Çamaşır Kurutma Makinesi Tavsiyem ve Nedenleri


Çamaşır asmak ve kurumasını beklemek, kuruduktan sonra toplamak, renkli - beyaz - açık renkli şeklinde ayırmak derken yaklaşık üç ay önce isyan bayrağını çektim. Hemen tüm kadınlar bilir ki bunların hepsi bir mesai ister ve çalıştığım için o yorgunlukla bunları yapmak özellikle son zamanlarda işkenceye dönüşür oldu ve eve bir çamaşır kurutma makinesi almak şarttı. Aslında bizim çok önceleri bu konuyla ilgili birkaç girişimimiz olmuştu ama o zaman olumsuz çok yorum vardı ve bu alandaki teknoloji şimdiki kadar gelişmiş değildi. Mesela A sınıfı bir kurutma makinesi yoktu. Hepsi B'den başlıyordu.


En son artık hamileliğimle birlikte girdiğim yoğun iş temposuyla beraber yıkanacak ve asılacak çamaşırlar dağ gibi birikmeye başlayınca benim söylenmelerim artık ciddi bir boyuta geldi ve Mert'le sıkı bir arayışa girdik. İlk sorumuz herkes gibi "Çamaşır makinemizi değiştirip yerine kurutmalı çamaşır makinesi mi almalıyız? Yoksa makinemizi değiştirmeyip bir de ayrıca çamaşır kurutma makinesi mi almalıyız?" oldu. Daha sonra banyomuzda ayrı bir makineyi koyacak yerimiz olmadığı için kurutmalı çamaşır makinesi almaya karar verdik ve marka seçimi için araştırmalara başladık.


Tabii ki sosyal medya bu iş için en iyi yer diye düşünerek Instagram hesabımdan yardım istedim ve konuyla ilgili pek çok tavsiye aldım. Bu tavsiyeler ve kullanan yorumları benim çok işime yaradı ve böylece birkaç markayı direkt eledik. Instagram hesabımda yazdığım gibi çamaşır makinem evlendiğimiz yıl aldığımız Bosch marka idi. Diğer beyaz eşyalarımı da hep aynı marka almıştık ve 7 senelik evliliğimizde hiç problem yaşamadık. Bu yüzden markaya karşı hep bir sadakatim olmuştur. . Biz tabii ki bu nedenlerle ilk olarak Bosch marka kurutmalı çamaşır makinelerine baktık ama hiç tavsiye edilmediği gibi piyasanın üç katı gibi fiyatlar çıkarmışlardı. O yüzden elemek zorunda kaldık.


İlk olarak pek çok kişinin önerdiği Hoover ve Electrolux markalarını gezdik. Fakat ya ellerinde makine yoktu ya da son derece bilgisiz satış görevlilerinin ilgisizliği ve iş bilmezlikleriyle karşılaştık. Sonradan bunu "Herşeyde bir hayır var" a yorduk tabii ki :) En sonunda dedik ki biz yine de bir Bosch bayisine gidip görüşelim. İyi ki de gitmişiz. Aklımızdaki bütün soru işaretlerini kaldırdığımız gibi fikrimizi de 180 derece değiştirip ayrı bir kurutma makinesi almaya karar verdik. Hani yeriniz yoktu diyeceksiniz, evet yok ama kurutma makinesi sadece elektrikle çalışan, herhangi bir su doldurma boşaltma mekanizması olmayan bir alet ve evinizin herhangi bir noktasına kurabilirsiniz. Elektrik fişinin takılması yeterli. Zaten sadece kurutma makinesi olacağı için o bahsettiğim üç katı fiyatlar da yoktu. Gayet makul bir fiyata aldık. Böylece çok sevdiğim 8 kilo yıkama kapasiteli çamaşır makinemi de değiştirmemiş oldum. Yer olarak da yatılı misafir odası ve kütüphane olarak kullandığımız odamızı seçtik. Köşede tam makineye uygun bir yerimiz bile vardı.


Bizim aldığımız makinenin modeli WTW83460TR diye geçiyor ve 8kg kurutma kapasiteli. Benim için en güzel tarafı 8 kg kapasiteli çamaşır makinemden çıkardığım ıslak çamaşırları elemek zorunda kalmadan direkt kurutma makinesine atmak oldu. Biraz araştırdığınızda göreceksiniz ki yıkamalı kurutma makinelerinde yıkama ve kurutma kapasiteleri birbirinden farklı. Örneğin 8 kg'lık yıkama kapasitesi olan makine 4kg kurutuyor ve içinden elemek zorunda kalıyorsunuz. 


Gelelim kullanım sonrası yorumlarıma... Kurutma makinemizi alalı üç ay oldu ve resmen kendisiyle aşk yaşıyoruz:) Evde en sevdiğim alet kendisi çünkü hayatımda inanılmaz bir değişim yaşattı:) Günlerce yıka as, kurumasını bekle derdinden bizi kurtardı. Şöyle ki haftada bir gelen yardımcı ablamız var. Kendisi temizlik ve ütü işlerini yapıyor. O gelmeden bir önceki gün içinde tüm çamaşırları yıkayıp kurutmuş oluyorum. Benim çamaşır makinemin yıkama süresi programına göre 1-2 saat arasında değişiyor. Kurutma makinem de ortalama aynı süre içinde kurutuyor. Hal böyle olunca bir taraftan yıkanırken diğer tarafta kurutabiliyorum ve haftalık biriken 3-4 makine çamaşır aynı gün içinde bitip ütüye hazır hale geliyor. 

