Sofra Sunumları - Yılbaşı Sofrası


Yeni yılın bu ilk günlerinde sofra yazılarına Esracığımın yılbaşı sofrası ile devam ediyorum. Kendisini www.latigul.com sitesinden de tanıyorsunuz. Blog işleri bir kenara, Esra normal hayatımda da görüştüğüm ve ailecek çok sevdiğimiz nadir insanlardandır. Tatlılığı ve enerjisiyle girdiği her ortamı neşelendiren arkadaşım sofra konusunda da maharetli olunca bu yazı kaçınılmaz oldu. Yazımın buradan sonrası ise Esra'nın kaleminden: 


"Duydum ki Yeşim artık blogunda dekorasyon yazılarına da ağırlık vermek istiyormuş. Bende bu vesile ile bloguna konuk olmak istedim ve hemen evde bir yılbaşı sofrası çekimi hazırladım. Konseptim yılbaşı. Yılbaşı demek benim için AİLE demek. Birlikte olmak demek. Soframı hazırlarken hem aile yemeğine katılacakların sevdiği yemekler hazırlama telaşı; diğer taraftan ise aramızda olmayanları sevgi ve özlem ile anabileceğim bir kombin oluşturmak istedim. Hazırladığım masamın detaylarını hemen sizlerle paylaşmaya geçiyorum:


* Soframda iki çeşit supla kullandım. Tabakların altına yerleştirdiğim altın sarısı olanlar Mudo, masanın ortasına yerleştirdiğim kırmızı el örmesi olanlar ise kayınvalidemin benim için ördükleri.

* Beyaz servis tabaklarım Karaca'nın Carmen koleksiyonu.


* Yemek tabaklarım rahmetli anneannemin Bozcaada'da ki evinden bana hatıra.* Kadehlerimden düz ince kesim olanlar Paşabahçe, kristal olanlar ise yine sevgili anneannemden bana hatıra.

* Şarap kadehlerimiz karışmasın diye taktığım yüzükler Londra Swarovski'den.* Çatal bıçak takımlarım ve peçetelerim ANNEM'den bana hatıra.

* Masa örtüm babamın yılbaşı hediyesi, markası English Home.* Kokinaların olduğu vazom evimde en sevdiğim objelerden. Asta Home'dan almıştım.

* Kırmızı mumluklar Mudo.

* Kırmızı katlı kurabiyelik Karaca.* Evin her bir köşesinde her temaya uygun onlarca kar küresinden biri olan yılbaşı temalı kar kürem Londra Harrods'tan.
Umarım eski ve yeniyi harmanlamaya çalıştığım hatıraların olduğu yılbaşı sofram ile sizlere ilham verebilmişimdir. Herkese sofralarında huzur ve afiyet ile geçireceği mutlu yıllar dilerim."

Ben de Esra'ya güzel olmasının yanında manevi değeri olan parçalarıyla hazırladığı sofrasını benimle paylaştığı için teşekkür ediyorum. 

2 yorum: