Ocak Ayi Kitap, Film ve Dizileri

Aslında bu yazıyı Şubat ayına girerken yazmak istedim. Fakat bir türlü fırsat olmadı. Geç olsun güç olmasın. 

1. Zülfü Livaneli - Leyla'nın Evi 
Çok naif, insanın içine işleyen bir roman. Kesinlikle okunmalı.

2. Elif Şafak - İskender
Başladım, bitsin diye kendimi zorladığım bir kitap. Hiç sevmedim. İçindeki etnik kimlik alt metinleri de beni çok rahatsız etti. 

3. Zülfü Livaneli - Son Ada
Zülfü Livaneli'nin çok iyi bir roman yazarı olduğunu zaten biliyoruz ama bu kitap bambaşka. Harika bir eser.

4. Tim Seldin - Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir?
Kitabın adına bakıp megaloman, ego patlaması yaşamış bir anne olduğumu düşünmeyin. Zaten kime göre, neye göre harika? Fakat adına ters orantılı olarak çok güzel bir kitap. Montessori sistemini anlatıyor ve evde çocuğumuzla bu sisteme göre nasıl aktiviteler yapabileceğimizi anlatıyor. 

5. Yılmaz Özdil - Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda
AKP hükümetinin geldiği ilk günden bugüne geçen olayları Yılmaz Özdil kalemiyle okuyabileceğiniz bir kitap. Hala okumaktayım. Okudukça gözümün önünden geçen film şeridi hiç iç açıcı değil. 

Nil uyuyunca bazı akşamlar dizi bazı akşamlar ise film izliyoruz. Bu ay izlediğimiz filmler: 

1. The Hunger Games: 
İzlenmesi gereken bir film. Hem görsel efektleri, hem de konusu itibariyle beni çok etkiledi. 

2. The Hunger Games - Catching Fire: 
Serinin ikinci filmi. 1. filmden daha sürükleyici. Öğrendiğime göre 3. film 2014 Kasım ayında, 4. ve son film ise Kasım 2015'te gösterime girecek. Çok bekleyeceğiz gibi görünüyor:(

3. About Time:
İşte son zamanlarda izlediğim en güzel film. O kadar etkilendik ki anlatamam. Mutlaka izleyin derim.

4. American Hustle:
Bu yılki Oscar törenleri için en güçlü aday olarak gösterilen film olduğu için izlemek istedim. Oyunculuklara diyecek sözüm yok ama konu olarak hiç beğenmediğimi söylemeliyim. Bu tür filmleri en son 1990'lı yıllarda izlediğimi hatırlıyorum. 

5. V for Vendetta:
Kült filmlerden biri olduğu ve hala izlemediğim için kendimi rahatsız hissettiğim filmlerden biriydi. İzlemiş oldum ama ya beklentim çok yüksekti, ya da o yıllara göre başarılı bir filmdi. Fakat ben çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Aklımda kalacak olan ise "Remember remember the fifth of November" :)

Tavsiyeler üzerine başladığım, 1.sezonun yarısına geldiğim Amerikan dizisi. Sürükleyici ve aksiyon severler için güzel bir dizi. 2. sezon hala devam ediyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder