Soma İçin Neler Yapabiliriz


Bir süredir hiç bir şey yazasım gelmiyor. Yaşadığımız tam bir facia. Söylenecek, yazacak o kadar çok şey var ki... Fakat sanırım en son 'Gezi Parkı' ve 'Seçim'  zamanında yaşadıklarımızdan sonra ben artık bu tip durumlar için kendimi çaresizliğin içinde debelenir gibi hissediyorum ve söyleyeceğim bir çok şeyi içimde tutmayı tercih ediyorum. Ailenin, annenin, babanın, evladın, kardeşin; İNSANIN değerinin olmadığı bir ülkeden bahsediyoruz. Para için onurunu, vicdanını, haysiyetini bir kenara koyan insanlara kızıyoruz. Fakat sadece kızdığımızla kalıyoruz. Hak yok; hukuk yok; adalet yok! Neyi şikayet edeceğiz ki... En fazla sosyal medyada yazıp çiziyoruz ya da bloglarımıza içimizi dökebiliyoruz. Hepsi bu!!

Medeni ülkelerde olmayan faciaların hepsi bizim başımıza geldiği gibi devletin üstlenmesi gereken her şeyi de bizde halk üstlenir çünkü dayanamayız, vicdanımız el vermez. El vermesi gereken insanların utancını biz kapatmak istermişizcesine biz el verip yaraları sarmak isteriz. Oturduğumuz yerde ruhumuzu bir acı kaplar. Bir şeyler yapmazsak olmaz. Ben de duramıyorum... Elbette hayatıma devam ediyorum; kızımla oynuyorum; işe gidip geliyorum. Fakat aklımda hep SOMA... Ne yapılabilir diye düşünüyorum sürekli. Samimi olarak yazıyorum ki pek çok iyi niyetli yardım çağrısına cevap verip bir kaç ay sonra herkesin hayatına hiç bir şey olmamış gibi devam edeceğini hepimiz biliyoruz ve benim canımı asıl yakan tam da bu. Hep bunu yapıyoruz! Van'da deprem olduğunda ne yaptık, şimdi ne yapıyoruz mesela? Belki de arkasını kollamalıyız yaptığımız işlerin. Bir kaç ay sonra "iyi misiniz, bir şeye ihtiyacınız var mı?" diye sormak için gitmeliyiz. Yoksa şu an gidip kaos yaratmanın hiç bir mantığı yok. Gördüğüm ve okuduğum kadarıyla pek çok holding ve kuruluş çocukların eğitim masraflarını üstleniyor. Babasız kalan pek çok ailenin geçim derdi konusunda ne yapıyorlar henüz bir fikrim yok ama bir şeylerin yapılacağını umuyorum. En azından kendi açımdan bunu takip etmek istiyorum. 

Sosyal medyada ise çok iyi niyetli yardım çağrıları var. Belki aklınız karışmıştır, belki hangi birine yardım edeyim ben şimdi diye düşünüyor olabilirsiniz. Ben de bazı arkadaşlarımın aracı olduğu çağrıları ve gördüklerimin bir kısmını yazıp bir nebze olsun bir faydam dokunabilir düşüncesiyle paylaşıyorum. Lütfen duyarsız kalmayalım... Yaptığımız ufacık yardımlarla hiç ummadığımız şekilde faydalı olabiliriz...

Tavsiye Evi ve İyi Kalpli Eller çocukları düşünüp yeni kitap ve oyuncak topluyorlar. Bizzat kendileri gidip teslim edecekler. 

'Çocuklar Gülsün Diye' bu sefer Soma'ya bir okula açıyor. Hep beraber destek olup bir an önce oraya bir okul açılmasına vesile olabiliriz. 

Fenerbahçeli olmasam da Fenerbahçe'nin bu tutumunu çok takdir ettim ve paylaşmak istedim. Fenerium'da bulabileceğiniz Soma yazılı T-shirtlerin tüm gelirleri Somalı çocukların eğitim masraflarına gidecek. 

Türk Eğitim Derneği de Soma'lı çocukların eğitim masrafları için bir kampanya başlattı. Detaylı bilgi için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. 

Ve son olarak benim de Yeşim Mutlu sayesinde haberdar olduğum Soma'da Babasız Kalan Çocuklar Facebook sayfasında pek çok yardım çağrısını ve neler yapılabileceğini görebilirsiniz. 

Benim bildiğim, haberdar olduğum çağrılar bu kadar. El birliğiyle bir şeyler yapmalıyız. Eğer eklemek istediğiniz, benim bilmediğim yardım projeleri de varsa seve seve eklemeye hazırım. 

Dilerim bu acılar son bulur ama en büyük dileğim bu olanların bedellerinin artık ödenmesidir!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder