Bilgisayardan iPad'e Film Nasil Aktarilir


Aslında bu yazıyı çok önce yazmak istemiştim ama malum yoğunluğum (çalışan anne sendromu) sebebiyle bir hayli gecikti. Öyle ki o çok sevdiğim Sony Vaio dizüstü bilgisayarım yerine bir Macbook aldım bile. Yazacağım bilgisayardan iPad'e film aktarma yöntemini Macbook ile uygulayabilir miyim bilmiyorum, çünkü hiç denemedim. Fakat Windows alt yapılı herhangi bir bilgisayarla rahatça yapabileceğinizi belirteyim.


Öncelikle neden iPad'e film indirmek istediğimi kısaca açıklayayım: Ben Nil'e Youtube'dan video - film izletmeyeli bir hayli zaman oluyor. Önceleri İngilizce şarkılar için sık sık başvurduğum Youtube'u sanırım bir senedir ufak tefek durumlar hariç hiç açmıyoruz diyebilirim. Sebebi çocuğu yanlış yönlendirebilmesi, arada giren anlamsız reklamlar ve en kötüsü çocuğun sağ panelden istediği videoyu açma özgürlüğü ki ben buna özgürlük demiyorum - zamanla tatmin olmama haline doğru gidiyor. Peki animasyon ya da çizgi film indirince ne değişiyor? O filmi başından sonuna dinleyerek, anlayarak ve zevk alarak izliyor. Elleri tabletin üzerinde ve sıkılınca geçebileceği başka bir kanal olmuyor. Çizgi film izlettirme konusunda katı değilim, hatta içerik takip edildiğinde faydaları olduğunu da düşünüyorum ve gözlemliyorum ama her şeyde olduğu gibi kararında olduğu zaman! Ben yine konuyu dağıtıp başka alanlara kaymadan çizgi filmleri iPad'e nasıl aktardığımı anlatayım. 


İlk olarak iPad'e yukarıda logosunu gördüğünüz AVPlayer isimli uygulamayı yüklemeniz gerek. Ücretsiz bir uygulama değil ama şu an itibariye 7.99TL gibi düşük bir ücreti var ki verdiğiniz paraya değdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. 


1. Uygulamayı iPad'e yükledikten sonra bilgisayarınızla tabletinizi usb kablo ile bağlıyorsunuz. 
2. Yüklediğiniz AVPlayer uygulamasını tabletinizde açıp "Wifi Transfer" yazan kısma tıklıyorsunuz. 
3. Karşınıza çıkan ekranda "HTTP Server" yazan kutucuğa tıkladıktan sonra alttaki "Start" yazan kırmızı tuşa basıyorsunuz. 
4. Size iki adet link veriyor. Üstteki "http://" ile başlayan linki olduğu gibi bilgisayarınızdaki web tarayıcınızın URL kısmına kopyalıyorsunuz. 
5. Bu linke tıkladığınızda karşınıza "AVPlayer's Folder" isimli bir sayfa çıkıyor. 
6. Buradan "Dosya Seç"e tıklayıp filminizi seçtikten sonra "Submit" tuşuna bastığınızda filminiz tabletinize aktarılmış oluyor. AVPlayer uygulamasında anasayfaya tıkladığınızda filminizi izlemeye hazır bulabilirsiniz. 

Bu yöntem hem yolculuklarımız hem de tatillerimiz sırasında bizim çok işimize yaradı. Frozen'ı Nil kaç kere izledi hatırlamıyorum ama bizim bazı zor anlarda çok işimize yaradığı kesin:) Aslında bu yöntem hem Wifi olmayan ortamlarda hem de yukarıda bahsettiğim durumlarda çok gerekli. Üstelik sadece Nil için değil kendim için de sıkça bu yöntemi kullanıyorum. Dizileri Wifi olmayan ortamlarda izlemek çok keyifli. 

Böyle konularda bilgi sahibi olmanın faydalı olduğunu düşünüyorum. Umarım bu bilgi sizin de işinize yarar. 

4 yorum:

 1. Ben direk appstore'dan tube music uygulamasını indirdim. Ücretsiz. Youtube'dan indirme olanağı sağlıyor. Ordanda istediğim filmi direk ipade yüklüyorum. Daha sonra internet gerektirmeden seyredebiliyoruz. Ben kaçırdığım tüm dizileri, Belinay'a çizgi filmleri hep ordan indiriyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da şahane bir bilgiymiş. Paylaşım için çok teşekkür ederim. En yakın zamanda deneyeceğim.

   Sil
 2. vallahi cok mantıklı youtube için bahsettiğiniz konulardan bende şikayetciyim o yuzden izletmiyorum ama bu sekilde indirmek çok mantıklı geldi.bilgi icin tesekkürler

  YanıtlaSil