Anne Sutu Hikayemiz

1-7 Ekim haftası 'Emzirme Haftası' olarak bilindiği için hem yeni annelerle tecrübelerimi paylaşmak, hem de merak edenler için biraz geçmişe gidip emzirme hikayemi yazmak istedim. Aslında BU YAZIMDA anne sütünü nasıl bıraktığımızdan bahsetmiştim ama süreç hakkında hiç yazmadığımı fark ettim. 

Nil doğar doğmaz anne sütü alan ve bu anlamda zorluk yaşatmayan bir bebekti. Ben de elimden geldiğince her şeyi doğal yollarla yaşamayı tercih eden bir anne olduğum için normal doğumun üzerine sütüm yettiğince emzirmeye gayret ettim ve bu maceramız 16 ay sürdü. 

Süreç içinde bana destek olan ürünleri ise şöyle sıralayabilirim:

* Lansinoh Lanolin Krem (İlk emzirme döneminde oluşan çatlaklara karşı birebir)

* Göğüs Kalkanı (Yine çatlak döneminde hassaslaşan göğüs uçlarının çamaşırınızla temasını engelleyen ve nefes alıp iyileşmesine yardımcı olan kalkan)

* Ev dışında rahatça emzirmemi sağlayan 'Emzirme Önlüğü'

Bir de Nil'in doğumundan 6 ay sonra doğum iznimin bitip işe başlama süreci var. Bu 6 aylık süreçte her şey ne kadar olumlu geçtiyse sağma sürecimizin ise benim için bir o kadar sancılı ve olumsuz geçtiğini söyleyebilirim. Ek gıdaya başlamamıza rağmen ek gıda öncesinde emzirmeye devam edip anne sütünü en az 1 yıl devam ettirme niyetinde olduğum için okulda olduğum yarım günlük süreçteki anne sütünü sağmak benim için tam bir kabusa döndü. Fakat yine de yılmayıp sonuna kadar direndim ve 16 ayı tamamladık. 

Herhangi bir sağlık problemi ya da psikolojik bir rahatsızlık olmadığı ve sütünüzün yettiği müddetçe tüm annelerin emzirmesini tavsiye ederim. Nil şu an 3 yaşında ve ben özellikle bağışıklık anlamında çok etkisinin olduğu inancındayım. Sağlıklı bir temel için biz annelere düşen en büyük görev bu. Tabii ki de elimizden geldiğince. Yoksa "bunun doğrusu şudur", "şu kadar süredir" sözlerine ben açıkçası çok da inanmıyorum. Buna karar verecek tek ikili anne ve bebeğidir. Buna yalnızca ikisi karar verir. 

EMZİRME HAFTASI KUTLU OLSUN

Konu ile ilgili diğer yazılarım:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder