Kitap Tavsiyesi: Devir


Soğuk kış günlerinde yapacak en güzel şeylerden biri kitap okumaktır düşüncesiyle Ece Temelkuran’ın yeni kitabı Devir’i okumaya başladım. Bir süredir yakın tarihimizle ilgili bir kitap okumamıştım ve bu değişiklik aslında bana iyi geldi ve kitap da bir hayli sardı.

Devir 12 Eylül dönemini anlatıyor ve hikaye Ankara’da geçiyor. Ankara’da okumuş biri olarak olayların geçtiği yerler gözümde çok net canlandığı için belki de hikaye bana daha ilgi çekici gelmiş olabilir. Hikayenin iki kahramanı var: Ali ve Ayşe. Ali gecekondu mahallesinde yaşayan, Ayşe ise orta direk bir mahallede yaşayan memur çocuğu. Bu iki arkadaşın çocuk aklıyla kararlaştırdıkları bir amaçları var ama aslında çok da çocukça sayılmaz. Hikaye okurken hem gülümsetip hem de duygulandırıyor.

Her ne kadar 12 Eylül dönemini yaşamış olanların daha iyi özümseyeceği ve gözlerinde canlandıracakları bir kitap olsa da bizim gibi o dönemi yaşamamış, sadece kitaplardan okumuş ya da anlatılan o döneme ait hikayelerle büyümüş bir nesle de hitap ettiği kesin. Eksik parçaları birleştirme anlamında benim için önemli bir yeri oldu.  

1 yorum: