Erken Yasta Yabanci Dil Ogrenmenin Faydalari Nelerdir


Çocuklarda yabancı dil öğrenimi konusunda hemen hemen herkesin aklına takılan ikinci bir dili erken ya da geç öğrenmenin ne gibi bir farkı olduğudur. Hatta, nasıl olsa öğrenecek - çok da bir şey fark etmez diye düşünenler de olabilir. Fakat işin aslı öyle değil. Öyle olmadığını, erken yaşta yabancı bir dili öğrenilmesi gerektiğini de yine pek çok kişi biliyor ama pek çoğumuz nedenini sorgulamıyor. Genelde ya etrafındaki ailelerin çocukları da yabancı bir dil öğrendiği için "benim çocuğum eksik kalmasın" mantığıyla hareket ediliyor ya da bu çağın bir gerekliliği olarak addedilip "Çocuğum ikinci bir dili elbette öğrenmeli" diye düşünülüyor. Her ikisi de anlaşılabilir durumlar ama bundan daha öte faydaları olduğunu bilmekte fayda var. 

Her şeyden önce çocukların ve yetişkinlerin bir yabancı dili öğrenme şekli birbirinden tamamen farklıdır. Her iki grup aynı şeyi yapıyor gibi görünseler de hem sonuç, hem de süreç açısından hiç bir bağlantıları yoktur. Peki bu noktada bilinmesi gerekenler nelerdir?


KRİTİK DÖNEM
Eğer amaç iyi bir aksan ve akıcılık ise dil bilimcilere göre bu süreç 'before puberty' yani ergenlik döneminden önce işlemelidir. Kısaca çocuğunuzun yabancı bir dili iyi bir aksanla konuşmasını istiyorsanız 10-11 yaşlarından öncesine kadar öğrenmiş olması gerekiyor. Hatta bazı uzmanlar bu kritik öğrenme döneminin 6 yaşla son bulduğunu söylüyorlar. Bu süreden sonra da elbette dil öğrenilir ama aksan konusunda problemler yaşanabilir.


ÖĞRENME HIZI
Yine çocuklar ve yetişkinlerin öğrenme hızını kıyaslarsak arada büyük bir uçurumun olduğunu söyleyebiliriz. Bir yetişkinin yabancı dilde öğreneceği kelime sayısının çok daha fazlasını aynı süreçte bir çocuğun öğrenebileceği bilinen bir gerçek.


BEYİN GELİŞİMİ
Psychological Science'da yayınlanan bir araştırma erken yaşta 'yabancı bir dilde düşünme' yetisinin beynin daha pratik ve hızlı hareket etmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Bu da ardından başarıyı getiriyor. Yine okuduğum bir araştırmada Amerika'da ikinci dili erken öğrenen çocukların SAT skorlarının tek dilli çocuklara oranla daha yüksek olduğu ortaya konmuş. İşin bir de şu kısmı var: Okul hayatında diğer çocuklar ikinci dil öğrenmekle uğraşırken sizin çocuğunuz dil bildiği için başka alanlarda kendini ispatlamaya daha erken başlayacak. Yani hayata 1-0 önde başlamış olacak diye de düşünebilirsiniz.


OKUMA VE OKUDUĞUNU ANLAMA BECERİSİ 
Erken yaşta dil öğrenen çocukların beyin gelişiminde her iki lobun geliştiği, öğrenme hızının arttığı konusunda ortaya konan sonuçlardan biri de; iki dilli çocuklardaki okuma ve okuduğunu anlama becerisindeki hız olmuştur. İkinci bir dil bilen çocuklar yaşıt tek dilli çocuklara oranla çok daha hızlı okuduğunu kavrama becerisi kazanmışlardır. Günümüzdeki eğitim sistemini, sınavlardaki başarı oranlarını bir kenara atarsak sadece okuduğunu anlama becerisindeki hız bile yeterince önemli. 


ÖZ GÜVEN
Yabancı bir dil biliyor olmanın verdiği öz güven yadsınamaz. Becerme, başarılı olma, karşısındaki insanın başka dilde söylediği cümleyi anlama gibi durumlar çocuklardaki öz güveni tetikleyici, mutlu olmalarını sağlayacak nedenlerdir. Hani hep diyoruz ya öz güveni yüksek, mutlu çocuklar yetiştirmek istiyoruz diye... Bunu sağlamanın yollarından biri de şüphesiz ikinci bir dil. Hem yetişkinken bile yabancı bir dilde yetkinliğimiz bizi gururlandırıyorsa çocuğumuzun hissettiklerini hayal etmek çok zor değil.


ZORUNLULUK MU EĞLENCE Mİ?
Bu sürece bir de öğrenenin gözüyle bakarsak yine arada ciddi bir fark olduğunu görebiliriz. Çocuklar dil öğrenmekten zevk alırlar ve bu süreci  aslında 'öğrenme' olarak değil 'edinme' olarak kabul ederler. Yetişkinler ise 'öğrenme' temelli ilerledikleri için bu çok da kolay bir süreç olmaz. Amaç yabancı dilde düşünme aşamasına geçmektir ve yetişkinler dil öğrenirken önce kendi dilinde düşünüp bunu öğrendikleri dile adapte etmeye çalışırlar ki bu hayli zor ve meşakkatli bir süreçtir.

Çocuklar yabancı bir dili içgüdüsel olarak keşfedilesi bir yapı ve eğlence aracı olarak kabul ederler. Öğrenmeye heveslidirler. Öğrenme hızlarını izlemek ise aileler açısından mucize gibidir. Yıllarca matematik, fen bilgisi gibi öğrenilecek bir ders niteliğinde sunulması yerine, yabancı dili eğlenceli bir şekilde öğrenmek kesinlikle çok farklıdır. 

Yukarıda yazdığım gibi pek çok avantajları olmasına rağmen benim için en önemlisi Nil'in yabancı bir dili sevmesi ve öz güven duygusunu geliştirmesi olacaktır. 

Peki sizin için hangi sebep daha ağır basıyor? 

16 yorum:

 1. Ben 4 yaşindayken Amerikaya gittik biz. Evde ingilizceyi ilk ögrenen ben oldum. 4 sene kaldik. Annem de babam da aksanli konusurlar ve cogunu unuttular. Ben biraz unutmus olsamda tambi Amerikali zenci gibi konusabilirim hala 😊 yani kucuk yasta ogrenmis olmak kesinlikle bir arti.
  Ben seyi merak ediyorum. Mesela biz bazen rusca ya da ispanyolca seyrdiyoruz cizgifilmleri Alisle. Ne kadar degisik dil duysa o kadar yatkinlik mi olur? Yoksa kafasini karistirmaya gerek yok mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişik sesleri ve farklı ülkelerin şarkılarını duymasını istiyorsan bir zararı olmaz aksine hoşuna gider. Zaten o değişik dilleri tek tek öğretmeye çalıştığını sanmıyorum:) Farklı kültürleri tanımasını ben de isterim.

   Sil
  2. Ben de benzer bir soru soracaktım: Kızım 4,5 yaşında ve yurtdışı gezilerimizde konuştuğumuzu duyup heves etti, yabancı dil öğrenmek istedi. En klayı İngilizce diye, İngilizce ile başladık. 2 ayda inanılmaz ilerledi, dediğiniz gibi mucize gibi geliyor bana. Ama bir yandan da benim bildiğim diğer 2 dili de öğrenmek istiyor. Sürekli beni diğer dillerde konuşurken duymak istiyor. O dillerde de native speaker'lar var bulunduğum bölgede. Bir ikinci yabancı dile de başlatsam mı hevesi varken, yoksa konuyu abartmasam mı? :) İçimden bir ses "abartma" diyor diye denemiyorum ama belki de çocukların kapasitesini mi küçümsüyorum?

