Hamilelikte Kullandığım Ürünler


Aslında bu yazıya ikinci hamilelikte kullandığım ürünler diye başlık atsam sanıyorum daha anlamlı olurdu çünkü ilk hamilelikle ikinci hamilelik arasında kullanılan ürünlerde bile inanılmaz farklar var. Diyeceksiniz ki ilki, ikincisi var mı? Neticede hepsi hamilelik. Aslında tam olarak öyle değil çünkü daha bilinçli ve tecrübeli olmak ikinci hamilelikteki en büyük fark. Örneğin beş sene önce Nil'e hamileyken çatlakları önlemek başlıklı şu yazıyı yazmışım. Hatırlıyorum da düzenli olarak kullandığım o Mustela ürünlerini hiç aksatmamıştım ve hiç çatlak olmadan bitirdiğim hamileliğimi o kremlere bağlamıştım. Halbuki hiç ilgisi yokmuş çünkü çatlak tamamen genetik ve cilt yapısıyla alakalı bir durummuş. 


Bu kanıya nereden vardın derseniz bu hamileliğimde düzenli bir krem kullanmadan, hatta sadece (her zamanki ritüelim olan) duştan sonra bebe yağı kullanımı dışında bir şey yapmadan 8. ayın ortalarına kadar geldim ve hiç bir çatlağım olmadığını söyleyebilirim. Bence bu konudaki en önemli unsur cilt tipiniz. Benim karmadan yağlıya dönük bir cildim var ve sanırım cildim neme ihtiyaç duymadığı için çatlamadı. Kuru bir cildiniz varsa düzenli krem kullanmaya ihtiyacınız olabilir ama yine de benim ilk hamileliğimde yaptığım gibi illa çatlak kremi olarak piyasada satılan ürünleri almanıza gerek yok çünkü ana unsur vücudu iyi nemlendirmek. Bunu iyi bir kuru yağ ya da bebe yağıyla da yapabilirsiniz. 


Peki hamile kaldığımı öğrendiğimde kullandığım cilt ürünlerini hiç mi değiştirmedim? Doğrusunu söylemek gerekirse çoğunu değiştirmedim. Örneğin makyajımı organik ürünlerle yapmıyorum. Sadece eskiden olduğu gibi bilinen, iyi markalardan aldığım ürünleri kullanmaya devam ediyorum. Şampuan, yüz temizleme jeli vs. kullandığım ürünler de aynı. Fakat beni hamile kalmadan da rahatsız eden ve zararlı olduğunu bilerek kullandığım tek ürünü hemen değiştirdim. O da koltuk altı roll-onuydu. Daha önce güzellik marketlerinde satılan şeffaf, güzel kokulu bir roll-onu zararlarını bilmeme rağmen kullanıyordum. Roll-onların pek çoğunda ter kokusunu önlemek için alüminyum var ve bu madde ciddi anlamda zararlı çünkü ter bezlerini tıkayıp içeri hapsolan alüminyum meme kanserine sebebiyet verebiliyor. Emzirme dönemini de düşünürsek hamile veya emziren bir kadının kullanması gereken son ürün diyebiliriz. Aslında kimsenin kullanmaması gereken bu roll-onlara alternatif araştırırken içime en çok sinen marka Schmidt's oldu çünkü ürünlerinin hepsi organik ve aynı zamanda vegan. Organik ürün satan bir web sitesinden hemen sipariş verdim ve hamileliğimin neredeyse başından beri kullanıyorum. Bu ürünün birkaç değişik kokulu olanı var ama ben lavantayı çok sevdiğim için lavanta - ada çayı kokulu olanını tercih ettim. Siz birkaç çeşidi daha var, onlardan da tercih edebilirsiniz. 


Hamileliğim boyunca özel olarak dikkat ettiğim bir diğer konu ise güneşten korunma oldu. Normalde de kullandığım Bioderma Hydrabio 30 spf faktör kremimi hiç ama hiç aksatmadan uyguladım. Makyaj yaptığımda makyaj altı bazım oldu. Makyaj yapmadığımda ise bu kremi sürmeden dışarı çıkmadım. Bunun nedeni tabii ki hamilelikte cildin leke yapmaya çok müsait olması ve gittiğim dermatologun önerisiydi. Sonuç olarak leke problemi yaşamadan bu süreci bitiriyorum. Eğer hamileyseniz ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız bu detayı atlamamanızı tavsiye ederim çünkü sürekli aynaya baktığınızda karşılaşacağınız lekeler canınızı sıkabilir. Bunu önlemek ise çok zor değil. 

Sonuç olarak şu an 35. haftamdayım yani son 5 haftaya (Doğa hanım daha erken gelmezse) girdik ve kullandığım ürünler bu şekilde. Ben bu ürünleri doğum sonrasında da aynen kullanmaya devam edeceğim. Özellikle roll-on konusunu hamile olun ya da olmayın dikkate almanızı tavsiye ediyorum. Bazen benim yaptığım gibi "bir şey olmaz" diye kullandığımız ürünler sağlığımızı tehlikeye atabilir. En azından bu ürünleri minimuma indirmekte yarar var. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder