İstanbul Modern Çocuk Atölyeleri

 

Bu Pazar bir değişiklik yapıp Nil'le İstanbul Modern'deki 'Aile-Çocuk Atölyeleri'ne katılmaya karar verdik. Aslında ne zamandır aklımda olan bir etkinlikti. Fakat katılım için 3 yaş sınırdı ve nihayet böyle etkinliklerde yer alabilir hale gelmeye başladık. Nihayet diyorum ama sanmayın ki pek çok yerde sınır yaş 3. Tam tersi genelde 4 yaş etkinlikler için ideal ve istenen yaş ama İstanbul Modern bu sınırı biraz daha geriye çekmiş; iyi ki de çekmiş. 


Öncelikle belirtmeliyim ki bu etkinlikler çocuğunuzun oyalanıp sizin de kahve içip sohbet edeceğiniz türden değil. Tam aksine aileler birebir olaya dahil ve zaten güzel olan kısmı da bu. 


Bizim katıldığımız etkinlik 'Maske Tasarım Atölyesi'ndeydi. Önce atölyeyi yöneten müze uzmanı çocuklara tek tek değişik maske resimleri gösterip etkinliğe dahil etti. Ardından serginin bir bölümünü hep beraber gezdik. Bu süre zarfında müze uzmanımız bize sergideki şekillerle ilgili pek çok soru sordu ve bu bölümü bitirdikten sonra hep beraber tasarım atölyemize geri döndük. 


Nil pür dikkat çalıştı ve maskesi için boyalar, bantlar, simli yapıştırıcılar ve pullar kullandı. Bizim bu sürede anne baba olarak tek yaptığımız ona yardımcı olmaktı. Maskesine hiç müdahalede bulunmadık ve özgürce nasıl isterse yapabileceğini söyledik. Zaten amaç da buydu. 


Bu süre zarfında bazı annelerin çocuklarının maskelerini alıp bir güzel kendilerinin boyadığını ve "bak sana çok güzel bir maske yapacağım" sözlerine de şahit olduğumuzu belirtmek isterim:) Aslında o bomboş maske, rengarenk kağıtlar ve simler benim bile ilgimi çekmedi değil. Birer tane de biz yapabilirmişiz diyerek itirafımı da yapıyorum:) Fakat şaka bir yana müdahale konusunda ebeveynler olarak sınırlarımızı iyi bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. 


Ve Nil'in HARİKA (!) maskesi:))) Burada maske takarak bizi korkuttuğunu düşünüyor. 


Günün sonunda görüyoruz ki bu tip aktiviteler evde yapılması hiç zor değil. Aslında daha güzellerini bile yapabiliriz. Fakat burada olay evde etkinlik yapmaktan çok aynı yaştan çocuklarla ve başka ailelerle beraber olup başka bir ortamda bulunmak. Ben Nil'in algıları ve farkındalığını artırmak için bu tip sosyal ortamların çok faydalı olduğuna inanıyorum. Tabii ki okul bunun için en ideal ortam. Fakat müzelere ilk defa yetişkin olarak girip bu tip mekanları kendine uzak hissetmesindense küçük yaşta güzel anılarla hatırlayacağı ve kendini yakın hissedeceği mekanlar olarak bilmesi de sosyal ortam haricindeki avantajlardan biri. 


Biz güzel bir gün geçirdik ve çok eğlendik. Siz de İstanbul Modern'in web sitesinden bu ve diğer güncel etkinlikler hakkında bilgi alabilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder