Paranızı Nasıl Yönetiyorsunuz?


Gelir ve gider idaresini yapmak önemli bir konu. Benim çalışan bir kadın olarak ev harcamalarından hariç kendime ait bir bütçem ve gider hesaplarım var. Bu hesabı şimdiye kadar iyi yönettiğimi düşünüyorum ki maddi anlamda sınırsızlık insanı depresyona kadar taşıyabilen bir sebep. Bu kadar ileri olmasa da sınırsızlığın insanı üzebildiği bilinen bir gerçek.

Çocuk sahibi olmadan önce ve sonra da ayrı planlamalar yapmak gerekiyor. Çocuğun ihtiyaçlarının yanında elinizden geliyorsa ona ayrı bir hesap açıp az miktarda bile olsa belli bir yatırım yapmak gerektiğini düşünüyorum. Nelere para harcamıyoruz ki? Başta gereksiz ve önemsenmeyecek gibi görünse de bence azımsanmayacak bir yatırım. 50TL bile olsa yatırım yatırımdır. Bu para çok az, daha çok yatıracağım zaman bir hesap açarım diye düşünmeyin.  Büyüdüklerinde ne kadar önemli bir şey yaptığınızı görüp mutlu olacakları kesin.

Bir de son zamanlarda bir web sitesiyle tanıştım: paramiyonetebiliyorum.net Sitede sizden herhangi bir kayıt, bilgi, vs istemeden gelir ve gider durumunuzu ölçüp yorumlayan bir bölüm var. Giderlerinizi yazarken bile nelere gereksiz para harcayabildiğinizi görebiliyorsunuz. Paranızı yönetme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bir göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca ‘Paramı Yönetebiliyorum’ eğitimleri de mevcut. Bu eğitimlerle finansal anlamda bilgilenip yatırım ve harcama konusunda yol almak isteyenler eğitimleri detaylı olarak inceleyebilirler. Ben sitedeki analizimi yaptım ve paramı yönetebildiğimi öğrenip mutlu oldum. Siz de deneyin derim.

1 yorum: