M.A.C Makyaj Eğitimi / Alışveriş

Geçen hafta uzun zamandır yapmak istediğim bir şeyi yaptım: M.A.C'e makyaj eğitimine gittim. Yüzünüzü tanımak, makyaj nasıl yapılır öğrenmek, cilt renginize uygun renkleri görmek istiyorsanız kesinlikle bu eğitimi almanızı tavsiye ederim. Yapmanız gereken gitmek istediğiniz M.A.C. şubesine telefon açıp randevu almak ve 1,5 saatinizi buraya ayırmak. Üstelik vereceğiniz eğitim ücreti kadar ürünü de satın alıyorsunuz, yani eğer makyaj malzemesine ihtiyacınız varsa bu eğitim yanında bedavaya gelmiş oluyor. 

Peki ben neler aldım?


Kaş kontürü için kaş kalemi
Aslında bu ürün yerine kaş maskarası almaya niyetlenmiştim. Fakat bir kaşıma maskarayı bir kaşıma bu kalemi uyguladıktan sonra kalemde karar kıldım. Kaş kontürü kesinlikle makyajın en önemli ayrıntılarından biri. İfadeniz bir anda değişebiliyor. 


Temel makyaj fırçaları
 Makyajı gösteren, profesyonel bir duruş sağlayan en önemli malzeme kesinlikle fırça. Far sürmeyi çok beceremediğim için kullanmayı da tercih etmiyordum. Fakat marifet bu fırçalardaymış. Eğitimde öğrenip uyguladıktan sonra daha da iyi anladım. 
Sol baştan 
1. Fondöten, krem sürmek için yüz fırçası 
2. Blending yani far sürdükten sonra dağıtmak için kullanılan fırça
3. Far fırçası 
4. Kusursuz bir eyeliner için kesik uçlu ince fırça
5. Daha çok buğulu göz makyajı için kullanılan far fırçası

Fondöten, Makyajın kalıcı olmasını sağlayan göz altı bazı ve yüz için baz (bir diğer adıyla Primer)
Baz sürmeden sürülen fondöten ile sürdükten sonra sürülen arasında gerçekten çok fark olduğunu söyleyebilirim. Baz ile cildiniz daha ışıl ışıl, daha canlı görünüyor. Fondötenin ise cildimin yağlı ve akneye meyilli olmasına rağmen hiç ağırlık yapmadığını ve cildimi bozmadığını söyleyebilirim. Üstelik SPF15 güneş koruma faktörlü. 


Kinda Sexy Ruj ve Boldly Bare Dudak Kalemi
Bu ruj uzun zamandır arayıp da bulamadığım bir ruj. Hem doğal görünümlü, hem de yüzü soluk gösterecek kadar açık renkli değil. Dudak kalemi ise benim için bir ilk oldu. Yine eğitimde öğrendim ki dudağın etrafını kalemle belirginleştirip, içini yine kalemle doldurduktan sonra üzerine sürülen ruj hem daha kalıcı oluyor, hem de daha pürüzsüz görünüyor. Fakat buradaki püf noktası dudak kalemi ile rujun aynı tonda olması. Aksi taktirde dudak kalemi kahverengi, ruju pembe olan 90'lardan fırlamış tipler gibi görünmeniz kaçınılmaz olabilir:)

Pek çok konuda olduğu gibi makyaj konusunda da bilinçli olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle her gün öğrenci karşısına çıkan bir hoca olarak buna elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum. Zaten çok yoğun makyajı seven bir yapım olmadığı için olabildiğince sade ama yüzüme yakıştığını düşündüğüm renkleri tercih ediyordum, şimdi daha da bilgilenmiş oldum. Her işin bir uzmanı var ve kesinlikle konu ne olursa olsun uzmanına danışmak farkı hissettiriyor. Zamanınız ve fırsatınız varsa size de tavsiye ederim. 

10 yorum:

 1. Eğitimin ücreti hakkında bilgi almam mümkün mü?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişebilir diye buraya yazmadım, bir MAC şubesine telefon açıp öğrenebilirsiniz.

   Sil
 2. harika bi iş yapmıssın canım valla urunlerini de gule gule kullan harıka, isabetli seçimler :) opuyorum cokca, mutlu haftalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana da mutlu haftalar Serapcım, çok teşekkürler

   Sil
 3. Hayat ve kurabiyesi5 Aralık 2013 13:16

  Benimde hem malzemeye hem de makyaj tekniklerini öğrenmeye ihtiyacım var. Aldıklarını çok beğendim. Keşke bu malzemeleri uyguladığın bir fotoğrafını da görebilseydik :)

  YanıtlaSil
 4. Ben de makyaj eğitimi almak istiyorum ama MAC eğitimindeki eğitmenler tarafsız mı emin olamadım. Yani MAC ürünlerinden satmak istediklerini mi öneriyorlardır özellikle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğitmene göre değişebilir ama benim makyajımı yapan MUA kesinlikle bahsettiğiniz gibi değildi. Kullandığım ürünleri götürdüm. Bazıları MAC markalı değildi ve çok iyi olduklarını değiştirmemem gerektiğini söyledi.

   Sil
 5. Haftanın belirli günleri mi veriliyor bu eğitim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, ne zaman isterseniz randevu alabiliyorsunuz.

   Sil