3-4 Yaş İzlediğimiz Çizgi Filmler


Nil'in izlediği çizgi filmleri ilk başta verdiği mesajlar ve kullandığı dile dikkat etmek için onunla beraber izliyorum. Eğer izlemesinde herhangi bir sakınca görmezsem onu tek başına bırakıyorum. Biz aslında kanal kanal gezip bir çizgi filme takılı kalmıyoruz. Tek bir kanala yoğunlaşıp orayı açık bırakıyoruz; çizgi film ve karakterlerini ailecek öğreniyoruz. Disney Chanel da son bir senedir bizim evin çizgi film kanalı. Bu kararımızda ilk başta "Prenses Sofia", ikinci olarak da "Jake ve VarOlmayan Ülkenin Korsanları" etkili oldu.


"Prenses Sofia"  içeriği ile bu aralar hem Nil'in hem de bizim gözdemiz, çünkü çok olumlu ve anlamlı mesajlar veriyor. Özellikle sosyal ilişkiler konusunda çocukları çok güzel yönlendiriyor. Bir de prenses olmasına rağmen çok mütevazi ki kız çocukları için örnek teşkil etmesi adına ailelerin onayından rahatlıkla geçiyor. Mütevazi olmasının başlıca nedeni doğuştan değil, sonradan prenses olması. Sofia'da bir diğer ilgi çeken özellik ise Pamuk Prenses, Sindrella, Belle ve Ariel gibi diğer prenseslerden ihtiyaç duyduğunda yardım istemesi ve onların da çizgi filme dahil olmaları, yani her bölümün kendi içinde değişik sürprizleri var.


Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları” ise cinsiyet ayrımı olmaksızın hem erkek çocuklarının hem de kız çocuklarının çok sevdiği bir çizgi film ve o da "Prenses Sofia" gibi bizden tam not alarak Nil'e güvenle izletebileceklerimizden. "Prenses Sofia" bireysel özelliklerin gelişiminde etkili olurken, "Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları" daha çok takım çalışmasının önemiyle ilgili mesajlar veriyor ve dostluğun önemini çok etkili ve eğlenceli şekilde anlatıyor. Ayrıca matematiksel gelişime de destek verip çocukların şekilleri, sayıları öğrenmesine yardımcı oluyor.

Bilmeyenler için Disney Channel uydu üzerinden şifresiz olarak yayınlanıyor. Digiturk, D-Smart, Teledünya, Tivibu ve Netd.com üzerinden de izlenebiliyor. Çizgi film doğru ve dikkatli seçildiği takdirde çocuklar için öğretici. Biz hem dil becerisi hem de alt metinde verilen olumlu mesajlar anlamında Disney Channel'ı seviyoruz. İzlemediyseniz siz de Prenses Sofia ve Jake ile çocuklarınızı tanıştırabilirsiniz.


Bu da otobüs yolculuğunda bile Prenses Sofia izleyen Niloş:) Keyfi yerinde...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder