Nick JR. Cizgi Film


Bu sevimli kız bu aralar bizim evde en çok bahsi geçen şahıs:  DORA aşağı, DORA yukarı. 


Nil ile TV izlemeye bir buçuk yaşından sonra Baby TV'deki Cuddlies isimli çizgi film ile başladık. Cuddlies'teki DODO karakteri favorisiydi. Baby TV Digiturk'ten kaldırılıp yerine Duck TV isimli bebeklere bir nevi hipnoz görüntüleri yayınlayan kötü içerikli bir kanal gelince TV'yi kapattık. 


Ardından Nick JR'da Little Kingdom'ın yayınlandığını fark edince Nil ile birlikte ben de izlemeye başladım. Zamanla da Nick JR. izlediğimiz tek TV kanalı oldu. 


Peki neden Nick JR'dan başka kanalları izlemiyoruz? 
1. Nick JR'da reklam yok. Nil'e bir buçuk yaşından sonra kısa zaman dilimleri içinde (15 dk.) TV izletmeye başladım. Fakat bu yaşına kadar asla reklam izlemedi. Siz TV izlerken hiç mi açık kalmadı derseniz bizim TV ile aramız çok iyi değil, genelde kapalı ama o uyanıkken açıksa da hemen hipnoz olduğunu fark ettiğimiz için reklam anında mutlaka kanalı değiştirdik. Hala da devam ediyoruz. Bu yüzden bana son iki buçuk yıl içindeki reklamları soran olsa bir çoğunu bilmediğimi söyleyebilirim:) 

2. Nick JR'daki çizgi filmlerin hepsi Nil'in anlayabileceği seviyede basit, kısa ve anlaşılabilir düzeyde. Ben Nil'in izlediği bütün çizgi filmleri oturup onunla birlikte izlemeye çalışıyorum (en azından ilk bölümlerini ki gidişatı size az çok anlatıyor). Size de çizgi filmleri çocuğunuzla birlikte izlemenizi tavsiye ederim. Bu sayede içeriğinde sizi rahatsız eden bir bölüm olursa fark edebilirsiniz. Aksi takdirde haberiniz bile olmayabilir. 

3. Nick JR'da her çizgi filmde öğretici bir tema var ve bunu çok eğlenceli bir şekilde yapıyorlar.

Gelelim yazımın başında bahsettiğim DORA'ya... Nil bu sevimli İspanyol kıza bayılıyor ve sayesinde İngilizce'nin yanında İspanyolca da öğreniyor. 

TV izletip izletmemek pek çok kişiye göre tartışma konusu. Beni tanıyan herkes az çok biliyor ki her şeyi abartmadan, kararında yaptığımız müddetçe sorun yok görüşündeyim. Çocuğu TV karşısına oturtup saatlerce izletiyorsanız tabii ki de bunun doğru olmadığı ortada. Fakat belli zaman dilimlerinde izletmek gayet eğlenceli ve anlaşılabilir. Ipad'in de faydaları olduğunu düşünüyorum ki genelde hep zararları konuşulur. O da başka bir yazı konusu olsun:) 

Çizgi film arayışındaysanız bu kanala bir bakın derim. Biz çok seviyoruz. Umarım Baby TV gibi kaldırılmaz. 

5 yorum:

 1. Tv izlerken çocuğun izlenilen şey hakkında yorum yapmasını sağlamayı ve bu şekilde dış çevreyle iletişiminin kopmasını engellemeyi tavsiye ederim size.
  Sevgiler :)
  Esra

  YanıtlaSil
 2. Yazılarını severek okuyorum selim henuz 1 yaşında sürekli ingilizce şarkışar dinliyoruz hatta baby tv de ingilizce izliyoruz inş faydası oluyordur, sadece çok çabuk sıkılıyor :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kulağı şarkılara aşina olacağı için konuşmaya başladığında çok hızlı söyleyecek şarkıları. Mutlaka faydası olacaktır:)

   Sil
 3. kızımızın ismini dora koyacağız=) çizgi filmin varlıgından haberdar deildim ama bu bizi vazgeçirmedi=))

  YanıtlaSil