Ayşe Tolga ile Aromaterapi Notlarım

Uzun zamandır yazmak isteyip de yazamadığım etkinliklerden biri için nihayet klavye başına geçmiş bulunmaktayım. Geçen ay içinde geliri STET Dernek'e aktarılan Tavsiye Evi'nin ev sahipliği yaptığı bir aromaterapi eğitimine katıldım. Oyuncu olarak tanıdığımız aynı zamanda aromaterapist olan Ayşe Tolga bize bitkisel yağlar ile ilgili çok güzel ve faydalı bilgiler verdi. Ben de tabii ki bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.: 

AROMATERAPİ
* Aromaterapi fiziksel olarak kullanıldığı gibi zihinsel olarak da fayda sağlayan bir iyileştirme türüdür. 

* Aromaterapide önemli olan hastalık sonrasından ziyade hastalık öncesinde vücudu tedavi etmektir. 

* Aromaterapi masajı en çok kullanılan methodtur. Aromatik acapressure (kokulu yağlarla parmak ucu basıncı uygulama) ile şifa verilebilir. 

* Aromaterapiye buhar banyosu da dahildir. Teatree (çay ağacı) ve okaliptus yağı üst solunum yollarını rahatlatmada kullanılabilir. Kış aylarında kalorifer üstüne sıcak su dolu bir kap koyup içine 1-2 damla yağ damlatarak odayı ferahlatabiliriz.

BAZ YAĞ
* Bir yağı direk kullanmak yerine baz yağ ya da hafif yağlarla kırıştırarak uygulamak en doğru yöntemdir. Fakat bölge sorunlu ise (sivilce gibi) yağ direk uygulanabilir. 

* Baz yağ bitkilerin meyve çekirdeklerinden çıkan yağın soğuk press ile elde edilmiş halleridir. 

Baz yağlar: kayısı çekirdeği, jojoba, fındık, ceviz, tatlı badem yağlarıdır. Bunlara taşıyıcı yağlar da denir.

* Genel olarak 100ml baz yağ, 2ml öz yağ formülü kullanılır. Damla bazında ele alırsak her 30 damla 1ml'ye tekabüldür. 100 damla baz yağa 30 damla öz yağ damlatmak olarak özetlenebilir. Sorunlu bölgelere ise 100ml yağ için 150 damlaya kadar çıkılabilir. 

FORMÜLLER
* AĞIZ KOKUSU İÇİN: 100ml suyun içine 20 damla limon yağı eklerseniz iyi bir gargara elde edebilirsiniz.  
* HİJYEN İÇİN: Çay ağacı yağı kullanılabilir. Çay ağacı yağı antiseptik özelliğiyle bilinir. 
* BOĞAZ AĞRILARI İÇİN: 100ml kaynamış suyun içine 5 damla ada çayı yağı, 5 damla çaya ağacı yağı atın. Amber renkli bir cam kapta 8 aya kadar muhafaza edebilirsiniz. 
* DOĞUMU KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN: Gül ve yasemin yağı 
*ANTIAGING İÇİN: Argan yağı, üzüm çekirdeği yağı, buğday özü yağı, kuş üzümü yağı.
*MİDE PROBLEMLERİ İÇİN: 100ml baz yağ içine 10 damla nane yağı damlatıp masaj yapılabilir. Soğutucu olduğu için rahatlatır. 
*GÖZ MAKYAJI TEMİZLEMEK İÇİN: Tatlı badem yağı, jojoba yağı
*GÖZENEK SIKILAŞTIRMAK İÇİN: Lavanta, biberiye, çamgiller sıkılaştırıcı özellik taşırlar. Kaynar suya 10 damla lavanta yağı, 3 damla biberiye yağı, 3 damla sedir yağı atıp buhar banyosu yapılabilir. Bu sayede gözenekler açılacaktır. Daha sonra da açılan gözeneklerin üzerine buz sürülmelidir. Gözenekler için Argan yağı da sabah akşam serum gibi sürülebilir. 
*MİDE BULANTISI İÇİN: Zencefil, nane yağı. Bileğin tam ortasına bastırınca da mide bulantısı geçiyor, hatta hamilelikte kullanılıyor. 
*GÜNEŞ YANIKLARI İÇİN: Sarı kantaron yağı
*REGL AĞRISI İÇİN: Gül yağı
*ZİHİN AÇMAK İÇİN: Nane yağı. Toplantı, sınav öncesinde 2 damla nane yağı ile şakaklara masaj yapabilirsiniz. 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
* Tarçın gibi çok yoğun yağlar masaj için kullanılmaz. 

* Güneş kremi alırken içeriğinde 'Bergapten Free' yazılı olanları almalıyız. Çünkü bergapten yani bergamot yağı ciltte lekelere, çillere sebep olabilir. 

*Bitkilerin isimlerine çok dikkat etmeliyiz. Örneğin piyasada acı elma yağı diye satılan aslında misk ada çayıdır. 

* Aromaterapi yağlarının kapakları çok sıkıca kapatılmalı, çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır. Yağlar güçlü etki özelliklerinden dolayı içildiğinde bilinç kaybına bile sebep olabilirler. 

* Piyasada çok sayıda Argan yağı görmemize rağmen büyük kısmı sahtedir. Argan yağı ucuz değildir. 

*Evlerde bulunması gereken yağlar: çay ağacı, okaliptus, lavanta, bergamot, nane yağı

*Çocuklarda kullanılabilen yağlar: Buğday özü yağı, Kalendora yağı, Acıbadem yağı, Kayısı çekirdeği yağı. 

Bu bilgilerin yanında Ayşe Tolga'nın Türk gülleri ile ilgili paylaştığı bir bilgiyi de sizinle paylaşmak istiyorum. Bildiğimiz gibi Isparta gülleri ile meşhur bir bölgemiz. Fakat pek çok yerde olduğu gibi Isparta'daki gül yetiştirilen toprakların %90'ı Fransızlara satılmış. Ünlü kozmetik markası Guerlain bölgeden yılda 120 ton gül üretip ürünlerinde kullanıyormuş. Geriye kalan %10'luk dilimdeki bölgelerde yetişen güller ise Türkiye ve diğer ülkelere pazarlanıyormuş. Maalesef çok üzücü.  

Ben gerçekten çok bilgilendim. Keşke zamanım olsa da bitki ve yağların derinliklerine inip daha detaylı bir eğitim alabilsem diye de düşündüm. Belki uygun bir zamanda olabilir.

Ayşe Tolga'nın kendi markası AISHA dışında bir de formüllerin nasıl uygulanacağını yazdığı bir blogu da var: http://aishaaromaterapi.blogspot.com

1 yorum: