Tuvalet Egitiminde Gece Bezlemeli mi


Bir önceki yazımda tuvalet eğitimine nasıl başladığımızı yazmıştım. Şimdi daha çok süreci ve bu işi nasıl bitirip zafer nidaları attığımızı yazmak istiyorum:) Evet anne olunca çocuğunuz çiş yaptı diye sevinçten uçuyorsunuz, o şırıltı sesi hayatınızda belki de duyduğunuz en güzel seslerden biri oluveriyor:)) Kaka derseniz "başardık" nidaları atıp bir süre Nil'i alkışladığımızı söylersem bu süreci geçirmiş annelerin beni anladığını diğer annelerin - özellikle de henüz anne olmayan herkesin "deli mi ne" iç seslerini duyar gibiyim:) Hayır deli değil, çocuğuna tuvalet eğitimi vermiş 'muzaffer' bir anneyim, bir rütbem daha var. Şaka bir yana bu iş bitince öyle rahatladık ki anlatamam. Bez kullanırken çiş - kaka temizleme işine çok alışıyoruz ama bitince de öyle bir rahatlama oluyor ki o çekmecedeki bezlere bakasım gelmiyor doğrusu... 


Motivasyon için ne gibi eğlenceli ortamlar yarattım? 
Öncelikle arkadaşlarının artık tuvalete oturduğunu, bez kullanmadıklarını, onun da büyüdüğünü ve tuvalete bizim gibi oturabileceğini uzun uzun anlattım. Çoğunlukla beni dinlemedi ama illa ki aklında bir yer etmiştir. Bunun dışında hoşuna giden hareketli kitapları tuvalet esnasında çoğunlukla drama teknikleriyle okudum çok eğlendi.  Flash cardları bu sürede hatmettik. Hem Türkçe hem İngilizce tüm Flash cardlardaki isimleri öğrendi. Fakat Nil'i en etkileyen kısım sticker yapıştırmaktı. Her tuvalete oturduğumuzda duvara bir sticker yapıştrdık. 


Bunun için İş Bankası yayınlarının çıkartma kitaplarını kullandım. Size de tavsiye ederim. İçinde envai çeşit çıkartma olduğu gibi yapıştığı yerde de asla iz bırakmıyor. Çocuğa tuvalet eğitimi vereceğim diye güzelim fayanslarınızı kötü stickerlarla heder etmeyin:)


Bir de bu çamaşırları özel olarak H&M'den gittim aldım. Biliyorsunuz Nil bir Dora'sever:) Bunlar da Nil'i çok motive etti.

İlk çiş-kakayı tuvalete yapmayı nasıl başardık? 
Bu öyle eğlenceli bir süreç olmadı. Kabız olmuştu ve yapmaktan çekiniyordu. Ben de 2.günün sonunda tuvalete oturttum. Yukarıdaki aktivitelerin hepsini yapmaya hazırladım kendimi. Umduğum kadar uzun sürmedi. İlk önce yapmaktan çekindi ama sonra yapınca ve benim de mutlu olduğumu görünce devamı geldi. 


Dışarıya çıktığımızda ne yapıyoruz?
Bu süreç evde çok kolay. Sonuçta en kötü ihtimalle temizliyorsunuz geçiyor. Rezil olmanız söz konusu değil. Fakat dışarısı için aynı şeyi düşünmek imkansız. Alakasız bir yerde kaçırma ihtimaline karşı Nil o süreyi genelde evde geçirdi. Çıkardığımızda da bez bağlayıp çıkardık. İlk başlarda bezine yapıyordu ama sürece alıştıkça bezi hep kuru bir şekilde eve döndük. Gelir gelmez de tuvalete koştu. Bu tabii 1 hafta sonrasına tekabül ediyor. Bunun dışında Tuniko'dan Potette siparişi verdim. Size de tavsiye ederim. Büyük rahatlık. Yanımda bez taşımıyorum artık yaşasın, demeden Potette taşımaya başlıyorsunuz. Anneliğin hamallığı bitmiyor. Peki bu Potette nasıl bir şey derseniz hem dışarıda lazımlık olarak kullanıp içine poşet geçirebiliyorsunuz hem de gittiğiniz bir yerde adaptör olarak kullanabiliyorsunuz. Potette kullanımı ile ilgili Gülderen blogunda harika bir yazı yazmış. Okumanızı tavsiye ederim. Ben çok faydalanmıştım. 


Tuvalet eğitiminde mevsimin önemi var mıdır? 
Bu evdeki şartlarınıza ve anneye bağlı bir konu. Ben herkesin aksine kışın başlatmayı tercih ettim. 
1. Sebep: yazın tatilde olduğum için hiç evde durmayıp sürekli gezmekten bu süreci bir türlü başlatamam diye düşündüm. 
2. Sebep: Apartmanımız merkezi sistemli ve izolasyonu iyi olduğu için alt üst yanmadı üşütür mü derdi olmadı. Evet üşütebilme riski de vardı ama dışarı çıkmadığı için o sürede sorun da olmadı. 
3. Ana Sebep: Annem yanımda olduğu için onsuz yapamam diye düşündüm. Yardım edebilecek bir anneniz, ablanız, yakınınız varsa süreç daha rahat geçiyor. Hem işe koşturup, hem ev işleriyle ilgilenip, bir de çiş temizlemek sinirleri alt üst edebilir. 


Gelelim asıl konuya: Gece bezlemeli miyiz bezlememeli miyiz? Bu konuda uzmanlar tuvalet eğitimine başladıysanız gece de tamamen bezi atmalısınız diyorlar ama ben uzmanları dinlemedim ve hem etrafımdaki arkadaşlarımın tavsiyeleriyle hem de kendimi gece bezini atıp sürekli kalkmaya ve çocuğumu kaldırmaya hazır hissetmediğim için ilk 3 hafta bezle yatırdım. Bu süreçte gündüz tuvalet işini tamamen çözdük. Tek bir fire bile vermedik. Gece bezini atmak için yapmam gereken gece yatarken içtiği sütü bir şekilde içirmemekti ama biliyordum ki Nil süt içmeden yatsa kıyametler kopardı. O yüzden yine kademeli bir plan yapıp akşam 7'de yemek yedikten sonra 8 gibi sütünü bizimle birlikte oturma odasında otururken verdim. Önce yadırgadı, neden der gibi baktı ama, artık yatakta süt içmeyeceğiz burada içeceğiz, anlaştık mı? dediğimde anlaştık cevabını alınca yatarken bir daha süt istemedi. 1-2 defa ara ara süt dedi ama sütünü içtin deyince ısrar etmedi. 8'de içilen süt 10'da yatmadan önce tuvalete gidilerek vücuttan atılan sıvı olarak sorun yaratmadı ve Nil bezi kuru olarak kalkmaya başladı. 2 gün sonra da gece bezi attık. 

Biz kurtulduk, darısı niyetlenen herkesin başına:)

Konuyla İlgili Diğer Yazım
Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalı?

20 yorum:

 1. Hadi hayırlısı! Biz de Gülbilge için başladık tuvalet eğitimine. Gerçekten zor bir süreç ama bezden ve bez bağlarken harcadığım o korkunç efordan kurtulduğuma seviniyorum. Henüz geceleri bağlıyoruz altını. Tabii bir de kakasını kaybetme korkusu olduğu için onlar hala bezde. Bir iki haftaya kalmaz o da Bumbo'ya gidecek (:
  Ben hep yazın başlarız, evde üşümez diye düşünüyordum ama bu havada, çok da dışarı çıkmadığımız bu günlerde daha kolay oluyor (:
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size de geçmiş olsun o zaman. Büyük rahatlama gerçekten. İnşallah gece bezi de kalkınca tamamen rahatlayacaksınız

   Sil
  2. Merhabalar, biz 3 yaşındayız çifte sıkıntımız yok ama kaka olunca be bağla diyor ona yapıyor tuvalete yapamıyor korkuyorum diyor.Dr umut acele etmeyin bırak bee yapsın diyor. O yüzden geceleri bezliyorum gece kaka sorunu olmadığı için başlasam mi hafta içi çalıştığım için ve işim de il dışında olduğu için geceleri kalkmak zor geliyor gözümü açtığım an uyumakta zorluk çekiyorum. Bu konuda siz nasıl yaptınız zeynep hanim 2 sene olmuş elbet çözülmüştür sorununuz. Darısı bizim başımıza.

   Sil
 2. Yeşimcim bu yazını ilerleyen günlerde aynen uygulamak üzere aklıma not ettim!
  Darısı başımıza tez zamanda!
  Senin adına da çok ama çok sevindiğimi de belirtmem gerek bez hakikaten gereksiz bir yük anneye!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Duygucum, biz önden siz arkadan teker teker bitiriyoruz süreçleri. Darısı başınıza

   Sil
 3. Ohh afferin Nil'e ve kocaman alkış anne ve anneanneye :)
  Ben şeyi merak ettim. Gece yatirirken altinda musamba gibi bisi ya da ne bileyim alistirma kulodu mu oluyor. Alis biraz cisli kalkar sabahlari da uyumadan onceki wc seansi yetmez gibi hissettim biran.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alıştırma külotu hiç kullanmadık. Kullananlar da boşa aldığını söyleyince ben hiç almadım. Şöyle işliyor süreç: Gece zaten bez takıyoruz, bir süre sonra gece yatmadan tuvaletini yapınca sabah kuru kalkıyorlar. Aslında çiş tutmayı öğreniyorlar. Baktın 3-4 gün kuru kalktı. O iş tamamdır. Bezi çıkarabilirsin ama yine de alezsiz olmaz. Nadir de olsa arada kaçabiliyor.

