Nick JR. Cizgi Film

Bu sevimli kız bu aralar bizim evde en çok bahsi geçen isim. DORA aşağı, DORA yukarı. 

Nil ile ilk TV deneyimimiz 1 yaşından sonra Baby TV ile başlamış, Cuddlies isimli çizgi film favorisi olmuştu. Orada da DODO isimli bir kahraman vardı. Nil'in ilk ismini söylediği çizgi film kahramanı DODO olmuştu. Sonra Baby TV Digiturk'ten kaldırılıp yerine Duck TV isimli bebeklere resmen hipnoz görüntüleri yayınlayan kötü içerikli bir kanal gelince TV'yi kapattık. 

Ardından Nick JR'da Little Kingdom'ın yayınlandığını fark edince Nil ile birlikte ben de bu şirin çizgi filmi izlemeye başladım. Zamanla bir baktık ki Nick JR'dan başka kanal izlemez olmuşuz. 

Nick JR'dan başka kanalları neden izlemiyoruz? 
1. Nick JR'da reklam yok. Ben Nil'e 1 yaşından sonra kısa zaman dilimleri içinde TV izletmeye başladım. Fakat bu yaşına kadar asla reklam izlemedi. Siz TV izlerken hiç mi açık kalmadı derseniz, açık kaldığında da hemen hipnoz olduğunu fark ettiğimiz için reklam anında hemen kanalı değiştirdik. Hala da devam ediyoruz. Bu sayede bana son 2.5 yıl içindeki reklamları sorsanız bir çoğunu bilmem:) 

2. Nick JR'daki çizgi filmlerin hepsi Nil'in anlayabileceği seviyede basit, net ve oldukça öğretici. Ben Nil'in izlediği bütün çizgi filmleri oturup onunla birlikte izledim. Size de çizgi filmleri çocuğunuzla birlikte izlemenizi tavsiye ederim. Bu sayede içeriğinde sizi rahatsız eden bir şey olursa fark edebilirsiniz. Aksi takdirde haberiniz bile olmuyor. 

3. Nick JR'da her çizgi filmde öğretici bir tema var ve bunu çok eğlenceli bir şekilde yapıyorlar.

Ve tekrar gelelim DORA'ya... Nil bu sevimli İspanyol kıza bayılıyor. İngilizce'nin yanında İspanyolca da öğretiyor. 

TV izletip izletmemek pek çok kişiye göre tartışma konusu. Beni tanıyan herkes az çok biliyor ki her şeyi abartmadan, kararında yaptığımız müddetçe sorun yok. Çocuğu TV karşısına oturtup saatlerce izletiyorsanız tabii ki de doğru bir şey değil. Fakat belli zaman dilimlerinde, bazen de ödül olarak izletmek bence gayet eğlenceli. Zaten hep derim "öyle steril, fanus içinde bir hayatımız yok". Ipad'in de faydaları olduğunu düşünüyorum. O da başka bir yazı konusu olsun:) 

Çizgi film arayışındaysanız bu kanala bir bakın derim. Biz çok seviyoruz. Umarım Baby TV gibi akıllarına esince kaldırmazlar. 

5 yorum:

 1. Tv izlerken çocuğun izlenilen şey hakkında yorum yapmasını sağlamayı ve bu şekilde dış çevreyle iletişiminin kopmasını engellemeyi tavsiye ederim size.
  Sevgiler :)
  Esra

  YanıtlaSil
 2. Yazılarını severek okuyorum selim henuz 1 yaşında sürekli ingilizce şarkışar dinliyoruz hatta baby tv de ingilizce izliyoruz inş faydası oluyordur, sadece çok çabuk sıkılıyor :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kulağı şarkılara aşina olacağı için konuşmaya başladığında çok hızlı söyleyecek şarkıları. Mutlaka faydası olacaktır:)

   Sil
 3. kızımızın ismini dora koyacağız=) çizgi filmin varlıgından haberdar deildim ama bu bizi vazgeçirmedi=))

  YanıtlaSil