Moda Sahnesi Tiyatro Günümüz

İki hafta önce ailecek Moda Sahnesi'ne davetliydik. Nil'le hafta sonu köprü trafiği çilesi yaşamamak ve kalabalık ortamlarda hırpalanmamak adına genelde Anadolu yakasındaki etkinliklere ve mekanlara gitmeyi tercih ettiğimiz için bu daveti mutlulukla kabul ettim. 

Sabah erkenden Moda'da kahvaltı yapar, ardından da çocuk tiyatrosuna gideriz diye plan yaptık. 

Kahvaltının ardından tiyatroya gitmek için yanımıza puset almadık ve Nil'le 1 km gibi bir mesafeyi beraber yürüdük.Bu süre zarfında öğrendik ki büyük bir hata yapıp Nil'i pusete çok fazla alıştırmışız. Her beş dakikada bir "yoruldum, beni kucağına al baba, kucağına al anne" dediği için yolumuzu zar zor bitirebildik. Antrenman yapma zamanı gelmiş anladık:) 

Biz tam tiyatroya girerken yağmur bastırınca tiyatro girişini fotoğraflayamadık ama tam Bahariye caddesi üzerinde olduğunu söyleyebilirim. Bu bakımdan ulaşımı da bir hayli kolay. Toplu taşıma kullanmak isterseniz tramvayla önüne kadar gelebilirsiniz. Ben binayı çok beğendim. Küçük bir girişi var. Fakat içeri girince büyük bir alanla karşılaşıyorsunuz. Birden fazla salonları var ve hepsi ferah. Oyuna girer girmez oturma düzeni dikkatimi çekiyor. Çocuklar önlerde minderlerin üzerinde izlerken aileler de arka tarafta sandalyelerde oturuyorlar. 

Bizim minnoş bizden ayrılmak istemeyip yanımızda izlemeyi tercih ettiği için çocukların arasına karışmadı. Fakat bunun yaşla da doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. 

Biz 'Akıllı' isimli oyunu izledik. Bugüne kadar Nil'le gittiğimiz tiyatrolar içinde en kısa süreli olan tiyatroydu. Bu önemli bir detay çünkü çocukların dikkat düzeylerini düşündüğümüz zaman süre çok önemli. Çok uzun süreli çocuk tiyatroları maalesef aileyi de çocuğu da sıkıyor. Fakat bu oyunu bu anlamda gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Hikaye bir prensin kral olmadan önce kendine eş seçmesi için dünyayı ve insanları tanıması ile ilgili. Bir diğer hoşuma giden detay ise sahnenin seyirci koltuklarından daha aşağıda ve oda tiyatrosu biçiminde olmasıydı. Bu da diyalogların daha detaylı anlaşılıp sahnedeki her detayın görülebilmesi adına çok önemliydi. 

Benim düşüncelerimin ötesinde tabii ki Nil'in ne düşündüğü daha önemliydi ki hikaye onun da çok hoşuna gitti. En başta bir prenses olması onu oyuna çekmeye yetti :) Biz sanırım önümüzdeki hafta sonlarında bu etkinliği tekrarlayacağız gibi görünüyor. Çocuklarınıza tiyatroyu sevdirmek istiyorsanız güzel bir seçim olduğunu düşünüyorum.

Gitmeyi düşünenler için şimdiden İYİ SEYİRLER :)

2 yorum:

  1. Bız bayılırız tıyatro ızlemeyede karsıya gecmek fıkrı zor gelıyor bızede

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet özellikle hafta sonları köprü trafiği insanı çok yoruyor. Her zaman olmasa da arada geçmek güzel olabiliyor:)

      Sil