Ankara - Konya Hızlı Tren Yolculuğumuz


Bayramı Ankara'da geçirince anneanne dedemizin yanına gitmek için bu sefer hızlı treni kullanalım diye düşündüm. Hep İstanbul'dan uçakla geldiğimiz Konya'ya ilk defa hızlı trenle gelecektik. Bu tercihi aslında daha çok Nil için yaptım, çünkü trene ilk defa binecekti ve çok heyecanlıydı. 


Biletleri TCDD'den alıp dökümünü yanınıza aldığınız takdirde herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Trende bir vagon business class, diğerleri ekonomik. Fakat aralarında büyük fiyat farklar yok. Ben business class'tan aldım. Bir de zaten bize ekstra öğretmen ve çocuk indirimi yaptı.


Koltuklar deri, iki koltuğun arası açık; yani yanınıza tanımadığınız biri otursa dahi rahatsız olabileceğiniz bir durum yok. Ben iki kişi olduğumuz için masası olan koltukları tercih etmedim ama dört kişiyseniz masası olan, sohbet ederek yolculuk yapabileceğiniz koltuklar da mevcut. En güzeliyse bence sağ tarafın tamamen tek koltuk olması. Yalnız yolculuk yapanlar için en ideali bu olsa gerek. 


Trendeki hizmeti de çok beğendim. Tıpkı uçaktaki gibi bir servis aracıyla gelip ne yemek içmek istediğinizi soruyorlar. İki yemek kutuları var. Biri sandviçli diğeri ise bisküvili olan. Biz öncesinde kahvaltı edip bir buçuk saatlik yolculuk yapacağımız için ben bisküvili olanı tercih ettim. 


Kutu içinde bir adet su, gofret, mini kek ve tuzlu bisküvi vardı. Nil tuzlu bisküvi ve mini kekle yolu bitirdi. Onun için bir de meyve suyu istedik. 


Uçak dahil sanırım en keyifli yolculuğumuzdu. Bunda yolun tam 1 saat 39 dakika sürmesi de etkili tabii ki. Yurt dışında hep hızlı trenlerle yolculuk yaptıktan sonra Türkiye'de de aynı temizlik ve düzenle bu hizmeti görmek beni mutlu etti ama yine de insan canına değer verilmeyen bu ülkede herhangi bir kaza olasılığını da düşünmedim değil. Daha önce Ankara İstanbul hızlı treninde yaşananları hatırlıyorum. Umarım bu dikkatsizlik ve umarsızlıklar bir daha yaşanmaz da herkes güvenle seyahat eder. 


Çocukla hızlı tren seyahati yapmayı düşünenler varsa  aklınızda hiç soru işareti kalmasın:) Biz test ettik, onayladık; üstelik çok da keyif aldık. Umarım Türkiye'nin her yerine hızlı tren yolculuğu yapma imkanını da görebiliriz. 

2 yorum:

  1. Biz de istanbul-ankara sonrasında da ankara-konya yolculuğu yapmıştık. Ankara-Konya arası gerçekten süper hızlı hakkını veriyor. Ama istanbul-ankara arasi eskişehire kadar olan kisim hala yavaş. Hatta Aysu hala ara sıra soyluyor o nasıl bir hızlı trendi yavaş yavaş gidiyor diye... Yolculuktan biz de keyif almıştık... Sizin de keyif almanıza sevindim...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu bilgi çok iyi oldu. Eskişehir'e tren yolculuğu var listemde. Özellikle Nil'i götürmeyi çok istiyorum.

      Sil