Cocuklarda Yabanci Dil Egitimi

Hemen hemen her anne babanın aklına takılan sorular şunlardır: 
"Çocuğumuzun küçükken bir yabancı dil edinmesinin faydası var mıdır?" 
"Çocuğumuzun bir yabancı dili edinmesini nasıl sağlarız?". 

Ardından gelen sorular da şunlardır: 
"Evde kendi kendime kelime öğretebilir miyim?"
"Bir yabancı dil edinmesi için ben neler yapabilirim?"
"Ben İngiliz/Fransız değilim ki çocuğuma İngilizce/Fransızca öğretebileyim. Bunu nasıl yaparım?"

Ve asıl soru:
"Çocuğumun kafasını iki dille karıştırmaz mıyım?"

Bu soruların ardı arkası kesilmez. Etrafımdaki pek çok arkadaşım da aynı soruları sorduğu için yavaş yavaş bu konular hakkında bilgi vermek üzere yazılar yazmaya başlıyorum. Bu süreçte Nil'den örnekler de vererek, akademik düzeyde edindiğim bilgileri herkesin anlayabildiği şekilde paylaşıyor olacağım.

Konuşmaya başladığından beri Nil'den de İngilizce geri dönüşler aldığım ve ciddi bir ilerleme kaydettiğimiz için söyleyecek yazacak o kadar çok şey birikti ki haydi Yeşim başla artık dedim kendi kendime...

Konu ile ilgili diğer yazılarım:

8 yorum:

 1. Yazacaklarını heyecanla bekliyorum. Kızım 10 aylık şu anda. Benim de yeterli seviyede İngilizcem var ama kızıma nasıl aktarırım, sürekli İng. konuşmak mı lazım yoksa arada hikayeler, çizgi filmlerle mi öğretmeli, bir sürü soru var kafamda. Geç kalmak da istemiyorum. Her yeni nesil çocuk gibi çok zeki ve öğrenmeye açık. 10 aylık, konuşamıyor ama söylediğimiz her şeyi anlayıp uyguluyor. Yani yazı dizinin takipçisiyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O halde tam zamanındayız diyorum:) Yazıların devamında neler yaptığımı anlatacağım. Süreci birlikte değerlendiririz.

   Sil
 2. Ohhh süper yazi dizisi.
  Beklemedeyiz.
  Şimdiden eline sağlık :)

  YanıtlaSil
 3. Yeni postlari merakla ve heyecanla bekliyorum. Kizin 20 aylik. Umarim geç kalmamisimdir. Ve umarim uygulayip ona faydali olabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım yazılarım sizin için faydalı olur. Sevgiler

   Sil
 4. Benim kizim da 21 aylık. Ben de bebekliginden beri ingilizce şarkılar söylüyorum. Kids camp Elly nursery songs en cok sarki söylediğimiz site. Şarkılar konusunda sıkıntı yok ama ingilizce cizgi film izlemek istemiyor. Ben de çocuğuma kendi dilimde hitap etmek istedim dogumundan beri başka dil kullanmadım. Ama ins gec kalmamisimdir. 2 aylik oglum da var. Kızıma öğretirken o da faydalanacak diye düşünüyorum. Bu siteyi takip edeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nil şu an 31 aylık. Ben 1.5 yaşından itibaren kısa aralıklarla çizgi film izletmeye başladım. Hep İngilizce izlediği ve aynı çizgi filmleri izlediği için çok alıştı ve hiç zorluk çekmiyor. Üstelik eskiden anlamıyordu ama şu an anlıyor ve çizgi filmdeki karakterlere cevap verebiliyor. Siz de böyle yapabilirsiniz. Çizgi film ile ilgili de bir postum var. Ona bakabilirsiniz

   Sil