Hastane Odasi Süsleme Nasıl Yapılır


Başlığı bu iş nasıl yapılır ben öğretiyorum gibi değil de nasıl kendi kendine, herhangi bir organizasyon firmasından yardım almadan yapılır; onu anlatıyorum anlamında yazdım. Onu belirtmek isterim. Zaten hayatımda ilk defa hastane süsleme işine kafa yordum çünkü Nil'in zamanında bu kadar yaygın değildi. Benim de aklıma bile gelmemişti. 

Öncelikle ben de bu işlere kalkışmadan beğendiğim bir organizasyon firmasından fiyat aldım çünkü bu işlerin ederi konusunda hiçbir fikrim yoktu. Fakat öğrenince kendim yapar, çok daha uygun fiyata mal ederim diye düşündüm. Bir yandan da böyle detaylarla uğraşmak hoşuma gittiği için kolları sıvadım.


Genelde biliyorsunuz böyle süslemeler yaparken bir konsept belirleniyor ve ona uygun renkler ve malzemelerle devam ediliyor. Ben öyle bir konsept belirlemedim ama Doğa'mızın ismine uygun olacak şekilde yeşil ağırlıkta olmasını istedim. Canlı renk olarak da pembeden bıktığım için turuncuyu seçtim. 

Masada gördüğünüz gümüş tepsi hariç (o da arkadaşımdan) hepsini kendim aldım. İçine lohusa şerbeti koyduğumuz cam şerbetliği de ne zamandır almayı düşünüyordum çünkü doğum günlerinde lazım oluyordu. Bundan sonra iki kızın doğum günleri için daha fazla lazım olacaktı:) Şerbetliği n11.com'dan aldım. Cam şekerlikleri ve vazoları English Home'dan, Beze koyduğumuz mika kapları (cam değiller ama cam gibi görünüyorlar) Esse'den, kuru pasta koyduğumuz ikili servis tabaklarını Karaca'dan, çiçekleri ise Eminönü'nden aldım. 


Bütün malzemeleri (şerbetlik hariç - onun kendi kutusu var) doğum öncesi son günlerde valize yerleştirmiştim ve hastane çantamla beraber duruyorlardı. Poşet poşet taşımaktansa böyle temiz ve düzenli olduğu gibi taşıması da hem kurarken hem de toplarken kolay oldu. 


Gelen misafirlerimize de hediyelik olarak çam fidanı vermeyi uygun gördük. Hem Doğa kızımızın ismiyle çok uygun olduğunu hem de doğaya fayda sağlayacağımızı düşünüp herkese çam fideleri hediye ettik. Hem zaten o boşuna para verilmiş gereksiz hediyeleri de anlamsız buluyordum ve bir çoğunun çöpe atıldığını bildiğim için en azından fidelerin daha anlamlı olacağını düşündüm. Fideleri nereden temin ederiz diye sorarsanız Google'a "nikah fidanı" ya da "doğum fidanı" diye yazdığınızda karşınıza pek çok firma çıkacaktır. 


Fidelerimizin üzerilerine de böyle kartlar hazırlayıp turuncu kurdeleyle bağladık.Çikolataları Hacı Şerif'ten aldım. İnternet siteleri çok başarılı ve kargoları inanılmaz hızlı. Siparişi verdiğim ertesi sabah soğutucularla paketlenmiş bir şekilde kapımdaydı. Özel günler için hem lezzeti hem de hizmeti anlamında kesinlikle tavsiye ederim. Çikolataların paketlerine isterseniz istediğiniz isim ile baskı yapıp sizi etiket derdinden de kurtarıyorlar ama ben yine kendim uğraşmayı tercih ettim ve gümüş parlak kağıda sarılı gelen çikolataların üzerine kendi tasarladığım ve baskısını aldığım etiketleri yapıştırdım. 


Son olarak kapı süsümüzden de bahsedeyim. Ben o çok süslü kapı süslerini sevmediğim için bunu da kendim yaptım ve çok sevdim. Çerçeve İkea'dan. İçindeki karton ve üzerindeki üç boyutlu harfleri ise ayrı ayrı bastırdım. Ben kapı süsümüzü böyle tasarlamıştım ama daha güzelini biz hastanedeyken Nil yaptı ve oraya astı. Beni, kucağımda Doğa'yı, kendini ve anneannesini çizdi. Bundan daha güzel kapı süsü olamazdı :)

Nil'in doğumunda hazırladığım bebek şekerleri yazım da burada

1 yorum:

  1. Hepsi çok guzel ve zevkli olmuş. Özellikle de çam fidesi gerçekten en güzel hediye.
    Bir kaç ay sonra da sıra bizde olacak. Heyecanla bekliyoruz :)

    YanıtlaSil