Anadolu Yakası - İlkokul ArarkenZaman hızla akıp giderken ebeveynler olarak en çok düşündüğümüz konulardan biri kuşkusuz çocuklarımızın gideceği okulu seçmek. Büyüdüklerinde seçecekleri okullarla ilgili sadece fikir vermenin rahatlığıyla çekeceğimiz hafif yükün aksine bu dönemde üzerimizde büyük bir sorumluluk ve doğru karar verme kaygısı yaşıyoruz ki bu gayet normal çünkü ilkokul - adı üstünde eğitim hayatına attıkları ilk adım ve belki eğitim hayatları için belirleyici olan pek çok unsurun oluşacağı ilk yer. Bu amaçla doğru okul seçimi pek çok anne babanın ortak kaygısı. Fakat ortak kaygı derken beklentilerin de birbirinden tamamen farklı olduğunu söylememe gerek yok. Kimi veli için en önemli unsur sosyal seçeneklerken kimi için akademik alt yapı başı çekebiliyor. Hiç birini düşünmeyip "en iyi okul eve en yakın okuldur" düşüncesini benimseyen de azımsanamayacak kadar fazla. İşte tam da bu düşünceler aklımda dolaşırken arkadaşımın kızını gönderdiği KALEV ( Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı) İlkokulu'nun tanıtım daveti vardı ve ben de ilkokul arayışı içinde olan bir ebeveyn olarak bu fırsatı kaçırmadım. 

Ataşehir'de sakin bir bölgede yer alan okula gittiğimizde bizi karşılayan okul müdürü Bahtışen Yıldırım, müdür yardımcısı Demet Kır ve Kadıköy Eğitim Vakfı koordinatörü Sibel Mutlu Küpeli ile sohbet etme şansımız oldu. Kısa bir tanışmanın üstüne Bahtışen hanım bize okul ile ilgili bilgiler verirken sorularımızı cevapladı. Ben en önemlilerini sizler için not alıp derledim ve benim gibi okul arayışında olan aileler için fikir vermek istedim: 


* Öncelikle KALEV hiç bir zaman zincir okul olmayacakmış. Bahtışen hanım yakında aynı semtte bir orta okul açacaklarını ama onlarca şubesi olan bir okula dönüşmek gibi bir hedeflerinin olmadığını bize iletti.

* Öğretmen seçimi yaparken deneyimli fakat genç bir öğretmen kadrosu hedeflediklerini söyledi. 20 senelik defteriyle ders anlatan öğretmen yerine deneyimini yenilikle harmanlayan öğretmenler seçtiklerini vurguladı ki bu önemli bir detay bana göre de. 

* İstanbul'daki pek çok lisenin bir mezun kitlesi olduğunu düşünürsek Kadıköy Anadolu Lisesi mezunlarının bir üst kimlikle hareket etmediklerini, aksine her ortama rahatça uyum sağlayacak bir eğitimden geldiklerini ve KALEV ilkokulunun da aynı temellerle eğitime devam ettiğini de notlarımın arasına ekledim. 

Okulun fiziki koşulları ile ilgili gözlemim ise aydınlık, ferah ve normal okul standartlarında olması ki ben "özel okulum" diye bağıran okulları sevmiyorum. Bu noktada okulun bir eğitim yeri olduğunu hatırlamakta fayda var. 

Okulla ilgili gerekli bilgileri edindikten sonra uzman psikolog Naz Bozok bize çok faydalı ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız bir sunum yaptı. Konu "Oyun, Oyuncak ve Değişimi" üzerineydi. Oyun ve oyuncağın öneminden detaylı olarak konuşsak da Naz hanımın okulla ilgili bahsettiği konular bende daha yer etmiş olacak ki ilk aklıma gelen rehberlik birimi ile ilgili olan tavsiyesiydi: Bize rehberlik servisinin bir çözüm yeri değil, tespit yeri olduğunu örnekleriyle anlattı ve çocuklarımızın göremediğimiz bir problemi olur da rehberlik birimi tarafından tespit edilirse bunu ayrıca ele almamızı, rehberlik birimin görevini problem tespiti yaparak tamamladığını bilmemizi istedi. 

Benim fikrimi ve seçimimi sorarsanız Nisan ayındayız ve şu okulu seçtik diyemiyorum. Arayışlarım devam ediyor. Fakat KALEV hakkındaki fikrim Anadolu yakasında yaşıyorsanız ve özel okul diye bağırmayan, iyi bir okul arıyorsanız bir gidin görüşün derim. Benim en çok hoşuma giden köklü bir eğitim sisteminden gelen bir okul olması nedeniyle ayaklarının yere sağlam basması ve bu köklü sistemi ilkokula yansıtacak olmaları. 

Daha detaylı bilgi için http://www.kalevilkokulu.com/ sitesine bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder