Fransa Vizesi Nasıl Alınır


Vize alırken gerekli bilgileri öğrenmek için Google'a girdiğinizde pek çok site ile karşılaşırsınız. En başta konsolosluk sayfası olmakla beraber vize alım konusunda size yardımcı olacak pek çok acenteyi de ilk sıralarda görebilirsiniz. Fakat ben biraz daha farklı olarak daha çok tecrübelerimi aktarıp sizlerle dikkat edilmesi gereken noktaları ve kolaylıkları paylaşmak istiyorum. 


Fransa'nın da bir Schengen üyesi olduğunu biliyoruz. Fakat bazen farklı ülkelerin farklı uygulamaları ve istekleri de olabiliyor. Örneğin Avusturya vizesi için bizden her belgenin siyah beyaz fotokopisi istenmişti. Fakat Fransa için her belge yerine pasaport sayfalarının fotokopileri yeterli oldu. 


Aslında yavaş yavaş VFS Global bütün vizeleri çatısı altına toplamaya başladığından beri işlemler daha kolaylaştı çünkü bu işi profesyonelce yapan bir ekibi ve çalışanları var. Eskisi gibi suratı asık konsolosluk görevlileriyle muhatap olmuyorsunuz. Mesela biz geçen sene Avusturya vizesini konsolosluktan almıştık. Fakat bu sene VFS Global Avusturya vizelerini de vermeye başlamış. Bu vize merkezlerinin kolaylığı ne diye soracak olursanız en başta birden çok merkezinin olması diyebilirim.


Örneğin konsoloslukların hemen hepsi Avrupa yakasındadır ve önce başvuru, sonra pasaport teslim derken yolları kat eder durursunuz. Fakat neyse ki bahsettiğim vize merkezlerinin biz Anadolu yakası sakinleri için Altunizade'de bir şubesi açıldı ve biz Fransa vizemizi tam da bu merkezden aldık. 


Öncelikle yapmanız gereken üstteki ekran görüntüsünü aldığım sayfaya girerek internet üzerinden randevu almak ve başvurmak istediğiniz merkezi seçmek. Randevu tarihinize kadar sitede ayrıntılı şekilde verilen gerekli evrakları toplamak ve Schengen vize formunu doldurmak. Bu ön işlemleri yaptıktan sonra ise VFS Global şubesine girdiğinizde tıpkı bankadaki gibi numara alıp sıra bekliyorsunuz. Görevli önce belgelerinizi inceliyor. Sonra parmak izinizi almak için sizi başka bir bölüme yönlendiriyor. Fakat bu işlemlerin hepsi maksimum yarım saat sürüyor. 3 gün içinde de evraklarınızda bir sorun yoksa vizenizi teslim alabiliyorsunuz. 

Benden size bir de not: Altunizade şubesinden randevu aldıysanız park yeri aramayın; kendilerine ait ücretsiz otoparkı var. 

Konu ile ilgili diğer yazılarım:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder