Çocukla Tatilde Yanımıza Almamız Gerekenler

Yaz tatili nedeniyle verdiğim uzun aradan sonra yine yeniden gezi yazılarıyla başlangıç yapmak güzel oldu. Fakat bu seferki gezi yazım diğerlerinden biraz farklı çünkü bu yılki yurt dışı seyahatimize küçük bir gezgin de dahil oldu. Bu yüzden onunla ilgili yazmak ve paylaşmak istediklerim bir hayli fazla. Bu sene rotamızı Moskova'ya çevirdik. Moskova gezi yazılarımı mutlaka yazacağım ama ilk olarak çocuklu seyahatin ayrıntılarından bahsetmek daha doğru olacak. 

Öncelikle şunu elbette biliyoruz ki çocuklu ve çocuksuz seyahat birbirinden tamamen farklı. Özellikle de bizim gibi sırt çantanızı alıp, elinizde harita sokak sokak kilometrelerce yürüyüp keşif yapıyorsanız! Bu yüzden çocukla seyahatte bizi nelerin kurtardığından bahsetmek ve biraz fikir vermek istiyorum. Vereceğim öneriler Nil 4 yaşında olduğu için o yaş grubuna daha çok hitap edecektir ama siz bazı önerilerden de her yaşa uygun olacak şekilde yararlanabilirsiniz. 


1. Aktivite Kitapları
Her şeyden önce biz bir sırt çantasını tamamen Nil'in eşyalarıyla doldurduk ve çok rahat ettik. Sihirli şapka gibi içinden sürekli ilgisini çekecek bir şeyler çıktı ve hem gerektiği yerde onun sıkılmasını önlemiş olduk, hem de biz rahat ettik. Bu ilgi çekici eşyaların başını çeken şüphesiz "yeni" aktivite kitapları oldu. Yeni kelimesini özellikle vurguluyorum çünkü hiç görmediği bir kitap ilgisini ne kadar çekiyorsa, daha önce eline aldığı bir kitaba olan ilgisi de o kadar azalıyor . Bu yüzden seyahat öncesi kendilerini Nil'e hiç göstermeden sakladım:) İyi ki saklamışım çünkü üç saat süren uçak yolculuklarımızın kurtarıcısı oldular. Ben kitapları Nezih kitabevinden aldım. Yakın zamanda onları da detaylı olarak yazacağım. 


2. iPad Mini - Çizgi Film 
Elbette iPadsiz olmaz diyeceksiniz ama biz sandığımız kadar çok kullanmadık. Ben yine gitmeden sevdiği bir kaç çizgi filmi yükledim ama özellikle Moskova'da aldığımız bir kararla hiç vermedik. Döndüğümüzden beri de (tam iki hafta oluyor) iPad'in yüzünü görmediği gibi çizgi film de izlemiyor. Tabii ki kendi bırakmadı. Biz böyle bir karar aldık ama bu da başka bir yazı konusu olsun. Yine de zor durumda kalınan anları düşünerek yanımıza iPad alabiliriz. Biz eski iPad'imizi satıp iPad Mini aldık ve çok memnunuz çünkü eskisi çok büyük ve taşıma anlamında hepimizi zorluyordu. Bu boyut anlamında çok başarılı. Almayı düşünenler varsa bu da bir tavsiye olsun. 


3. Potette Plus - Portatif Tuvalet Adaptörü
Bu fotoğrafı geçen yaz Gökçeada tatilimizde çekmiş, sosyal medyada paylaşmıştım. Pek çok anne sorup almış, kullandıktan sonra da memnun kalmıştı. Zaten memnun kalmamak mümkün değil çünkü Potette anneler tarafından şüphesiz en çok sevilen ürünlerden biridir. Bizim başımızın tacıdır:) Onsuz seyahatimiz olmamıştır. Bu seyahatimizde de çantamızda hazır ve nazır bizimleydi ki tuvalet bulmamızın imkansız olduğu bazı yerlerde imdadımıza yetişti ve hiç panik olmadan rahatça işimizi hallettik. 


