Kendi Kendine Uyuyan Çocuk

Başlık pek çok anne için rüya gibi değil mi? :) Bizim için rüya olmaktan çıktı ve gerçeğe dönüştü. Fakat tabir-i caizse asıl şimdi rüyada gibiyim:) Süreci baştan sona anlatmak istiyorum ki okuyan anne babalara bir vesile olabilirsem çok mutlu olacağım. Çünkü kendi kendine yatağına giden, uyuyan çocuğun mutluluğu çok başka ve bu yolda katkım olsun çok isterim.

Bebeklik döneminden başlarsak Nil'in hep bir uyku rutini oldu. Her zaman aynı saatte yatırdım ve bu konuda bir hayli sabırlı davrandım. 10 dakikada uyuttuğumu da 2.5 saat yanında beklerken sinir ve sıkıntıdan patladığımı da iyi bilirim. Fakat şundan çok emindim ki 'Uyku rutini bir bebeğin olmazsa olmazlarındandır'. Daha önce de yazdığım gibi ben çok uykusuz gece geçirmedim. Nil uyuduğu zaman belli bir süreden sonra gece kalkmamaya, sabaha kadar uyumaya yatkın bir çocuktu. Elbette diş çıkarma zamanları ya da bazı istisnai durumlar vardı. Fakat bizim asıl sıkıntımız her zaman uykuya geçiş süreci oldu. 2.5 yaşına kadar her gün en az 1 saat Nil'in uyumasını bekledim. En az diyorum çünkü bu 1 saati genelde aşıyordu ve ben Nil'in odasından çıktığımda yorgunluktan bitap düşmüş hale geliyordum. Bebekliğinden beri devam eden 20.00'da yatma alışkanlığımız 18. aydan sonra benim için tam bir felakete dönüşmeye başladı. Gündüz uykularına doyamayan ve en az 2 saat uyuyan Nil gündüz uykusundan kalkmak bilmiyor, zorla uyandırılıyor, dolayısıyla da gece uyumak bilmiyordu. Her gün 2 saat Nil'in odasında uyumasını beklerken bir gün dedim ki "Bu çok sağlıksız, öğle uykusu yüzünden gece 11'lere kadar uyumuyor ve hem beni hem de kendini inanılmaz yoruyor". Bunun üzerine evde karar alındı ve okula da başlayacağı için öğle uykusunu uyuması yerine akşam erken yatmasının daha sağlıklı olacağı düşünüldü. Pedagog'a da danışıp onay aldıktan sonra öğle uykularını kaldırdık ve Nil'i 19.30 - 20.00 arasında yatırıp maksimum 15 dakika içinde uyutmaya başladım. İlk aşamayı çözmüştük. Bu arada merak edenler için bizde uyutma süreci şöyle gelişiyordu: 
Nil pijamalarını giyiyor
Beraber kitap okuyoruz 
Işığı kapatıp Nil'in yanına oturuyorum ve o yanımda uyuyor. 

Hiç bir zaman Nil'i ayağımda sallamadım. Bu da önemli bir detay çünkü kendi kendine uyuması için kendi kendine, yardımsız uykuya geçmeyi bilen bir çocuk olması çok önemli. Ayakta sallama ilk başta kolay bir yöntem gibi görünse de çocuk ağırlaştıkça annenin çok yorulacağı bir yöntem diye düşündüğüm için hiç bir zaman başvurmadım. 

Gelelim yanında oturup uyumasını beklemekten, iyi geceler öpücüğü verip kendi kendine uyumasını öğretme aşamasına...

Öğle uykularını kaldırdık demiştim. Fakat tam 4 ay sonra Nil öğlenleri yeniden uyumak istemeye başladı ve ben de 1 saat uyutmaya başladım. 1 saati geçirmeden uyandırdım ki gece uykusunu kötü etkilemesin. Fakat ne kadar etkilemese de çok hareketli de bir çocuk olduğu için yatakta sürekli dönmekten ve konuşmaktan uyku aşamasına çok zor geçiyordu. Yaklaşık 1 ay kadar önce böyle bir günün sonrasında dedim ki "Haydi Yeşim, tuvalet eğitimi de bittiğine göre sıra bunda" ve gayet kararlı bir şekilde her zamanki gibi kitabımızı okuduktan sonra "Annecim artık sen büyüdün ve kendi kendine uyumayı öğrenmen gerek çünkü biliyor musun okuldaki bütün arkadaşların kendi kendilerine uyuyorlar (bu en etkili yöntem tavsiye ederim)" dedim. Önce bir düşündü ve "Anne ben büyümedim, ben çocukum" dedi :) Orada bir gülme krizi geçirmeden kararlı tutumuma devam ettim ve "Hayır Nil sen şimdi .... (okuldaki bütün  arkadaşlarının isimlerini tek tek saydım) gibi uyuyacaksın ve biz sana yarın aferin diyeceğiz" dedim. Hiç bu kadar kolay olacağını tahmin etmiyordum ama "peki tamam" dedi. Fakat sonrasında "ama ışık açık kalsın" demez mi? Işık açık uyur mu hiç Nil? İmkansız! Ben de "Işık açık uyunmaz annecim ama istersen kapını açık tutabilirim" dedim. "Tamam kapım açık kalsın" dedi ve odadan ilk çıkışım şaka gibiydi. İnanamadım bir süre. Tabii ki hemen mışıl mışıl uyudu dememi beklemeyin:) 5 dakika sonra beklenen "Anneeeee" sesi geldi ve ardı arkasına "Susadım, Bacağımı çarptım ağrıyor öper misin, ayıcığımı verir misin, tavşanımı verir misin, suluğumu verir misin..." gibi bin tane bahane ile beni yanına çağırdı. Fakat her defasında istediğini yapıp odadan çıktım. Sonunda sesi kesildi ve bir baktım ki uyumuş! :) İlk günkü macera 45 dakika sürdü. 

Ertesi gün yine kitabımızı okuduk ve bana "Yanımda yat anne" dedikten sonra ben tekrar yalnız yatabileceğini hatırlattım. Yine bir kaç "Anneeee" ile günü kurtardık ve kolayca uyuyakaldı. Nil kendi kendine uyuyalı 2 hafta oluyor ve artık gönül rahatlığıyla biz bu işi başardık diyebiliyorum. Hala beni  ıvır zıvır konular için çağırıyor ama bir süre sonra ben sert bir ifadeyle "hadi uyku zamanı, lütfen konuşma artık" deyip odadan çıktıktan bir süre sonra uyuyakalıyor. 

Bence bu meselede en büyük detay kesinlikle KARARLILIK. Karar verip çocuğunuzun odasına gidip bir iki ağlamayla vazgeçecekseniz hiç başlamayın derim. Bizde ağlama olmadı ama biraz mızmızlık oldu. Fakat ben hiç üstüne basmadığım için uzun sürmedi. İkinci detay ise asla KORKMAYIN. "Nasıl olacak şimdi, bensiz hayatta uyuyamaz, boşuna uğraşacağım şimdi" bunlar hep benim aklımdan geçen cümlelerdi ama bir akşam karar verdim, korkmadım ve uyguladım. Sonuç: mutlu, dinç ve önemli bir aşamayı kat etmenin hazzını taşıyan bir anne. Size de mutlaka tavsiye ederim. Sorunuz olursa da seve seve cevaplarım ki bu sorunu halledecek her anne için çok mutlu olurum çünkü çeken bilir:) 

Şimdiden kolay gelsin

20 yorum:

 1. Maaşallah gözünüz aydın diyorum..
  benim fındık da 31 aylık... karyolasının yanında oturuyorum..bazen şarkı söylüyorum bazen sırtını saçını okşuyorum bazense hiçbişi yapmadan öyle oturuyorum..o kadar hareket ediyor ki yatakta şaşıyorum..sonunda uyuyor.bazen kucak diyor dediğin gibi kararlılıkla tatlım belim ağrıyor kucağıma alamam kendi yatağında uyumalısın bütün arkadaşlaırn uyudu..peeppee de uyudu kayu uyudu can uyudu (sevdiği çizgi kahramanları sayıyorum ) aferin sen de kendi kendine kendi yatağında uyuyorsun ..seni sveiyorum..diyorum..yatıyor tekrar... yakında da yavaş yavaş odadan çıkıcam...9 da yatıyor.. bazen extra durumm olursa 9,30..
  tuvalet eğitimi daha vermedim..iznimi ayarlamam evde olmam lazım.. enazından 1 hafta ben başlıyımki kreşe devamı kalsın :(
  geceleri soyunuyor altı çıplak yatmak istiyor :( bazen işiyor yatağa bazen de sabah anne çişim geldi diyor tuvalete yaptırıyorum.. yani karmnaşığız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence çok güzel bir ilerleme kaydetmişsiniz bile. Bundan sonraki aşama kararlı olup sanki her zaman yaptığınız bir şeymiş gibi iyi geceler deyip (tabii iyice anlattıktan sonra) odadan çıkmak. Ben her şeyin yavaş yavaş ve sıralı olması gerektiğine inanıyorum. Bu süreci atlattıktan sonra da tuvalet eğitimine geçersiniz. Bir anda tüm eğitimleri vermek çok ağır gelebilir (hem bize hem çocuklarımıza). Güzel haberlerinizi bekliyorum. Çoğu bitmiş bile:)

   Sil
  2. :) teşekkür ederim..ben de sıralı değişime katılıyorum...

   Sil
 2. Tebrik ederim Yeşim hem sizi ama en çok da Nil'i. Bu sene okula başlayınca uygularım Aren'e. Ama Aren seslenmekle kalmaz mutlaka yataktan kalkar ve gelir içeri geri götürünce yine gelir yine gelir böylece yanında uzanmaktan daha beter bir hale geliriz gibi düşünüyorum ama belki de çok yanılıyorumdur belki de hiç kalkmaz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aren artık her şeyi çok iyi anlıyor ve bence korktuğun gibi olmayacak. Ben de çok korkuyordum ve hatta en büyük korkum bunu oyuna çevirip sürekli oturma odasına gelmesiydi ama öyle olmadı. Bir de hep söylüyorum yüz ifademizden ne kadar kararlı olup olmadığımızı anlıyorlar. Ben azıcık gülümsesem bunu oyuna çevirebilirdi ama biraz gestapo görünüşü bu tip durumlarda işe yarıyor;) Ben Aren'in yapacağına inanıyorum.

   Sil
 3. Haydi gozunuz aydin. Büyük oğlum gibi küçük oğlumu da şimdiden alistirma calismalarina basladim.

  YanıtlaSil
 4. heycanla beklediğim bir yazıydı çok teşekkürler. bu akşamdan itibaren denemeye başlıcam inşallah başarırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim, o zaman haberleşelim mutlaka. İnşallah başarılı geçecek

   Sil
 5. Haydi gozunuz aydin. Biz de büyük oğlumuza yaptigimiz gibi, küçük oglumuzu da şimdiden alistiriyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz:) siz tecrübelisiniz eminim daha kısa sürer. Kolay gelsin, hemen hallolsun diyeyim

   Sil
 6. Biz de bir süredir bırakıyoruz. Bütün uyku rutinleri bittikten sonra biraz daha yanında belkiyorum sonra bırakıyorum (bazen ben bazen babası uyutuyor) ve uyuyor. Aslında onların da eğer uykuları geldiyse yalnız kalmaya ihtiyaçları oluyor. Biz varken algılarını kapayamıyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok doğru bir tespit. Uyku büyüme ve gelişimin en önemli parçalarından. Algılarını kapayıp uykuya kısa sürede geçmeleri çok önemli.

   Sil
 7. Kizim 13 aylik bizde de gece gec yatma problemi var:( yatagina yatirip kendi kendine uyumasi icin yaninda bekledigimde o kadar cok agliyorki, kollarini acip almam icin yalvariyor resmen. Araliksiz 2 saat agladigini biliyorum ama yok yorulup uyumuyor. Acaba cok mu erken?

  Bu arada hayirli olsun, darisi basimiza olur insallah😊😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşegül hanım bence öncelikle yatış süresini erkene çekin. Geç yatma demişsiniz, kaçta olduğunu tam bilmiyorum ama 20.00 - 21.00 arasında yatırmış olun derim. Çünkü kızınız yorgunluktan ve uzun süre uyanık kalmaktan ağlıyor olabilir. Bunu yapmak için de sabah erken kaldırmayı deneyin. Bu düzen çok önemli. Diğer aşamalara da yavaş yavaş geçersiniz. Sevgiler

   Sil
 8. Kesinlikle rüya gibi. Büyük hata ki ben emzirmeyi bıraktırıken ayagimda sallamaya alıştırdım. Dediğiniz gibi o kadar hareketli ki kızım kendi kendine uyuması icin bırakında hareket etmekten uyuyamiyor. Cok uykusu geliyor ama kolunu bacağını poposunu sallamadan uykuya gecemeyip ağlıyor. Salladigim zaman hareket edemediği icin anında uyuyor ama evet cok yorucu yine de:/
  Simdi iki yasında herseyi anlıyor ama istediği gibi :) bir de takıntıları var hep aynı yastıkla sallanıyor aynı yerde çoğunlukla gibi. Sanırım az daha beni anlayabilecek yere gelince şu büyüdün bak bütün arkadaşların uyuyor taktığını ben de kullanicam:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz doğru zamanı elbette bilirsiniz. Fakat sallamaktan kendi yatağına geçiş süresini başlatabilirsiniz. Eminim siz de çok rahatlayacaksınız.

   Sil
 9. gözün aydın canım:) darısı bizim başımıza.. oğlum diş çıkarana kadar uyku düzei çok iyiydi 2 aylıkken başlamıştım uyku eğitimine, beni yormadan kendi kendine uyuyordu.. diş çıkardık herşey tam tersi oldu ..13 aylık şuan uyku konusunda çok zorlanıyorum gündüz az uyuyor gece uyumamak için direniyor kendi haline bıraktım bigün saat 1de uyudu ağlama krizi geçirerek.. bu aralar tekrar eğitime başladım umarım başarabiliriz.. paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de size kolaylıklar diliyorum, sevgiler

   Sil
 10. evet mutlu haber geldi benden de, dün gece denedik ve odasında sallamadan uyumayı başardı kızım hemde yarım saatte. ama sadece pış pış istedi totosuna onuda esirgemedim artık. bakalım inşallah bundan sonra da herşey daha güzel olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim, yavaş yavaş pışpışlamayı da azaltıp kaldırırsınız. Kesinlikle her şey daha güzel olacak:)

   Sil