Günlük Süt mü Uht Süt mü?


Geçen hafta Fikir Annesi davetiyle çok önemli bir toplantıya katıldım ve çok değerli bilgiler öğrendim. Her ne kadar süt ile ilgili çok değişik demeçler verilse, çeşitli uzmanlar çeşitli görüşler aktarsa da ben sütün sağlığımız için vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz bir gıda olduğuna hep inandım. Diyebilirsiniz ki "Zaten bu herkes tarafından bilinen bir doğru!" Fakat bilmeyenler için belirtmek isterim ki son zamanlarda pek çok hatırı sayılır doktor ve bilim adamı süt içmeyin, sütün yerine yoğurt ve peynir yiyin, sütün gelişimimize zararları var gibi demeçler verip gazetelerde baş sayfalarda yer aldılar. Duyduğuma göre gündüz kuşağı programlarında da sıkça konuk edilmişler. Ben o saatlerde okulda olduğum için izleme şansım olmadı ama izleyebilenler bu demeçleri hatırlayacaklardır. 


Gelelim toplantımıza... Benim de hem eğitimi hem de mantıklı açıklamalarıyla dikkatimi çeken uzman diyetisyen Selahattin Dönmez süt ile ilgili aklımıza takılan tüm soruları bilimsel kaynaklara referans vererek ve kendi bilgi birikimini aktararak cevapladı. Soruların yanında konu hakkında da detaylı bilgiler verdi. Şunu söyleyebilirim ki toplantıdan çıktığımda zihnim çok aydınlıktı ve aklımda hiç bir soru işareti kalmamıştı. Elbette anti tezler üretilebilir, başka görüşler de çıkabilir. Fakat ben gıda konusunda tek doğruya inanan bir insanım ve hastalık, kişisel hassasiyet gibi istisnai durumlar söz konusu olmadıkça da buna inanmaya devam edeceğim. 


Yazımı çok uzatmadan kısa kısa tüm yararlı bilgileri paylaşmak istiyorum:

* En çok sorulan soru "Hangi sütü tüketmeliyiz?" Çiğ süt mü? UHT süt mü? Günlük süt mü?

En risk içeren süt tabii ki hiç bir ısıl işleme maruz kalmadığı için çiğ süt. Çünkü içeriğini analiz ettirme şansımız yok ve pek çok hastalığa da kapı açabilecek durumda. Günlük süt ile UHT süt arasında içerik anlamında fark olmasa da benim tercihim her zaman günlük süt. Fakat Selahattin Dönmez UHT sütte de herhangi bir zararlı içeriğin bulunmadığını söyledi. 

* Günlük sütleri dolapta 4-5 gün tutabiliriz (zaten baktığınızda da göreceksiniz; son kullanma tarihi üretim tarihine çok yakın). Fakat açıldıktan sonra 2 gün içinde tüketilmelidir. 

* "Bir gıdanın ekşimesi onun doğal olduğunu gösterir" algısının süt için de geçerli olduğu kanısı tamamen yanlış çünkü fermente edilmiş gıdaların ekşimesi doğal bir süreçken süt fermente bir gıda olmadığı için çok kısa bir zamanda ekşimemesi doğal olmadığını göstermez. Ambalajı açılmadan 4 ay muhafaza edebileceğimiz UHT sütü ambalajı açldıktan sonra buzdolabında maksimum 4 ya da 5 gün tutabiliriz. Ekşimemesinin sebebi yüksek ısıl işleme tabi tutulduğu için mikroorganizmaların ölmesi ve ekşimeye sebebiyet vermemesi. 

* Cam şişe mi? Karton ambalaj mı? diye sorsalar pek çoğumuz cam şişeyi daha sağlıklı olduğunu düşünerek tercih ederiz değil mi? Öyle değilmiş ve belki de beni en çok şaşırtan bilgi de bu olmuş oldu. Vücudumuz için gerekli olan vitaminlerden biri olan B2 vitamini güneşe maruz kaldığında yok oluyormuş. Bu nedenle Selahattin Dönmez süt için cam şişenin doğru olmadığını anlattı ve bana bu açıklaması çok mantıklı geldi. 

* Çocuklar için günlük tüketilmesi gereken süt miktarı 1-2 su bardağı. Buna ilaveten birer porsiyon peynir ve yoğurt yemeleri sağlıkları açısından da önemli. Sütü içerimiyorsanız kahvaltılık gevrekle, kekin yanında verip tüketmelerini bu şekilde de destekleyebilirsiniz. Sonuçta önemli olan sütü bir şekilde tüketmeleri. 

* Ben son olarak keçi sütü ile inek sütünün farklarını sorduğumda bana keçi sütünün daha düşük kalorili olduğunu ama inek sütü ile besin anlamında pek bir farkı olmadığını söyledi. 

Benim öğrendiklerim ve sizinle paylaşmak istediklerim bu şekilde. Sizin süt ile ilgili paylaşmak istedikleriniz varsa düşüncelerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. 

4 yorum:

 1. çok faydalı bir katılım olmus benimde bu onuda o kadar suyleyeceklerım ve soracaklarım var ki aslında.. Çocuklar gibi yetişkin kadınların kutu süt tüketmesini sağlıklı bulmuyorum mesela uht sütlerin kemik erimesine sebep oldugu da biliniyor artık. Bunun yerine cocuklarımıza peynir, yoğurt ve ayranı alışkanlık haline getirmeye çalışmak sanırım en doğrusu...
  paylaşım için teşekkürler
  www.obiranne.net

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konu tartışmaya çok açık ve bahsettiğim gibi üzerine çok konuşulan bir konu. Fakat ben kendi adıma sütün öneminin ayrı olduğunu düşünüyorum.

   Sil
 2. Çok teşekkürler..kutu süt..güneş ışığı meselesi çok ilgimi çekti
  http://loveandsmile.wordpress.com/

  YanıtlaSil