Dinlediğimiz İngilizce Çocuk Şarkıları

Çocuklara yabancı dil öğretimi yazılarımın önemli bir parçası olarak en son şarkıların dil öğretiminde neden önemli olduğunu yazmıştım. Fakat Nil ile dinlediğimiz şarkıları ve Youtube kanallarını ayrı bir yazıda toplamak istedim. Nil'e bebekliğinden beri İngilizce çocuk şarkıları söylediğimden daha önce bahsetmiştim. Ben pek çoğunu üniversitede "Teaching English to Young Learners" dersinde öğrendim. Fakat Nil'in doğumuyla İngilizce çocuk şarkıları konusunda tam bir bilir kişi olduğumu itiraf etmeliyim:) Öğrenmediğim şarkı kalmadı zannedersem. 

Şarkılar için de hepimizin bildiği üzere Youtube en iyi kaynak. Bizim Nil ile en çok şarkı dinlediğimiz Youtube kanalı Super Simple Songs Hem görsel olarak çizimlerini çok başarılı bulmam, hem de şarkıların rahatsız etmeyen bir tonda söylenmesi nedeniyle (pek çok çocuk şarkısı beyni tırmalar gibi maalesef!) dinlediğimiz şarkıların pek çoğu burada. Super Simple Songs şarkıları içinde favorilerimiz ise; 

1. Open Shut Them ( zıt sıfatları öğretmede yardımcı)
2. Old Mac Donald Had A Farm (Vazgeçilmez bir klasik - hayvanları ve seslerini öğretmede yardımcı)
5. One Little Finger (Vücudumuzu öğretmede yardımcı )
6. Head Shoulders (Vücudumuzu öğretmede yardımcı )
8. Five Little Monkeys 
9. Wheels On The Bus

Super Simple Songs haricinde Baby Tv, Muffin Songs ve Mother Goose Club da şarkı dinlediğimiz Youtube kanallarından. Özellikle Muffin Songs şarkı arşivi bakımından oldukça başarılı. 

British Council tarafından desteklenen videolara ise Daily English Youtube kanalından ulaşabilirsiniz. Bu kanal tablette video izlemek için çok başarılı. 

Verdiğim Youtube kanallarına ek olarak çok bilinen şarkıların yerine farklı şarkılar dinlemek istiyorsanız ya da bütün şarkıları öğrenip yeni şarkılara yer açmak istiyorsanız da Barefoot Books'u tavsiye edebilirim. Üstelik görselleri de bir harika. 

Şarkıları görselleriyle birlikte dinlemek bir seçenek olduğu gibi biz Nil'le her şarkıyı hareketleriyle birlikte söylüyoruz. Bu hareketler hem şarkıları daha iyi anlamasını sağlıyor, hem de eğlendiriyor. Bu hareketleri nasıl yapacağız diyenler için de aşağıdaki linkler çok yardımcı olacaktır. 

Daily Action Songs & Rhymes - 1
Daily Action Songs & Rhymes - 2

Bütün videoları toplu görmek isterseniz de bu playlistten faydalanabilirsiniz. 

Bütün verdiğim linkler üzerilerine tıklanarak ulaşabilir.

Konu ile ilgili diğer yazılarım:

15 yorum:

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş, ellerine sağlık:) )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar için hazırlanmış her video izlenmiyor maalesef. Faydalı olmasına sevindim

   Sil
 2. selam yeşim hanım çok teşekkür ederiz böyle faydalı bilgileri bizimle paylaştığınız için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim faydalı olmasına seviniyorum

   Sil
 3. uzun zamandir yazinizi bekliyordum Yesim hn :) tesekkurler bingo ve five litlle monkeys de bizim sevdiklerimiz :) diger linleri de inceleyecegim. sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Youtube kapanınca gerçekten uzun zaman oldu. Açılsın, herkes girebilsin diye bekledim ama nihayet youtube açıldı ben de yazımı yazabildim. Sevgiler

   Sil
 4. Faydalı bir yazı olmuş, tablette dinlemek yaz için güzel olacak diye düşünüyorum. Ellerinize sağlık..

  YanıtlaSil
 5. Tam da ihtiyacım olan bir konu üzerine yazmışsınız. 20 aylık oğlumla daha fazla müzik dinlemek ve bir yandan yabancı dil için bir hazırlık yapmak istiyorum. Yazınız çok faydalı olacak bize. Teşekkürler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel, ilerleyen günlerde bu konuda daha çok yazı yazacağım. Tatil nedeniyle yazılara ara verdim:)

   Sil
 6. uzun zamandır bloğunuzu takip ediyorum.. çocuklarla ilgili tüm yazıları okudum ve çok faydalandım.. bu yazı gerçekten çok güzel ve yol gösterici olmuş.. ellerinize sağlık, teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize sevindim, böyle yorumlar aldıkça çok mutlu oluyorum, sevgiler

   Sil
 7. Super simple songs benim de favorim :) japonya'da young learner'larla çalıştığım dönemde de epey kullanmıştım :) şuan içimde büyüttüğüm oğlumla dinliyoruz. Bir doğsun nasıl dans edeceğiz biz bu şarkılarla :)

  YanıtlaSil
 8. Harikasınız, paylaşımlarınız için cok tesekkurler, rehber oldunuz♥️

  YanıtlaSil