Yaraticilik Egitimi Notlarim

Dialog Anlatım ve İletişim önünden geçerken hep gitmeyi düşündüğüm, içinde başarılı eğitimlerin yapıldığını okuduğum bir yerdi. Bumerang'ın Deneyim Günleri kapsamında burada bir yaratıcılık eğitimi verileceği ve benim de katılımcılardan biri olduğum haberini verdiklerinde çok mutlu oldum. Daha önce yine Bumerang Deneyim Günleri kapsamında Çırağan Sarayı'nda katıldığım etkinliği anlatmıştım. Bumerang söz konusu olunca bunun da çok başarılı bir etkinlik olacağından hiç şüphem yoktu ve düştüm yollara...

Eğitmenimiz tiyatro sanatçısı Metin Yavuzoğlu idi. Ne yapacağımızdan habersiz kendisini dinlemeye koyulduk. Tiyatro sanatçılarının konuşmalarının, ses tonlarının ne kadar güzel ve dinlenesi olduğunu bir kez daha test etmiş oldum. Elbette her tiyatro sanatçısı için aynı şeyi söylemem doğru olmaz ama Metin bey gerçekten çok başarılı bir eğitmen. Ben de okutman ve her gün yetişkinlere hitap eden biri olarak sınıfa hakimiyetini ve hitap ediş tarzını çok beğendim.  

Eğitimimiz toplam 4.5 saat sürdü, evet yanlış okumadınız:) Biraz yorulduk ama çok eğlendik. Her şeyden önemlisi kendimizle ilgili çok detay keşfettik. Metin beyin bizimle ilk tanıştırdığı eğitim 'boşlukla ilişki kurma' idi. Dışarıdan çok basit görünse de topluluk önüne çıkıp sizden istenen yaratıcılığı sunmaya çalışmak bir hayli zordu ama içinde hayatla ilgili o kadar çok detay barındırıyordu ki sıradan hale getirdiğimiz pek çok detayın farkına varmamızı sağladı bu eğitim bize. 

Uyguladığımız diğer çalışma ise 'ansızın gerçekleşen olaylara karşı verdiğimiz tepkilerdi'. Bu aşamada kendimizi tutamayıp uzun bir süre kahkaha attığımızı ama kendi sıramız gelince ise bir hayli zorlandığımızı itiraf etmekte fayda var:) Her iki çalışma da kendimizi tanımak için güzel deneyimlerdi. Eğitimden sonra kendimle ilgili not aldığım detaylar oldu. Farkına vardığım en önemli detay ise hayatta sıradan hale getirdiğimiz pek çok şeyin aslında bizimle ilgili nasıl ipuçları verebildiği ve her anı yaşamanın önemi oldu. 

Bu hem çok eğlenceli hem de çok öğretici gün için sevgili Metin Yavuzoğlu'na, Bumerang ekibinden Ahmet Erten -Hilal Meriç'e ve son olarak katılımcı blogger arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Sayelerinde değişik ve güzel bir gün geçirdim. 

Eğitim ile ilgili diğer yazıları okumak isterseniz: 

http://www.blog.sakarpiyon.com/2014/03/bumerang-ile-dialog-iletisimde-yaraticilik-hikayesi.html#.Uz2p3Pl_u8A

http://www.oyascuisine.com/index.php/blog/718-farkindalikla-yasamanin-farki

http://ahmeterten.blogspot.com.tr/2014/03/oyun-oynayalim-mi.html

http://yoncademirel.blogspot.com.tr/2014/03/yaraticilik-yolundaki-adimlar.html

http://kayipruh.com/2014/03/25/icindeki-cocuga-el-uzat.html

1 yorum:

  1. Keşke yazıda bir de beğen butonu olsaydı! Elinize sağlık efendim :)

    YanıtlaSil