   Sil
  3. Aslına bakılırsa çocukların küçük yaşta 5 ile 7 dil öğrenme gibi bir kapasiteleri olduğu biliniyor. Bununla ilgili pek çok makale ve çalışma var. Benim bir arkadaşım da annesi İtalyan babası Fransız olduğu için 2 dili anadili olarak biliyor. Ayrıca Portekiz'de yaşadıkları için Portekizce ve İspanyolca'yı da anadili gibi konuşabiliyor. Bunların yanında okulda da İngilizce eğitim almış. Bakarsak toplamda 5 dili çok iyi seviyede konuşuyor. Bunun gibi pek çok örnek mevcut. Eğer yakınınızda bu dili konuşanlar varsa neden olmasın? Önemli olan o dillere maruz kalması. Fakat anne olarak 1 ya da 2 dil yeterli diye düşünüyorum. Diğer dilleri başka çevrelerden öğrenmeli.

   Sil
 2. Yeşim'ciğim, muhteşem bir yazı olmuş. Her zamanki gibi..
  Geleceğin annesi olarak nefes kesmeden izliyorum paylaşımlarını. Bu paylaşım için de teşekürler, projelerini üstlendiğim çocukların eğitimi için bire bir oldu bu yazı. Nil'i ve seni opuyorum. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de seni öpüyoruz, güzel sözlerin için teşekkür ederim

   Sil
 3. ellerinize saglik cok verimli bir yazi olmus. biz de 3 yasina kadar ailenin iki farkli diki karisik kinusmasi ve ogretmesinin sakincali oldugunu ogrendik. 3 yasa kadar aike anadil ile baska bir kisi de sadece ingilizce konisarak cocuga ing ogretmek en sagliklisi imis.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bahsettiğiniz OPOL yöntemi. Ondan bir sonraki yazımda detaylı bahsedeceğim. Siz yanlış hatırlamıyorsam Türkiye dışında yaşıyordunuz değil mi? Çocukların dil öğrenimi için var mı düşündüğünüz bir yol?

   Sil
  2. ben daha gundemıme alamadım dıl egıtımını once ıkamet edecegımız yer sabıtlensın sonra yazılaırnızdna cok faydalanıcam ıns.

   Sil
 4. Yeşimcim sizin yaşadığınız süreci merakla bekliyorum. Söylediklerinin de hepsine katılıyor ve Defne de gözlemliyorum. Senin de katkınla, Defne'yi iyi ki yabancı dille eğitim yapan bir okula göndermişim diyorum. aksan da öyle etkili, Defne okulda "native speaker"lardan öğreniyor ya, gelip düzeltiyor bir de evde beni sıpa:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süper, nasıl mutlu oldum anlatamam. 'British' aksanıyla konuşurken koltuklarınız kabarır artık:))

   Sil
 5. Bende oğluma oyun kartlarını anlatırken ingilizcelerini söylüyorum , ama düzenli olarak yapamıyorum tabiki. Oğlum 1 yaşında şimdi, diğer yazılarınızı da okudum biraz daha üstüne düşeyim diye karar verdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam zamanı:) Öğretmeye başlamak için bundan uygun zaman olamaz

   Sil
 6. Benim kızım 8 yasında bende yazdiklarinizi yeni okudum ve ingilizce sarkilar cizgi filmler izletiyorum ayrica 2 yasinda bir öglumda var size sorum ikisinede ayni sekilde ögretebileceğim yol nasil olmali bu arada benim ingilizce bilgim gramerde iyi olmakla konusmada yok nasil onlara daha iyi aktarabilirimmm?

  YanıtlaSil
 7. Benim kızım 8 yasında bende yazdiklarinizi yeni okudum ve ingilizce sarkilar cizgi filmler izletiyorum ayrica 2 yasinda bir öglumda var size sorum ikisinede ayni sekilde ögretebileceğim yol nasil olmali bu arada benim ingilizce bilgim gramerde iyi olmakla konusmada yok nasil onlara daha iyi aktarabilirimmm?

  YanıtlaSil
 8. Benim sekiz yasinda kızım ve 2 yaşında oğlum var ilk adim olarak nerden baslamam gerekirr yazilarinizi yeni okudum cok vegendim bende cocukalrıma uygulamak isterim öneriniz ikisine birxen nasil baslamam?

  YanıtlaSil