   Sil
 4. Defnem artık bezini çıkarmak istediğini söyledi ve eveeettt sanırım bizim için zaman geldi. Umarım sizin gibi sorunsuz atlatırız. üzmeden ve üzülmeden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu harika bir şey. Çoğu çocuk bez ister. Bence bu süreci olumlu yönde devam ettirmemek için hiç neden kalmamış. Şimdiden kolay gelsin

   Sil
 5. Bız bırakalı 1 yıl oluyor hala gece bezlenıyoruz ustelık sut bıle ıcmıyor bagladıgım gune lanet okuyorum ben yesım yaaa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gece süt ya da su içmiyorsa yatmadan tuvalete gidip çiş yapmak şart. Her akşam bez ıslak mı oluyor?

   Sil
 6. BEN YENİ BAŞLADIM BUGÜN İKİZLERİME ÇOK ZOR İNŞ YAPARIM

  YanıtlaSil
 7. Merhaba bende 24 aylik ogluma 6 gun once basladim cisi icin ben getiriyorum yapiyor arasira uzerine kaciyor tabiki :)ama kakasini hic tuvalete yapmadi yerlere uzerine yapiyor ben tuvalete atiyorum evine gonderebilim diyorum.gece de hala bez bagliyorum cunku kaldirinca cok agliyor bez baglamazsam da uzeri cok islaniyor.sizce devam etmeli miyim yoksa pes mi etmeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki oğlunuzu ve şartları en iyi bilen sizsiniz ama başlamanıza dair sinyaller aldıysanız yarıda bırakmanızı tavsiye etmem. Çocuk için travma ya da zor bir süreç olmaması adına hazır olduğu zamanı beklemekte de fayda var.

   Sil
 8. Merhaba benim kizim iki bucuk yasinda gunduz bez baglamiyoruz tamamen alisti ama geceleri uzun sure uyudugu icin ve sut ictigi icin bez bagliyorum bir kac defa bezsiz yatirmak istedim ama cok fazla altina yapti bezlemeye devammi etmeliyim yada nasil bir yol izlemeliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında süt içme saatini biraz erkene çekseniz ve ve yatmadan önce mutlaka tuvalete götürseniz çok farklı olacağını göreceksiniz. En azından gece bir kere kaldırmanız yeterli olacaktır.

   Sil
 9. Ben de 2,5 yasindaki oglumla basladim. En basta iyiydi. Anne cisim geldi diye haber veriyordu. Kaka hic yapmadı. Simdi ise ben pesinden takip edip edip yaptirmazsam ustune yapiyor. Haber vermesi tamamen bitti. Gece 2 defa islatiyor. Ust degistiriyoruz. Kakasini ise hic tuvalete yapmadi. Inatlasiyor. Hep yok hep yok diyor. Oturtuyorum ama inatla yapmiyor. Ara vermeliyim sanirim.

  YanıtlaSil
 10. Merhaba, benim kızım 2.5 yaşında. Tuvalet eğitiminde çok zorlandık yaklaşık 3 aydır uğraşıyorum ama hala kaçırdığı oluyor. Gece ise 2 kere yaptığı halde ıslaklıktan hiç rahatsız olmuyor. Ben altına serdiğim şeyleri yıkamaktan ve 2 kere altını değiştirmekten yoruldum. Geceleri uykusunda altını bağlasam ve uyandığında açsam olur mu?

  YanıtlaSil
 11. tatli ablammm26 Ekim 2016 00:52

  bizdeee bu geceee başladık hayirlusiii bakalummmm

  YanıtlaSil
 12. tatli ablammm26 Ekim 2016 00:58

  27 aylik kizim var bu aksammm basladij bizde ilk deneme icin iyi sonuclar aldikk aslinda kizim bir yasinda soyluyodu cisini ama ikinci hamileligim olunca ilgilenemedim daha sonrada bu zamana kadar soylemeyi birakti hep hatrlatiyodukk ama aldigimiz cevaplar anne daha degil zamani var ve ben bezime yapcam oluyoduuu sukur ki bugun tuvalete yapmak istedi ve o zorlu surec bizim icin başladı artikk ilk gecemiz ve ben bez takmadimmm...sabaha nasıl uyancaz baklummm

  YanıtlaSil