İngilizce Flash Kartlar (Flash Cards)Çocuğunuza kelime öğretmek istiyorsanız flash kartlar en etkili materyallerdir çünkü işi büyük ölçüde kolaylaştırır ve kelimelerin kalıcı olmasında büyük rol oynarlar. Etkili olmasının en önemli sebebi ise pek çok duyuya hitap etmesidir. Her ne kadar tabletler işi kolaylaştırsa da flash kartlar ile ekranda izlenenler birbirinden tamamen farklıdırlar.

En başta flash kartların dokunulabilir ve elle tutulabilir olması görsel zekayı destekleyen en önemli ögedir ve tabletle karşılaştırılması bu bağlamda anlamsızdır. Ne kadar etkili olduğunu test etmek için flash kartlarla ve tabletle oynadığınız oyunları çocuğunuz üzerinde ayrı ayrı gözlemlerseniz farkı ve öğrenme hızını çok net görebileceksiniz.


Peki resimdeki 'hazır alınmış' görünümlü flash kartları bizzat kendimin hazırladığını söylesem ne dersiniz? Piyasada çokça ve bizim de satın aldığımız kart setleri olmasına rağmen Nil'in küçüklüğünden beri flash kartlarını biraz uğraşla kendim hazırladığımı söyleyebilirim. Örneğin yukarıdaki alfabe flash kartlarını ve kartları içine koyduğum zarfı da ben yapıştırıp yaptım. Çok mu zor? Tabii ki hayır. Zaten İnternet'te hazır ve yazdırılabilir pek çok seçenek mevcut. Fakat araştırdığınızda pek çoğunun ücretli olduğunu ya da benim gibi görsellere önem veriyorsanız çocuklara hitap etmeyen yapıda olduğunu görmeniz olası. Bir iki sene önce Nil'e ilk kartlarını hazırlamak için araştırma yaparken bir web sitesi keşfetmiştim ve sitedeki bütün yazdırılabilir dokümanları ozalite gidip bastırmıştım. Şu an hepsi evimizde mevcut ve nispeten kalın kartona bastırdığım için pek çoğu sapasağlam duruyor. Daha fazla merak ettirmeden sitenin ismini veriyorum:  mrprintables.com Burada şahane kartlar ve çizimler mevcut. Üstelik ücretli ya da kotalı da değil. Yapmanız gereken PDF olarak bilgisayarınıza indirebileceğiniz dosyaları bir USB'ye atıp en yakın ozalite gitmek.Ozalitte istediğiniz kalınlıkta A4 kağıt seçtikten sonra dörtlü olarak yazdırabilirsiniz. Bundan sonraki adım ise makası elinize alıp kartları tek tek kesmek. Peki mrprintables.com da hangi flash kart seçenekleri mevcut derseniz kısaca paylaşayım: 

♥ İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce ve Danca alfabe 
♥ Meyve ve Sebzeler
♥ Hayvanlar
♥ Günler ve Aylar
♥ Hava Durumu ve Yeryüzü 
♥ Duygu ve Hisler
♥ Mutfak
♥ Sayılar (1 - 20 )
♥ Matematik
♥ Şekiller
♥ Renkler

Buraya kadar flash kartları nasıl temin edeceğinizi anlatmaya çalıştım. Bundan sonraki yazım flash kartlarla neler yapılabileceği ve İngilizce kelimeler için ne gibi yöntemler uygulanabileceği ile ilgili olsun. Siz o zamana kadar flash kartlarınızı hazırlayın:) 

10 yorum:

 1. Super!elinize saglik kızım Nil!icin deniyecegim,sevgiler

  YanıtlaSil
 2. yazılarınızı beğeniyle takip ederek uyguluyorum. Bu aralar oğluma möllers omega 3 ürününü kullandırıyorum ve önerilerinizi uygularken oğlumun kavrama hızının daha da arttığını farkettim. Sizce de etkili olmuş mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilemiyorum, faydalı oluyorsa bunu en iyi siz gözlemleyebilirsiniz. Teşekkürler, sevgiler

   Sil
 3. Tesadüf eseri yazınızı okudum ve verdiğıniz siteden flashcards icin faydalandım. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, bende 10 aylık kızım için şimdiden ingilizce eğitimini nasıl vereceğimi araştırırken sitenizden gayet faydalı bilgiler edindim. Öncelikle bilgiler için teşekkür ederim. En son flashcard temininde kalmış konu. Sonrası için bir yazı göremedim ya da devam etmedi :) yazı serisi devam edecek mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kendi derslerimden ve iş yoğunluğumdan fırsat buldukça yazılarıma mutlaka devam edeceğim.

   Sil
 5. Merhaba Yeşim Hanım. Faydalı bu bilgilerinizden ötürü size teşekkür ederim. Resim öğretmenliği okuyorum. Materyal tasarım ve öğretim teknolojileri isimli dersimizde bana flash card'ı araştırıp tanıtım yapmam istendi. Araştırmalarım esnasında sizin yazdığınız bu bilhilere ulaştım. Birçok bilgiyle birlikte sizin de bilgilerinizden yararlanarak sunum hazırlamak istiyorum. Kaynak kısmında sitenizin ismini mutlaka belirteceğim. Sizin için bir sorun olmaz değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sunum dosyanızı maille gönderirseniz mutlu olurum. Nasıl yer verdiğinizi görmek isterim. Sevgiler

   Sil