MY LITTLE PONY’İ NEDEN SEVİYORUZ?


Çocuklar belli bir yaşa gelene kadar biz ebeveynler onlar hakkında doğru kararları vermekle yükümlüyüz ve çocuklarımız için verdiğimiz en önemli karar şüphesiz eğitim hayatlarıyla ilgili. Fakat eğitim sadece okul seçimi demek değil. İzledikleri çizgi filmler, oynadıkları oyuncak ve oyunlar da eğitimlerinin birer parçasıdır. Ben Nil’e bu anlamda onu olumlu etkileyecek, oynarken eğlendiği kadar içeriğinde doğru mesajları barındıracak oyuncaklar seçmeye gayret ediyorum. Doğru mesaj derken illa bir şeyler öğretmesi ya da onu eğitmesi gibi değil, ona olumlu duygular yüklemesi anlamında da seçilmiş oyun ve oyuncaklardan bahsediyorum. Bu tabii ki her zaman mümkün olmuyor… Bazen benim beğendiğim ve onun için uygun olduğunu düşündüğüm bir oyuncağı o beğenmiyor. Fakat son bir senedir hem benim hem de Nil’in çok sevdiği “My Little Pony” karakterleri hayatımızda.


Öyle ki geçtiğimiz aylarda yaptığımız doğum günü partimiz de “My Little Pony” temalıydı. Pastasından süslemelerine kadar her şey ponyliydi.


Nil’in okuldan geldiğinde bir saat çizgi film izleme hakkı var ve Minika Çocuk’ta tam 17.00’de My Little Pony başlıyor. Nil küçüklüğünden beri çizgi filmleri İngilizce izlediği için ben dil seçimini İngilizce’den yana kullanıyorum. Siz Türkçe de izleyebilirsiniz ama benim gibi İngilizce izletmeyi tercih ediyorsanız böyle bir seçenek de mevcut. My Little Pony’nin çizgi film olarak mottosu “Arkadaşlık sihirlidir.” Öyle ki altı ponyden her biri arkadaşlıkta bir ögeyi temsil ediyor. Bunlar iyilik, sadakat, dürüstlük, cömertlik, mutluluk ve sihirden oluşuyor. Sihir de çocukların hayal dünyası için seçilmiş güzel bir öge. Ponyler arasındaki arkadaşlık ve paylaşma konusunda çok güzel mesajlar var ve sosyal hayata dair alt metinde güzel bilgiler veriliyor. Çizgi film 2011’den beri yayınlanıyormuş, yani aslında Nil doğduğundan beri ama biz son iki senedir yayınlanan bölümlerine hakimiz. Bu sezonun teması “Equestria’yı Keşfet”. Bununla ilgili My Little Pony’nin bir de web sitesi var: www.ponydunyasi.com Sitede pek çok oyunun yer aldığı gibi yazdırılabilir Pony boyama sayfaları da mevcut. Anne babalar da ponyleri yakından tanımalarını sağlayacak http://mylittlepony.hasbro.com/tr-tr/parents/ sayfasına bakabilirler. Sonuçta çocukların ne izlediğinden uzak kalmamak gerek:) Çizgi filmleri televizyon yerine youtube’dan izlemek isterseniz ise youtube sayfaları: youtube.com/mylittleponytrBiz evde bütün Pony serisini tamamladık ve Nil onlarla çok güzel oyunlar kuruyor. Favori karakteri ilk başta Fluttershy’ken şimdi Twilight Sparkle’ı daha çok sevdiğini söylüyor. Bazen benimle, bazen babasıyla, bazen bir arkadaşıyla beraber konuşturuyor.


Dışarı çıktığımızda ise bunu kendi kendine yapıyor ki izlemesi ayrı bir keyif. Biz daha ponylerle uzun süre beraberiz gibi görünüyor. Zaten Nil büyüdüğünde arkadan kardeşi geliyor ve büyük ihtimalle o da ponyleri çok sevecek. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder