Jamies Italian Türkiye

Sıkı bir Jamie Oliver programları izleyicisi ve takipçisi olarak Jamie's Italian'ın Türkiye'ye şube açtıklarını öğrendiğimde çok sevinmiş, en kısa zamanda gitmeye niyetlenmiştim. Fakat benim okuldaki ders programım, Nil'in okula başlaması, hafta sonları ise karşıya geçme düşüncesini bile aklımızdan geçirmememiz nedeniyle bu plan bir türlü gerçekleşmek bilmedi. Ta ki 4 gün öncesi için Jamie's Italian'dan bizzat davet alana kadar... 


Mekan yeni açılan Zorlu AVM içinde yer alıyor. Görüntüsü ve dekorasyonu itibariyle Jamie Oliver'ın programlarındaki atmosferin çok benzerine şahit oluyoruz. Bu bağlamda konseptin aynı tutulması da mekana ekstra bir samimiyet katıyor. 

Biz önce Jamie's Italian PR sorumlusu Tuğba hanımla sohbete dalıyoruz. Jamie's Italian'ın çocuklara ne kadar önem verdiğini ilk olarak kendisinden öğreniyorum. Açık konuşmak gerekirse çocuklu ailelere bu denli özen gösterdikleri hakkında hiç bir fikrim yoktu. Dinledikçe mutlu oluyorum çünkü çocuklu ailelere ayrıcalık tanıyan restoranlar maalesef azınlıkta. 

Menüde de en başta dikkatimi çeken çocuk menüsü oluyor. Öğrendiğime göre Jamie bu konuya çok özen gösteriyormuş ve çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerektiğini düşünüp buna göre bir menü hazırlamış. Diyebilirsiniz ki çocuk menüsünde neler var? Neden menüde yazmıyor? 

Çünkü restoranda çocuklar için hazırlanmış bu resimli dürbün var. İçinden diledikleri menüyü beğenip siparişlerini kendileri verebiliyorlar. Sadece sipariş için değil kanımca yemek boyunca çocukları oyalamak için de çok hoş düşünülmüş bir ayrıntı. 

Dürbüne ek olarak her çocuk menüsünün yanında çocukların salata yemelerini teşvik etmek için bu şirin kavanozlar geliyor. Çocuklar kendi soslarını kendileri koyup kavanozu çalkalıyorlar ve salatalarını kendileri hazırlamış oluyorlar. Üstelik salataları bittiğinde de çalışanlarla beraber alkışlanıyorlar. Basit ama çok etkili bir uygulama. Ayrıca Jamie's Italian çalışanlarından çocuğunuz için boyama sayfaları ve kalemleri de isteyebilirsiniz. 

Peki biz neler tattık? 
 Başlangıç olarak Mantarlı Bruschetta

 Çıtır Kalamar

ve başarılı sunumuyla Fish Plank

Sonrasında ise
 Aperol Spiritz Kokteyl 
Dilimlenmiş Izgara Steak
Karidesli Linguine 

Ve son nokta 'Tiramisu
Ben diğer yemekleri de çok beğendim. Damak tadı kişiden kişiye değişebileceği için sizin de tatmanızı tavsiye ederim. Fakat tiramisunun çok başarılı olduğunu söylemeden geçemem:)

Bir yandan yemeklerimizi tadarken bir yandan da Jamie Oliver'ın Türkiye'deki ortağı olan Kaya Demirer ile sohbet ediyoruz. Kaya bey bana bakış açılarını, çocuklu ailelere yaklaşımlarını ve sağlıklı yemek konusunda attıkları büyük adımı anlatıyor. Ben de bir anne olarak aklımı karıştıran her şeyi soruyorum. Soru cevap röportaj formatından ziyade tamamiyle sohbet ettiğimiz için aklımda kalanları madde madde yazmak istiyorum. 

* Jamie's Italian'da kullanılan tüm etler için hayvanlar doğal olarak besleniyorlar. Kaya bey restoran açılmadan 1 sene önce etlerini kullanacakları hayvanların vücudunda GDO bulunmadığına dair TÜBİTAK'ta test yaptırıyor ve bu doğal beslenmiş geni buldukları için aynı soyun etlerini kullanmaya devam ediyorlar. Etlerini Konya ve Kaz dağlarına yakın bir çiftlik olmak üzere iki yerden temin ettiklerini öğreniyorum. 

* Menüde de yazdıkları üzere servis ettikleri tavuklar 'Free Range' dediğimiz serbest dolaşan tavuklardan ibaret. Zaten menüde de 'organik' diye ayrıca belirtilmiş.

* Pek çok kişinin merak ettiği soruyu soruyorum "Neden Jamie Oliver Türkiye'ye açılış için gelmedi?
Kaya beyin söylediğine göre Jamie restoranından daha ön plana çıkmak istememiş. Reklamının kendisiyle değil restoranı ve daha çok yemekleriyle yapılmasını tercih etmiş. Mantıklı değil mi?

* Burada çalışan tüm şefler İngiltere'de eğitim almışlar. Zaten restoranda sunulacak hiç bir yemek Jamie'nin onayından geçmeden menüye eklenmemiş. 

 * Burası Akdeniz'de açılan ilk Jamie Oliver restoranı ve aynı zamanda metrekare olarak en büyük olanı.

Yemekler ve sohbetin ardından Kaya bey depolarını ve mutfaklarını göstermek istiyor. 
  
  
 Önce küçük çaplı bir test yapıyor. 1000 metrekarelik bir restoranın deposunun ne kadar olabileceğini tahmin etmemizi istiyor. Ben büyük olduğunu düşünüyorum. Fakat verdiği cevabın arkasından 'depolarını görünce' gerçekten şaşırıyorum. Toplam 5 metrekarelik bir depoları var çünkü tüm yemeklerini taze olarak yedirmek istiyorlar ve dondurulmuş gıda kullanmıyorlar. 

Bütün yemekler hazırlanmış ve üstlerine en son yenileceği günün etiketleri yapıştırılmış. Etiketleri incelediğimde yine maksimum 2 gün süre verildiğini görüyorum. Ayrıca temiz ve düzenli halleri de insanın içini rahatlatıyor. Maalesef gittiğimiz restoranların pek çoğunda mutfağa girmek gibi bir olanağımız olmuyor. 

Deponun ardından mutfağa geçiyorum ama zaten burası açık mutfak ve yemekler göz önünde pişiyor. 

Temizlik ve düzene 10 puan verilir değil mi? 
  
Ve gelelim makarna yapım makinelerine. Makarnaların hepsi burada üretiliyor. Tatları da gerçekten yediğimiz hazır makarnadan kesinlikle çok farklı.  

Benim özellikle sorduğum bir ayrıntı da mama sandalyeleri. Restoranda çocuklu ailelere yetecek kadar mama sandalyesi var. Markaları Stokke. Üstelik alt açma yeri ve pusetli - tekerlekli sandalyeli müşterileri için bir de asansör mevcut. 

Restoranda şu an için satışı yapılan Jamie Oliver kitapları ve kumaş peçeteleri. Önümüzdeki zaman içinde bu reyonu genişletmeyi düşündüklerini de öğreniyorum. 

Sunulan lezzetli yemekleri ve müthiş misafirperverlikleri için tüm Jamie's Italian çalışanlarına, Kaya Demirer'e, Tuğba hanıma, gelemese de bu güzel gün için beni davet eden Gamze hanıma teşekkür ediyorum. 

Ben Jamie's Italian'ı gerçekten beğendim ve her ayrıntıyı samimiyetimle sizlerle paylaşmaya çalıştım. Müşterilerine 'sağlıklı yemek' yedirmek için gayretlerine büyük saygı duyuyorum ve pek çok restorana bu yönde örnek olmasını diliyorum. 

11 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı olmuş, çocukları bu kadar önemsemeleri çok hoşuma gitti. Ben de henüz gidemedim ama yazıyı okuduktan sonra epey merak ettim. Teşekkürler, tüm detaylar için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, çocuklara yaklaşımlarını ben de çok beğendim.

   Sil
 2. Harika çok şanslısın. Ben de sıkı bir hayranıyım ve orada yemek yemeyi çok istiyorum. Tabi ne zaman olur Allah bilir Ankara da yaşadığım için :) Yemekler de çok şık ve lezzetli görünüyor bu arada...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki Ankara'da da açılır yakın zamanda... Kim bilir? :)

   Sil
 3. Senin çok sevdiğini biliyordum hatta senin önerin üzerine instagramda takibe almıştım ben de çok severek takip ediyorum artık... Ve senin için nasıl güzel bir davet olduğunu anlayabiliyorum... Çocuklar için ekstra özene çok sevindim... Bir gidişimde uğramak özellikle o tiramisuyu tatmak isterim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir Jamie Oliver hayranı olarak benim için ayrı güzel bir deneyimdi. Tiramisu'yu tatmadan çıkma:)

   Sil
 4. bende baya merak ediyorum yemekleri, 1 kez gitmiştik ama yer yoktu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hafta sonu çok kalabalık ama hafta içi çok rahat yer bulunur

   Sil
 5. Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten tebrik ederim. Eataly'e çok alıştık bir dahaki sefere oğlum ile burayı deneyeceğim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, deneyip yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim. Çocuklu aile yorumlarını ben de merak ediyorum:)

   Sil
 6. Merhaba,
  Çocuklarımıza önem verenlere biz de önem veririz. En kısa zamanda İstanbul'a yapılacak bir gezide Jamies İtalian ziyaret edilecektir.
  Blogunuzu takibe aldım bana beklerim. Sevgilerle...
  www.neclasolen.com

  YanıtlaSil