Tuvalet Egitimi Ne Zaman


Çocuklarımız büyüdükçe aşama aşama ilerliyorlar ve her yaşın getirdiği gereksinimler var. Emzirmeyi bitirmek, ek gıdaya geçmek, uyku rutini oluşturmak, emziği kesmek; emeklemesi, yürümesi derken bebeklikten çocukluğa geçişte iyi bir yol kat ettik. Bir sonraki aşamada karşımızda 'dağ' gibi duran tuvalet eğitimiydi. Aslında eğitimci olmama rağmen çocuk yetiştirme konusunda 'eğitim' modeline çok inanmıyorum çünkü kural koyma ile eğitmenin ülkemizde karıştırıldığını düşünüyorum. Her zaman kuralları olan (hoş; her daim işlediğini söyleyemem) ama 'eğitme' kısmında esnek olan bir anneyim. Uyku konusunda rutin oluşturdum, Nil de uykuyu seven bir bebekti; sorun yaşamadık. Yemek konusunda eğitim verecek yapıda biri asla değilim. Her defasında vicdan yapıp kendim yedirmeye devam ettim. O ayrı bir konu ki oldukça başarısızım. Fakat bundan şu aşamada şikayetçi değilim (bu konuyu derinlemesine yazsam iyi olacak). Emzik hikayemizi esnek geçişlerle sonlandırdığımızı zaten yazmıştım. Peki tuvalet konusunda esnek oldum mu? Pek söylenemez. Bu bir karar. Pat diye karar alıp başlamanız gerek. Fakat çocuğu hiç hazırlamadan başlarsanız başarılı olma ihtimaliniz düşük. Hazırlık sürecinde esnek, karar aşamasında ise net olmakta fayda var.


Peki hazırlık süreci nedir? 
*Öncelikle sizi klozete otururken gördüğü zaman 'çiş yaptığınızı' her fırsatta vurgulayıp ona anlatmalısınız. 
* Eve bir mini adaptör alıp klozete ara ara oturtmayı denemelisiniz çünkü hiç oturmak istemeyebilir. Örneğin Nil ilk başlarda asla oturmak istemiyordu. Eline bir kitap verip bir kaç şarkıyla oturtmaya alıştırdık. Anneannesi bir kaç kere çiş yapmasını da beklemişti ama asla yapmadı. Sonuç olarak onun için çok yabancı bir şeydi.
* Beze artık gerek duymadığını, büyüdüğünü de ara ara söylemek gerekiyor ki bu da onlar için bir yüreklendirme biçimi. 


Çocuk ne zaman tuvalet eğitimine hazırdır?
Bu konu ile ilgili Bengi Semerci'nin eğitimine gittiğimde detaylı iki yazı yazmıştım: 

Her iki eğitimde de söylenen yaş aralığı 18 ay ile 30 ay. Yani 1.5 yaş ile 2.5 yaş aralığı ideal tuvalet eğitimi zamanı. Bir de tabii bazı sinyaller var. Bunun için yazıları okumanızı tavsiye ederim. Biz Nil tam 27 aylıkken başladık yani o aralığı çok kaçırmadan hallettik ama sonuna doğru da geliyorduk hani:) 


Tuvalet eğitimi sürecine başlarken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?
* Öncelikle şu görüntüyle birlikte yerde su birikintisine karşı hazırlı olun. Üstelik bu öyle 3 günde bitecek bir süreç değil. Bizde tam manasıyla bitmesi 2 hafta sürdü. Elbette zamanla azalıyor ama 2 haftanın sonunda hiç çiş kaçırmamaya başladığını hesaba katarak maksimum süreyi veriyorum. Elbette çok kısa zamanda öğrenenler ya da süreci çok uzatan çocuklar da oluyor ama bunda pek çok faktör etkili sanırım. Ben daha çok kendi tecrübelerimi ve okuduklarımı harmanlayarak yazıyorum. Yanlış anlaşılmasın:) 

* Sürece başladığımızda sürekli şu cümleyi tekrarladık (bir süre evde en çok sarf edilen cümle aynı zamanda):
"Çiş-kaka geldiğinde hemen tuvalete koşuyoruz, çişimizi kakamızı tuvalete yapıyoruz". Bu ve bunun muadili cümleleri hayal edin... 

* Ayşe ablamız (temizliğe gelen yardımcımız) evdeki bütün halıları kaldırdı. 2 hafta sonunda serdik ve bir vukuat olmadı. Fakat koltuklara da varsa su geçirmez örtüler kullanabilirsiniz. Bizim koltuklar kaç kere silindi -yıkandı bilmiyorum:) 


Lazımlık mı? Adaptör mü? Müzikli Adaptör mü? 
Benim oldu bitti lazımlığa karşı bir fobim vardır. Bu eğitime başladığımda da "lazımlık kullanmayacağım, adaptörle bu eğitimi başlatıp sonlandıracağım" demiştim. Çok şükür tükürdüğümü yalamadan bitirdim:) Zaten Bengi hanıma da aynı konuyu danıştığımda adaptörün daha tercih edilebilir olduğunu söylemişti. Böylece baştan itibaren Migros'tan aldığım sıradan bir adaptörü kullandık. Müzikli adaptöre gelirsek; elbette olumlu çok etkileri vardır ama iki şeyi düşünerek almadım:
1. Dışarıda da müzikli klozet bulacak halimiz yoktu. Normalde ne görecekse çok da değiştirmemek adına istemedim.
2. Genel anlamda karakteristik olarak eve alacağım her ürünü sorgulayan bir insanım. "Buna ihtiyacım var mı?" Yok! Nokta. 

Annenin Sabrı 
Ben aslında bir bakıma şanslıydım çünkü elleri dert görmesin annem bu konuda benden daha çok sabır gösterdi. Çünkü off-günlerim haricinde hafta içi her gün çiş temizleme işi annemdeydi. Şöyle söyleyebilirim: Hiç kolay değil ama baştan söyledim: Hazırlıklı ve kararlı olmalısınız. Sonuçta 1 sene sürmüyor. 

İlk yazımı burada noktalıyorum çünkü yazı hem çok uzun hem de okuyanlar için yorucu olacak. Özellikle uzun yazıyorum ki bu eğitime başlayacak olanlara tecrübelerimin hepsini aktarmak istiyorum. Ben de bu sürece başlamadan önce pek çok blog ve uzman yazısı okudum ama bazı sorularıma cevap bulamadığımı biliyorum. O yüzden olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediyorum. 

Konuyla İlgili Diğer Yazım

13 yorum:

 1. Hayırlı uğurlu olsun canım. Darısı başımıza, yazıları bekliyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz, darısı Derin'e ama özellikle anne olarak sana:)

   Sil
 2. of of beni stres basıyor şunları okuyunca: ) biz de hazır olduğuna dair sinyaller hissediyoruz, 18 aylık Melis ve başlasam mı diye düşünüyorum. ama öncesinde sütten kesme olayına karar verip, bitirmem gerekli. yazıların devamını heyecanla bekliyoruz ;)

  minikmucizemmm.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karar sizin tabii ama 18 ay bence erken bir zamanlama. Önce emzirme dönemini bitirecekseniz ona odaklanın derim çünkü hepsi birlikte her iki taraf için de çok zor olabilir.

   Sil
 3. Ben Aysu'da bu süreci geçirmiş olsam da (2 yaşında ve çok çabuk bir şekilde) hemen unutuluyor.. Aslı için bu yazılarını merakla bekliyorum.... Gece ben Aysuyu bezliyordum 3 yaşında bıraktık onu ama ikisini de aynı anda bırakmak gerekiyormuş... Yani bütün yazıların sabırsızlıkla bekliyorum....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten unutuluyor mu? Ben de 2-3 sene sonra Nil ile ilgili neler unutacağım acaba:)

   Sil
 4. işte aradığım yazılardan biri, tuvalet eğitimi benim şu sıra sürekli aklımda olan iki kez deneyip başarısızlıkla sonuçlandırdığım vaka. kararlı sabırlı ve net olmak gerekiyormuş ama bizim kızda işe yaramadı çünkü hiç söylemedi çişini sürekli altına yaptı her yarım saatte tuvalete götürdüm ve ilk zamanlar yapıyordu ama bezsizliğe alışamadı ve tuvalete yapmadı sürekli üzerine yaptı. 1 hafta sürekli koltuk ve halı sildim. hiç bez takmadım inat ettim ama minik kuzu da inat etti en son annem olaya el koydu, "çocuk henüz hazır değil" dedi haklıydı. ben zorlamıştım. şimdi 33 aylık oldu arada çişim var diyor götürüyorum ama asla zorlamıyorum. hazır olunca bizde bırakıcaz inşallah, yazılarınızın devamını bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuğun hazır olmasından çok anne hazır olmalı ki bazen hazırız demek de yeterli olmuyor. Belki çok sabırsız ya da farkında olmadan sinirli davranırsak da tepki verebiliyorlar o dönem. Fakat artık 33 aylık olduğuna göre kolaylıkla anlayabilir sizi ve tuvalete gitmeye daha kısa zamanda başlarsınız.

   Sil
 5. Valla hepsini, uzun uzun bekliyorum.
  Şu diğerlerini de bi okuyayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun uzun yazdım rahatladım, herkes bu eğitim işini halledip rahatlasın:)

   Sil
 6. Tam da bu sabah düşündüğüm bir konuydu nasıl denk geldi, ikinci yazıyı sabırsızlıkla bekliyorum;)

  YanıtlaSil
 7. Kas kontrolü üç yaşında sağlanıyor nasıl onsekiz inci ayda tuvalet eğitimi verilir ? Aldığım Pedagoji ve anatomi eğitimi bunu söylüyor ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Bengi hanımdan aldığım bilgileri aktardım. 18 ay benim fikrim değil. Sevgiler

   Sil