Cocuklara Yabanci Dil Ogretme Yontemleri 1 OPOL

Bir önceki yazımda erken yaşta yabancı bir dil öğrenmenin faydalarından söz etmiştim. Bununla ilgili pek çok geri dönüş aldım. Fakat gördüm ki yöntem konusunda pek çok ebeveynin kafası bir hayli karışık. Neredeyse herkes çocuğunun ikinci bir yabancı dil öğrenmesini istiyor. Fakat bir grup nereden, nasıl başlayacağını bilmiyor; diğer grup ise çocuğunun aklını karıştıracağından korkup hiç bir girişimde bulunmuyor. Akıl karışıklığı konusuna değineceğim. Fakat bunun daha önce de belirttiğim gibi yanlış bir algı olduğunu söyleyip asıl konuma geçmek istiyorum...

OPOL (One Person / One Parent, One Language)
Çocuklarına ikinci bir dil öğretmek isteyen aileler için bu yöntem en kolay, en bilindik ve en kesin yöntemdir. İsminden de anlaşılacağı gibi ya bir ebeveyn ya da çocukla doğrudan ilgilenen bakıcı, yardımcı, her kim varsa o kişinin çocukla tamamen ikinci bir dilde konuşması yöntemidir. Bu yöntem doğumdan, hatta hamilelikten itibaren uygulanabilir. Çoğunlukla iki ayrı dili olan çiftlerin uyguladığı bir yöntem olsa da günümüzde ana dili olmadığı halde bu yöntemi uygulayan pek çok aile vardır. Daha net anlatmak gerekirse, Bir İngiliz anne ile Türk babanın çocuğu iki farklı dili duyarak büyüdüğü için bilingual yani ikidilli olacaktır. Büyüdüğünde her iki dili de ana dili gibi kullanabilecek duruma gelecektir. Başka bir örnek vermek gerekirse, Bir Türk anne ile Türk baba düşünün... Anne ana dili olmamasına rağmen İngilizcede çok yetkin olduğu için çocuğuna doğumundan itibaren sadece İngilizce konuşuyor ve çocuğuna İngilizce hitap ediyor. Baba ise Türkçe konuşuyor. Bu çocuk da bilingual olacaktır.

"Peki bu nasıl olabilir? O zaman çocuğun aksanı bozuk olmaz mı?" ilk akla gelen sorulardır. Aynı mantıkta düşünürsek:
1. O zaman non-native olan hiç bir öğretmen de dil öğretmesin çünkü bir dili aksanlı konuşmak için ya native ya da uzun yıllar o dilin konuşulduğu ülkede yaşamak gerekir.

2. Aksanlı bile olsa 2. bir dili bilen bilmeyene oranla açık ara önde değil midir?

Bunları da düşünmek gerekir. Fakat bu demek değildir ki OPOL uygulayan bir anne çocuğuna non-native bir aksanla dil öğretir ve bunun geri dönüşü yoktur. Eğer çocuğun konuştuğu yabancı dili, çevresinde ana dili olarak konuşan arkadaşları varsa bu en güzel yöntemdir. Böylece kelimeleri, vurgu ve tonlamaları duydukça düzeltme imkanı olacaktır. Fakat böyle bir çevresi yoksa yine başa dönüyoruz... geç yaşta öğreneceği yabancı dili bir native aksanıyla mı konuşacak? Çok düşük ihtimalle diyelim... Sonuç olarak bu çok da korkulacak bir durum değil, aksine çocuğunuz için yapacağınız büyük iyiliklerden biri olacaktır.

Bu aşamada benim hangi yöntemi kullandığımı merak edenler olacaktır. OPOL mesleğim ve branşım sebebiyle benim için uygulaması zor bir yöntem değil. Zaten okulda ders içinde devamlı İngilizce konuşuyorum. Fakat bu yöntemi sebep ve sonuçları itibariyle çok etkili ve kısa bir yöntem olmasına rağmen ben tercih etmedim. Sebebi çok açık aslında: Çocuğuma kendi dilimde hitap etmek istedim ve diğer yöntemleri tercih ettim. O diğer yöntemler de başka bir yazı konusu olsun gözler yorulmasın:) 

6 yorum:

 1. Yeşim bu yazının son kısmında tam aklından geçenleri yorumlamışsın!
  herkes daha ikizler doğmadan evde ispanyolca konuşursun artık dediklerinde "hayır kendi dilimizi öğrenmeden ikinci bir dili öğretmeyi düşünmüyorum" dediğimde çok anlamsız bulanlar olmuştu!
  Elbette küçük yaşta dil öğreniminin çok daha kolay olduğu aşikar ancak bence insan ancak kendi ana dilinde kesintisiz (gece,gündüz,uykusuz ,yorgun,mutlu,kızgın halindeyken bile...) konuşacaksa bu sistem işe yarar diye düşünüyorum!
  bir de sevgisini,hassasiyetini,kaygısını yine en iyi kendi ana dilinde aktarabilir diye düşünüyorum!Bu sonradan iki yabancı dili öğrenmiş biri olarak benim görüşüm tabiki
  Ben de yabancı dil öğreniminde diğer yöntemleri tercih ediyorum ,hiç acelem yok bekliyorum :)
  seni de soru işaretlerini aydınlattığın için öpüyorum
  sevgiler  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın. Özellikle de dediğin gibi beklenmedik anlarda (üzgün olma, hastalık, kızgınlık gibi) her daim ikinci bir dilde konuşmak gerçekten çok zor. İkinci yöntemi yakında detaylı olarak yazacağım

   Sil
 2. Ben de okutmanım ve bu konuyu yeni yeni araştırıyorum zira bebeğim henüZ 5 aylık :) ve opol yöntemini beğenmedim ana dilimi kullanmadan içimden geldiği gibi sevgi sözcükleri kullanamıom :) yeni yöntem yazınızı merakla bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meslektaşımı blogumda görmek çok güzel. Bebeğinizi sağlıkla büyütün

   Sil
 3. Erken yabancı dil eğitimi konusunda araştırma yaparken buldum blogunuzu, şuan 3 yaşında oğlumuz, ev okulu yapıyoruz, seneye 4 yaşında tamamen İngilizce eğitim dili olan bir okula göndermek istiyoruz, ama yeni bir dil ve ilk okul deneyimi eğitimini nasıl etkiler bilemiyorum. Bu konuda yeni yazılarınızı bekliyorum,sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamen yabancı dilde eğitim veren bir okul bulduysanız ve içinize sindiyse ne güzel. Eminim pek çok faydasını göreceksiniz.

   Sil