Zamandan tasarrufum ve asma işiyle uğraşma zahmetinden kurtulmamın haricinde evde ciddi anlamda bir toz azalışı da söz konusu. Her çamaşırı çırparak serme sonucunda etrafa saçılan tozların hiç de yadsınamayacağını söylemem gerek. Öyle ki her çamaşır sonrasında toz toplama bölümünde bir yumak toz birikiyor ve onları topluca çöpe atabiliyorum. 

Herşeyi kurutma makinesine atıyor musun derseniz ben şimdiye kadar herhangi bir küçülme vakasıyla karşılaşmadım ki herkes bu konuda beni uyarmıştı. Fakat yine de çok hassas bluzlarımı ve Mert'in gömleklerini atmıyorum. Onları da 1-2 dakika içinde kurutma askısına sermek çok zaman almıyor. Ben asıl Nil'in minik çorap ve çamaşırlarına eklenecek ikinci miniğin çamaşırlarını tek tek asmaktan kurtuldum ona seviniyorum. Yoksa o minik minik çamaşırları asmakla ömrüm geçecekti:) 

Kısacası eğer bizim gibi üç kişilik ailede ordu gibi çamaşır biriktirme kapasitesine sahipseniz (!) ve çamaşır asıp toplamaktan bıktıysanız hiç düşünmeden gidin bir kurutma makinesi alın derim. 

Edit: Çamaşır makinesinden daha az ses çıkarıyor ama evet bir sesi var. Öyle "silent technology" dediklerinden değil. Sanırım o teknoloji için de biraz beklemek lazım. A ++ olduğu için faturamızda hiçbir değişiklik olmadı. Son olarak odayı da ısıtmıyor. Sadece kurulumu yapan görevli kapı ya da pencere açık olsun oda kapalı kalmasın demişti. Kapımız hep açık zaten. Odada kalan biri varsa o yatarken çalıştırmam sanırım.

Yukarıda yazdıklarım tamamen kendi deneyimlerimin bir parçası. Bosch ile de müşteri ilişkisi dışında bir alakam yok. Bunu da belirteyim aklınızda soru işareti kalmasın :)

11 yorum:

 1. Nasıl cuk oturdu bu yazı kafamda aynı dertten muzdarıbım bende balkona bakıcaktım benımde senın gıbı tum beyaz esya bosh dırek gıdıo bu modele bakıcam tesekkurler yesımcım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Faydalı olmasına çok sevindim

   Sil
 2. Benim ayrı bir kurutma makinesi için evde gerçekten hiç yerim yok. Çamaşır makinemi değiştirip yenisini almayı planlıyordum. Kurutmalı almayı hiç düşünmemiştim ama kurutmalılara mı baksam ki? :/ Bir memnun olduğunuz çamaşır makinesinin modeli nedir? Bizim tüm eşyamız Siemens'ten ve Bosch ile aynı sayılır zaten ^^ Yine Siemens'e bakmayı düşünüyordum ama farklı markalara da açığım ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siemens ile Bosch aynı kalitede iki marka. Kurutmalı çamaşır makinesi ben araştırdığım kadarı ile söyleyebilirim ki çok mantıklı değil ama hiç yeriniz yoksa düşünülebilir. Kurutma cidden büyük rahatlık. Benim kullandığım çamaşır makinesi serisi logixx diye geçiyor.

   Sil
 3. Merhaba. Yünlülerle ilgili bir yorumunuz var mı ? Yünlü programı yok sanırım bu modelde. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, tavsiye için teşekkürler. Hala önerirmisiniz bu modeli?

  YanıtlaSil
 5. Kıyafetler yıprandığı için ömrü azalıyor demişlerdi. Üniversitede yurtta da vardı eski teknoloji olduğu için gerçekten de yıpranıyordu kıyafetler.

  YanıtlaSil
 6. Hayırlı olsun öncelikle:)
  Nasıl da güzel bir buluş değil mi? Ama ne yazıkki bizlere geç ulaşan bir buluş.
  Yaklaşık iki yıl önce aynı yollardan bende geçtim, hem instagram hesabımda hem blgıumda sorup öyle karar verdim.
  Öyle çok araştırdım ki bu konuyla ilgili üç yazı yazdım :)
  Sonuçta kullanım sırasında aşk yaşadım ve üzerine şiirler yazıyorum :)
  Marka farketmeksizin İyi ki aldım diyorum.

  Konuyla ilgilileri meraklıları beklerim;)
  Sevgiler Oya...

  YanıtlaSil
 7. bende bu makinadan yeni aldım,en çok hangi programları kullanıyor sunuz acaba

  YanıtlaSil