4. Mum Boya Kalemleri
Boya kalemleri de çocuklu seyahatin vazgeçilmez parçaları ama hangilerini götürmek mantıklı derseniz ben mum boya kalemlerini en ön sıraya koyarım çünkü hem arkadan çevirdikçe açılıyor, hem güzel renk veriyor, hem de pastel boya gibi sağa sola bulaşmıyor. Az yer kaplaması da benim için önemli özelliklerinden. Kuru boya kalemi neden almadığımı sorarsanız Nil pek sevmiyor. Sanırım elde etmek istediği canlı renk için bastırması gerekiyor ve bundan çok hoşlanmıyor. O yüzden evde de genelde pastel boya ya da sulu boya ile resim yapıyor. Seyahatimiz süresince bu kalemleri severek kullandı. 


5. Boyama - Çıkartma Kitapları
Aktivite kitapları olur da çıkartma ve boyama kitapları olmaz mı? Çıkartmalar da zaman geçirme anlamında hayat kurtarıyor. Çantanın olmazsa olmazlarından. 


6. Küçük Boy Resim Defteri 
Boya kalemlerini kullanması için boyama kitaplarının sıkıcı geldiği zamanlarda 10 sayfalı minik bir resim defteri de çok işimizi gördü. Bazen kendi sanatlarını konuşturmak isteyebilirler. Boya, boya nereye kadar:)


7. Oyuncak Bebekler
Bu seçeneği erkek çocukları için sanırım arabalar olarak da düşünebiliriz. Kız çocukları için bebekler vazgeçilmez. Biz de yanımıza Rapunzel ve deniz kızı Ariel'i aldık. Bazen Nil ikisini konuşturdu, bazen bizimle konuşturmak istedi. Fakat genelde birini hep yanında taşıdı ve Nil nereye bebeği oraya şeklinde yanından hiç ayırmadı. Unutsaydık çok eksik kalırdık:)


8. Kuruyemiş
Kimi zaman bizim için ama çoğunlukla Nil için iyi ki yanıma almışım dediğim şeylerden biri de kuruyemiş oldu. Pusetinde oturup bir şeyler atıştırmak istediğinde buzdolabı poşetlerinin içine karışık koyduğum kuruyemişleri keyifle yedi. Unutulmaması gereken detaylardan bir tanesi. 


9. Tuzlu / Tatlı Kurabiye
Fotoğraftaki tatlı ve tuzlu kurabiyeleri seyahatten bir gün önce hazırladım ve kapaklı kutuların içinde yanımıza aldım. Normalde çok titiz ve "çocuğum dışarıdan yemesin" diyen bir anne olmamama rağmen orada ne ile karşılaşacağımızı bilmediğimiz ve özellikle de gittiğimiz ülkenin daha önce gittiklerimizden biraz farklı olduğunu düşünerek bu hazırlığı yaptım. Dönüşte kutular bomboştu:) Moskova'da düşündüklerimizin aksine çok güzel yemekler olmasına ve Nil'in yemek konusunda hiç sıkıntı çekmemesine rağmen atıştırmalık olarak bazı zamanlarda imdadımıza yetişti. Ben uğraşamam derseniz de yanınıza buradan bisküvi ve çubuk kraker almanızı tavsiye ederim çünkü Moskova'da bizdeki gibi adım başı market bulamayabiliyorsunuz. Çocuklu olunca önceden tedarikli olmakta fayda var.

 

10. Yaratıcı Oyunlar
Ve son olarak eklemek istediğim madde ise yanınızda hiç bir şey olmadığında ya da her şeyin tükendiği noktada oynayacağınız yaratıcı oyunlar. Emin olun en çok bu oyunları seviyorlar. Nil dönüş yolunda babasıyla "taş makas kağıt oyunu" ve "nesi var?" oynayarak bir hayli zaman geçirdi. Hatta kendi aralarında bazen bunu başka oyunlara çevirip eğlendiler. Akılda en az beş tane "hiç bir materyal olmadığı anlarda oynanacak oyunlar listesi" tutmalı. Bence zor zamanların en büyük kurtarıcısı olabiliyorlar. 

Çocuklu tatilin benim için en önemli 10 maddesi bunlardı. Hiç biri için "keşke yanımıza almasaydık" demedik. Kıyafet, ilaç, kozmetik gibi detaylara girmiyorum. Anne olunca onları ister istemez ezbere yapıyoruz ama bu detaylar benim için önemliydi. Sizin de eklemek istedikleriniz olursa mutlaka belirtin ki çocuklu tatile hazırlıksız yakalanmayalım:)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder