Oyunla Yüzümüzü Öğretme

Nil'in bebeklik döneminde Potato Head ona duyu organlarını öğretmenin en eğlenceli yoluydu. Kendi yüzümde ya da onun yüzünde öğretsem de bu oyuncakla oynamak çok daha eğlenceliydi çünkü parçaları tek tek kendisi takmaya çalışıyordu. 
Biz aslında bu oyunu hep İngilizce oynadık. 

Bu sayede;

Ağız - Mouth
Kulak - Ear
Göz - Eye
Burun - Nose
El - Hand
Ayak - Foot

kelimelerinin hepsini yerlerine koymaya çalışarak ve eğlenerek öğrendi. Önce ben tek tek isimleri vurgulayarak söyledim. "this is mouth", "this is nose", "these are ears" şeklinde. Daha sonra da "where is the nose?", "where is the ear?" sorularını sorarak onun bulmasını ve yerleştirmesini istedim. 


'Potato Head'in kafasının arkasında gizli bir kapak var. Oraya da ekstra parçaları koyabiliyorsunuz. Mesele ağızı çıkarıp dili de takabiliyorsunuz. 


Ya da gözlüğünü takıp çıkarabiliyorsunuz ki Nil buna bayılıyor. 

Şu unutulmamalıdır ki çocuklara dil öğretiminde interaktif olarak, oyunlarla 'yaparak öğrenme' öğretmeye çalıştığımız her ne ise en etkili yöntemdir. Flash cardlarla da duyu organlarını öğretebilirsiniz ama çocuğunuz için kesinlikle daha az eğlenceli olacaktır. Bu gibi yöntemlerin her zaman etkili ve işe yarar olduğunu uyguladıkça göreceksiniz. 

Bu da 'Çocuklara İngilizce Öğretimi' konusunda ufak bir oyun tavsiyesi olsun. 

Konu ile ilgili diğer yazılarım:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder