Niloşkuş 2 Yaşında


Miniciktin be kızım, ne zaman büyüdün de 2 yaşına girdin diyorum bu aralar... Doğum günün geçeli 17 gün oldu ama yazamadım bir türlü. Yazsam sanki yazacaklarım yetersiz kalacak gibi geldi ama sonra düşündüm hiç yazmamaktan daha iyi değil mi?

2 yaş hem çok güzel hem çok zormuş. Tükürdüklerini bir bir yalatıyormuş. Mesela "benim çocuğum sokakta böyle ağlasın, mümkün değil" diye diye hamile karnımı sevdiğim zamanları hatırlatıp kendi kendine "sen öyle san şapşal" dedirtiyormuş. Şaka gibi geliyordu ama öyle bir gerçek ki! Mesela sokakta bas bas bağırıp tüm ilgileri üzerine çekiyor. Üstüne üstlük bazı teyzeler, idealist bekar kızlar ve amcalar yüzüme bakıp 'ne biçim çocuk yetiştiriyor' alt yazılı bakışlarını üzerime salıyorlar. Gel de çıldırma...

Tamam...tamam. 2 yaş o kadar da kötü değil. O 2 yaş sendromlu küçük hanım aynı zamanda bu dilimde bize bir bal, bir lokum olmaya başladı ki sormayın gitsin. En güzel tarafı ise konuşmaya başlaması. Böyle dolu dolu "ANNEMMM" diyor ya gerçekten içimin yağları eriyor. Gel de kız şimdi:) 2 ve 3 kelimeli cümleler başladı mesela "bempe balon düşdüüü". Renkleri ayırt ediyor: "bempe (pembe), kirmiya (kırmızı), sağrııı (sarı), eşil (yeşil), mağmi (mavi), siyyah (siyah), moğ (mor), tuyoya (turuncu) bildiği renkler. 

Bilenler biliyor hareketli hali git gide artıyor. Nil'in poposunda bilye olduğunu düşünüyorum:) Bir çocuk neden hiç oturmaz ki???

Parklar tabii ki herkes gibi bizim de favori mekanımız. Fakat 2 yaşla abuk subuk park huyları gelişti. Mesela daha önce salıncakta sallanmaktan ne kadar zevk aldığını yazmıştım. Artık salıncağa oturtabilene aşk olsun. Salıncağa gidiyor oturuyor (ben asla müdahale etmeyecekmişim), sonra hemen iniyor, biraz boş salıncak sallıyor ve diğer salıncağa geçiyor. Kaydırak derseniz tersten çıkmazsak olmaz. Aşağıdan yukarıya tırmanarak çıkmak favori aktivitesi. 

Kişileri tanıma, yer yön kavramları çok gelişti. Herkese ismiyle hitap ediyor. Aynı zamanda evin yolunu, gittiğimiz sokak ve caddeleri iyi tanıyor. Park yolundan sapalım hemen basıyor çığlığı.

Yemek yeme problemlerimiz bitti şükür. Genel olarak her şeyi yiyor ama yeme stili problemimiz çözülmedi. Hala oyunla ya da Ipad, Iphone'la yemek yiyor. Bu beni çok rahatsız ediyor. Uyku konusunda diş uyanmalarını saymazsak maşallah diyorum konuyu kapatıyorum:) 

Diş demişken son 4 azı aynı anda geliyor. Ne siz sorun, ne ben anlatayım... Şimdiye kadarkiler hiç bir şeymiş. Neyse kurtulduk galiba diş macerasından.

İşte Nil'den haberler böyle... 

Sıradaki postlar kutlu Niloş haftası postlarıdır. Bıkabilirsiniz şimdiden uyarayım:))

20 yorum:

 1. Nice sağlıklı neşeli yaşlara yaşasın :)
  Benim bıdığın da 2 ayı falan kaldı 2 ye...
  http://loveandsmile.wordpress.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Sizin evde de telaşlar başlamıştır o zaman. Şimdiden bıdığın doğum günü kutlu olsun:)

   Sil
 2. nice yaşlara, iyi ki doğmuş niloşş :) eski postlarını yeni yeni okuyabiliyorum, geçmiş olsun kötü de bir kaza atlatmışsınız :( Allah birbirinizden ayırmasın sizi, kocaman oldu maşallah nil gözümüzün önünde büyüdü :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Gaye, evet gerçekten büyüdü:) Daha da büyümeye devam ediyor, hep birlikte izliyoruz:)

   Sil
 3. Yesim dun IG'de de yazmıstım. 40 yıl düşünsem Nil'in yaramazlık konusunda Aren'e benzeyeceğini düşünmezdim. 3-4 aylıklardı sen ana kucağına koyup yemek yapardın; ben de ya o nasıl oluyor derdim. Aren yere yatıp bas bas ağlıyor sonra utanmadan taklit yapıp aslında numaradan ağladığını anlatmaya çalışıyor bazen tamam kal sen orada diyorum ağla sonra gel tabii ki tepkisiz kalmam etrafta ne boktan anne imajı yaratıyor :)

  Yeni yaşı tekrardan kutlu olsun, iyi ki dogurmussun iyi ki dogmus fıstık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o zamanlar çok çok sessiz ve usluydu. Ben de öyle bir şey tahmin edemezdim ama çok değişiyorlarmış. Fakat sakin ve sessiz olmasını, bir şeyler karıştırmadan meraksız bir çocuk olmasını da istemezdim galiba. Bakalım daha ne kadar değişecekler:) Teşekkür ederiz Arenimi öpüyoruz

   Sil
 4. Nıce mutlu senelere 2 yas zordur ama buyudukce rahatlarsınız ıns

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten zormuş, 3 yaşını sabırsızlıkla bekliyorum:)

   Sil
 5. maşallah sana Nilcim... çok tatlısın ve eminim bıcır bıcır konuşuyorsun... Aslı arkadaşın hala anne, baba, avlaaa (abla), iş ve giiiitttt demekte sadece... onun dışında herşey ıh ıh ıh diye istiyor.... tanışmanızı ne kadar çok istiyorum... seni kocaman öpüyorum... ve anneye de ki biz sıkılmayız senin kutlu doğum haftası postlarından....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hem Aslı hem Aysu ile tanışmasını çok istiyorum. Bir program yapalım kesinlikle

   Sil
 6. Sağlıklı uzun ömürler diliyorum.
  Hangimiz tükürdüğünü yalamıyor ki acaba çocuklarımız büyürken. Ada 15 aylık ama ben oooo kadar çok asla dediğim şeyi yapmak zorunda kaldım ki. Hep söylüyorum onlar bizi eğitiyor bence.
  Mutlu ve sağlıklı olsunlarda gerisi önemli değil.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Sanırım tükürdüğünü yalama anneliğe has bir laf:)

   Sil
 7. mutlu sağlıklı yıllar dilerim..hep gülsün inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Tüm çocuklarımız hep gülsünler

   Sil
 8. allahım nazarlardan saklasınn çookk tatlı ve güzel bir kızınız varr :) darısı başıma inşallah..banada beklerimm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler güzel sözleriniz için

   Sil
 9. bugün bende aynı duygular içindeyim küçük meleğim 2 yaşında oldu ve zamanı tutamıyoruz çok çabuk büyüyorlar:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel ben de küçük meleğinizin doğum gününü kutluyorum.

   Sil
 10. Kızımın kankası, benimde kızım niloşum seni çok seviyorum. Büyünce okuyup bizi hatırlarsın inşallah hep yanındayız Allah uzun ve güzel ömürler versin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin hep birlikte inşallah, yıllar sonra da kanka oldukları günleri görelim

   Sil