüs numarası) kuyrukları oluşur. Otostop en çok kullanılan ulaşım türlerinden biridir.

5. İnternet kullanımının zayıf olması: Diğer üniversiteler sınav notlarını en ince ayrıntılarıyla görmüşken siz sınavlarınızın açıklandığı gün, sitenin düzelmesini beklersiniz. Çünkü çökmüştür:) Ders kayıt vs. işlemleri çağ dışıdır.


6. Kütüphanesinin özellikle sınav dönemlerinde yetersiz kalması: Son yapılan düzenlemelere rağmen kütüphane yetersizdir ve kaynak açısından dengi üniversite kütüphanelerinin gerisindedir. Ayrıca kütüphanesi asla sessiz olmaz:) Öğrenciler bu konuda duyarsızdır.

7. Nüfus artışı: Her sene kontenjanların artması ciddi bir nüfus artışına ve kalabalığa yol açıyor. Böylece mevcut olan sorunlar çok daha çıkmaz hale geliyor ve kuyruklar uzuyor.

8. Eğer stickerınız yoksa ve arabayla kampüse girmek isterseniz güvenlik görevlileriyle küçük münakaşalar yaşamanız mümkündür. Bu konuda çok serttirler. 

Hacettepeliler böyle söylüyorlar. Gidecek olanlar var ise iyi bir rehber olmuştur diye düşünüyorum. 
Bugün de böyle... SEVGİLER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder