Cocuk Kitaplari Tavsiyesi

Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsak 'Ağaç yaşken eğilir' mantığı ile hareket edip; çok küçük yaşta seveceği kitaplar ile tanıştırmak önemli bir adım. Ben de bunun için Nil küçücük bir bebekken bile kitap okuyordum ki dinlesin, kulağı alışsın. 1.5 yaşından sonra beraber okumaya başlasak da her defasında kitapları parçalama isteğiyle yanıp tutuşuyor, çoğunlukla da istediğini yapıyordu. Şu anda ise Nil 3 yaşında ve çok nadiren aksatsak da her akşam yatmadan önce bir kitap okuyoruz. Bizde kitap okuma mevzusu böyleyken çok severek takip ettiğim Ayça çocuk kitaplarını Instagram'da #çocukkütüphanesi hashtagi altında toplamaya başladı ve tüm IG kullanıcısı anneler de tavsiye ettikleri kitapları bu hashtag altında toplamaya devam ediyor. Biz de dahil olduk, aklıma geldikçe paylaşıyorum ki başka annelere de fikir olsun. 
Ayça zaten mesleği dolayısıyla kitaplarla iç içe. Baba mesleğini devralmış. Tam 12 yıldır da Beyoğlu'ndaki  'Ayça Kitabevi'nin' sahibesi.  

"En büyük hayalim çocuğumun kitaplara ilgi duymasıydı. Daha anne karnındayken ona hikayeler okumaya başlamıştım. Hatta dergi ve gazeteyi de sesli okurdum. Doğduktan sonra da öyle oldu... Büyüdükçe de onu özendirmek için kendi kitaplarımı yanında okumaya çalıştım çünkü çocuk anne ve babada ne görüyorsa onu yapmak istiyor. Timur ise şu anda 28 aylık ve kitaplarını "Anne, okuyalım" diyerek kendi getiriyor" diyor Ayça. 

Hal böyleyken ben de kendisinden bir yazı yazmasını rica ettim. O da beni kırmadı ve sizler için hem kendi oğlu Timur'a okuduğu hem de tavsiye ettiği kitapları yazdı. Buradan sonrası Ayça'nın kaleminden...

- MONO ZEBRA 0-12 AY GELİŞİM KARTLARI - 

Timur doğduğunda ilk bu kartları almıştım. Kartları ona gösterip hikayeler uyduruyordum. Beni pür dikkat dinliyordu. Çocuklar doğduğunda sadece siyah ve beyazı ayırt edebildikleri için bu kartları çok severek aldık ve kullandık. 

- PEARSON YAYINCILIK - BEBEK DOKUN ÖĞREN SERİSİ - 

Bu seri 0-2 yaş dönemi için harika bir seçenek

- NEŞELİ SAKLAMBAÇ SERİSİ - 

İçindeki kutucuklardan ses çıkaran bu harika kitap bize 1 yaş doğum günü hediyesi. Özellikle de arabalı olunca Timur'un gönlünü fethetmesi zaman almadı. Araba seven çocuklar için güzel bir seçenek olabilir.


- MUTLU SU AYGIRI - 

2 yaşından sonra Yapı Kredi, İş Bankası, TÜBİTAK yayınlarının hikaye kitaplarını almaya başladım. Çok resimli olanlar tercihimizdi. Şimdi ben okuyorum ama bu kitaplar büyüdüğünde kendi kendine okuyacağı cinsten.

- TÜBİTAK 1001 SERİSİ - 

TÜBİTAK yayınlarının yaşına uygun her kitabını alıyorum.  Resimleri, hikayeleri, işledikleri konuları çok seviyorum. Tabii ilerisi için de yatırım yapıyorum çünkü TÜBİTAK belirli bir süre aynı kitabı çıkarıyor sonra baskısı tükeniyor ve bulamıyorsunuz. 1001 serisi ise çok keyifli, küçük,büyük, deniz, kara hayvanlarının hepsi ayrı ayrı kitaplarda sunuluyor ve çocukla bulmaca çözer gibi oynayabiliyorsunuz. Bu sayede hayvanları öğreniyor, seslerini çıkarıyor, siz de çeşitli hikayeler uydurabiliyorsunuz. 

- İŞ BANKASI YAYINLARI - 

Sevdiğimiz çok resimli, güzel mesajlar veren İş Bankası Yayınları kitapları. 

- MARSIK YAYINLARI TİM SERİSİ - 

Tim Oyna ve Öğren kitabını Timur 18 aylıkken şekilleri ve sayıları öğrensin diye almıştım. Resimleri ve dokunma duyusuna yönelik sayfaları gönlünü fethetmişti. Çok uzun zaman okuduk, hala da okumaya devam ediyoruz. Tim ve mıknatıslı kitabını ise 2 yaşa yaklaşırken aldım. 32 adet mıknatısı kitapta yerleri gösterilen sayfalara yerleştiriyorsunuz. Biz inanılmaz keyif alarak oynuyorduk. Hala ara sıra çıkarır oynarız. Şiddetle tavsiye ederim. 

- ÇIKARTMALI BOYAMALAR-

Çocuklar çıkartmalı kitapları 2 buçuk yaşına doğru çok seviyorlar.
Biz fiyatları da makul olan Çiçek yayınlarının boyamalı çıkartmalı kitaplarını alıyoruz. Timur hem boyama yapıp hem de çıkartmaları yerlerine yerleştiriyor.  

- İŞ BANKASI RESİM YAPMAYI ÖĞRENİYORUM SERİSİ - 

En son 4 saatlik bir otobüs yolculuğunda İş Bankası yayınlarının Yaz- Sil Ulaşım Araçları kitabı kurtarıcım oldu. 
Yazdı, sildi, arabalarla konuştu, boyadı... Seride başka kitaplar da var. 3 yasından sonra bilerek çizip keyif alacakları için çok daha anlamlı ama şu anda yazıp yazıp silmek bile ona keyif verdi. Beni de yolculukta kurtardı. 

- CEMİLE / ATAKAN - 


Kız çocukları için Cemile, erkek çocuklar için Atakan isimli küçük hikaye kitapları var. Ben önceleri ilgi duymaz diye ikisinden de birer tane aldım ama şu an bizim çocuk çok keyif alarak okutuyor. Bence bu serilerde her çocuğa uyacak ve ilgisini çekecek bir hikaye var. 


Bu değerli paylaşımı için Ayça'ya çok teşekkür ediyorum. Listede benim de Nil'e almadığım pek çok kitap varmış. Onları bir an önce edinmeye karar verdim. Ayça'nın bir de blogu var. BURADAN ulaşabilirsiniz. 

KEYİFLİ OKUMALAR

12 yorum:

 1. Cok guzel bir yazi olmus kizima kitap alirken gercekten zorlaniyorum uzman gozuyle fikir almak guzel oldu tesekkur ederim:)

  YanıtlaSil
 2. Kitapları birlikte almaya gitmek de çok eğlenceli oluyor. En sevdiğimiz alışveriş. Bu kitaplardan bazıları bende de yok. Notumu aldım. Teşekkürler.
  Jaleceanne....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kitapları genelde İnternet'ten alıyordum. Fakat doğrusu sizin yaptığınız. Kitabı kitapçılardan almak gerekli. Biz de daha çok kitapçıdan almaya başladık.

   Sil
 3. Çok faydalı bir yazı olmuş.teşekkürler,,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenilmesi beni mutlu ediyor:) Faydalı olması daha çok...

   Sil
 4. İg'de görünce çok mutlu oldum hemen girip okudum. Ayçaya ve sana çok teşekkürler Nil.
  Çok faideli bir iş yaptığınızın farkındasınızdır umarım ki...
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nil kızımın adı:) Fakat ara ara Nil diye anıldığım oluyor, ilk değilsiniz:) Beğendiğinize sevindim, benden de sevgiler

   Sil
 5. Özellikle Julia Donaldson ve Axel Sheffler ikilisinin kitapları 2 yaş sorasında bizim de favorilerimizden oldular. Çocuklar kitapla ne akdar erken tanışır ve günlük hayatlarına ne kadar erken adapte ederlerse o kadar seviyorlar. Feridun Oral, Tülin Kozikoğlu, Yalvaç Ural, Sara Şahinkanat gibi Türk yazarlar3-6 yaş çocuklar için oldukça güzel öyküler yazıyorlar. Resimlerinin güzelliği de cabası.

  Şimdilerde 3,5 yaşındaki oğlum ve 5 yaşındaki kızım kitaplarını alıp resimlerini okuyorlar. Hatta kızım kardeşine ezberlediği sayfaları okuyor. Çok zevkli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tüm bu yazarların yazdığı kitapların hepsini almışız biz de. Yakın zamanda biz neler okuyoruz, onu da paylaşmak istiyorum. Sevgiler

   Sil
 6. Yaziniz cok faydali olmus gercekten. Ama keşke 6 yas cocugu için de tavsiyeleriniz olsaydi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızım 6 yaşına geldiğinde mutlaka yazarım:)

   Sil