Cocuklara Yabanci Dil Ogretme Yontemleri 2

Nerede kalmıştık... Çocuğumuza OPOL yöntemi ile İngilizce öğretmek bir tercih. Peki diğer yöntemler neler ve ben Nil ile neler yapıyorum?

Nil burada 1,5 aylık. Neler anlatıyorsam dikkatli dikkatli dinliyor:) 

Öncelikle Nil'in doğumundan itibaren hep İngilizce şarkılar söyledim, henüz hiç bir şey anlamadığı zamanlarda bile İngilizce masallar okudum. Daha önce de bahsettiğim gibi hep Türkçe konuşmama rağmen İngilizceyi de günlük yaşamımıza dahil etmekten çekinmedim. Bu noktada "Aklı karışmaz mı?" "Çocuk iki dili nasıl ayırt edecek?" gibi sorular karşımıza çıkabilir ama zaten benim ilk başlardaki amacım kelime öğretmek ya da devamlı olarak İngilizce konuşmak değildi. Sadece kulağının aşina olması ve başka bir dilin varlığından haberdar olması ilk aşamada benim için yeterli olan adımdı. Ta ki 1,5 yaşına gelene kadar... Yavaş yavaş ilk kelimeleri (Türkçe) söylemeye başladığı zamanlar şarkılar ve kitap okumaların yanına İngilizce oyunlar da ekledim. Maksimum 5 dakika sürecek bir oyunu İngilizce yönettim ve bu oyunları devamlı oynadıkça hiç yanılmamaya ve alışmaya başladı.

Bir sonraki aşama ise Flashcard'lar oldu. Önce Türkçelerini öğrendikten sonra "What is this?" diye sorduğumda İngilizcelerini de öğrenmeye başladı. Yapmaya çalıştığım şey "Bu nedir?" diye sorduğumda "Kurbağa" demesi, "What is this?" diye sorduğumda ise "Frog" cevabını vermesiydi. Nitekim yolumuz daha uzun olsa da istediğim noktaya geldik. Şu an Nil tam 2,5 yaşında ve pek çok kelimenin İngilizcelerini biliyor.

Bunlara ek olarak iPad sayesinde pek çok "faydalı" video ve TV'de izlediği çizgi filmlerin de çok faydası oldu. Yine video ve çizgi filmleri İngilizce seyretti. Daha önce yazdığım gibi özellikle DORA'dan çok şey öğrendik. Zaten Dora'nın faydaları üzerine yazılmış pek çok akademik makale ve tezler var. Rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Zaman ilerledikçe farkındalığını artırmak adına bir tık ilerliyoruz.

Bunların yanı sıra Nil şu an tamamen İngilizce konuşulan bir anaokuluna gitmeye başladı. Okula ilk başladığımızda öğretmenlerinin verdiği tepkiler de doğru yolda ilerlediğimi görmemi sağladı ve beni çok mutlu etti. Daha ilk gittiğimiz gün oradaki tüm İngilizce şarkıları bildiği için diğer arkadaşları ile birlikte söyledi. Verilen "Jump", "Turn around" gibi komutları çok rahat anladı ve bizim için kolay bir geçiş sağladı. Okulda yeni pek çok kalıp öğreniyor ama ben de elimden geldiğince desteklemeye çalışıyorum. Şu an onun için bu bir oyun ve eğlence. Bıktırmadan, eğlenceli bir şekilde devam ettiğimiz sürece de hiç bir problem yok. Dileğim en az 2 dili iyi seviyede konuşabilmesi. 

8 yorum:

 1. Yesim Hanim düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Kızım 1,5 yaşında ben de ingilizce şarkılar dinletiyorum. Mother goose clup tercihimiz. Onereceginiz başka yayınlar var mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mother Goose Club Nil'inde çok sevdiği bir Youtube kanalı. Benim başka önereceğim kanallar ve videolar var. Onları da sırayla yazacağım. Takipte kalın. Sevgiler:)

   Sil
 2. Bizde de öyle oldu doğduğundan beri ingilizce konuşmasak da oyunlarda ve şarkılarda yer alıyor. Şu anda bir çok ingilizce sözcük biliyor ama bizds bir de dutch olacak tabi, onda fazla gelişme yok henüz (biz de bilmiyoruz çünkü) ama iki ay sonra okula başlayınca öğrenecek insallah

  YanıtlaSil
 3. 2 ay sonra tam bir native gibi konuşacağından eminim. Ne şanslısınız ki oradaki eğitim sisteminde dil eğitimine çok önem veriyorlar. Burada aile özel çaba göstermezse her şey çok zor

  YanıtlaSil
 4. Merhaba. Ben de 1 yaşına yaklaştığı zamanlarda günde belirli bir süre içinde kitaptaki objeleri İngilizce sayarak başladım. daha öncesi de yine şarkılar dinleterek kulağı alışsın istiyordum.
  1 yaşından sonra günden güne arttırarak evde onunla basit cümlelerden oluşan İngilizce konuşmalar yapmaya başladım. 'su içerken oturalım', 'eller havaya' ,'burnun nerede' vs vs. sorunca doğru cevaplar veriyor.. Veya 'dog' deyince avavav; 'cat' deyince miyuu; 'cow' deyince nöööö diyor ama o hayvanları söylemiyor sadece seslerini taklit ediyor. Konuşma olarak da anca bir kaç kelime söylüyor. Şuan 22 aylık. 'monkey, star, blue, eight nine ten' kelimelerini anlaşılır söylüyor. kağıda çizdiğim üçgen, kare, yuvarlak kelimelerini de söyleyince gösteriyor bir de renkli objelerden 5 rengi(blue, yellow, green, red, orange) ayırt edebiliyor, nadiren yeşil ve maviyi karıştırıyor. başka kelimeler de söylüyorsa pek anlayamıyorum. :)
  İpadde aplikasyonlarla da destekledim ama Türkçe veya İngilizce kelime çıkarımı henüz fazla değil. şarkılara da hiç eşlik etmiyor. Erkek çocuklar ve iki dil öğrenen çocuklar yaşıtlarına göre az da olsa geç başlar konuşmaya diye bir teori var onu da hesaba katıyorum ama böyle bir tempoyla 22 aylık oğlumla başka neler yapabilirim, doğru yolda mıyım?
  konuşmaya çok istekli çünkü anlamadığımız bir dilde sürekli bir şeyler anlatıyor.

  Bu konudaki yazılarınızı takip ediyorum / edeceğim ama doğru yolda mıyım diye endişe ediyorum...
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba, gayet iyi bir aşama kaydetmişsiniz. 22 ay için çok iyi ilerlemeler. Zamanla ben de neler yapabiliriz, hangi materyalleri kullanabiliriz, detaylı bir şekilde paylaşacağım.

  YanıtlaSil
 6. Hangi okula gidiyor acaba sakıncası yoksa öğrenebilir miyim? Ben de ingilizce öğretim görevlisiyim ve opol yapmayı düşünüyordum aslında. Sadece ingilizce'de affection ifadelerinde zorlanabilirim diye düşünüyorum. yavrum, kızanım demeden nasıl sevilir bir bebek :)) Nil'in şuanki İngilizce seviyesi hakkında güncel bir yazı da yazsanız ne güzel olur ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, okulu maalesef kapandı artık hizmet vermiyorlar. Dediğiniz çok doğru olduğu ve ben de yazdığım gibi tamamen İngilizce konuşmayı doğru bulmadığım için normal zamanlarımızda Türkçe konuşuyorum ama şu an Nil 5 yaşında ve istediğimiz zaman İngilizce'ye dönebiliyoruz. Nil'in şu anki seviyesi için de her şeyi anlıyor ve kendisini cümle kurarak ifade ediyor diyebilirim ki cümle kurması çok önemli bir step. Yakın zamanda yeni yazılar yazacağım. Sevgiler.

   Sil